Zavrieť

Porady

Alfa a elektronické podávanie DPH, nesedí zaokrúhlenie dph riadok 04

Dobrý deň,

pracujem v programe Alfa, tlačivo DPH prenesiem napr. do e-Dane, EZO a už druhý krát mi vykazuje chybu v zaokrúhlení v riadku 4, napr. mám tam sumu 1925,14, ale tlačivo žiada opraviť sumu na 1925,13, inak nejde podpísať a poslať....V Krose už túto problematiku riešili a tvrdia, že záväzná suma je 1925,14 a určite sa to dá poslať, lenže nedá....Má s týmto niekto skúsenosti? Alebo ako to vyriešiť?

Stanovisko Kros..diskusia

aplikácia finančného riaditeľstva má pri riadku 04 ako "pomôcku" uvedené, že odporúčaná hodnota v tomto riadku má byť riadok 03 × 0,2. V prípade, že uvedené nesúhlasí so sumou, ktorá je v riadku naozaj vyplnená, tak to označí aplikácia ako "Logickú chybu". Samozrejme je to len približné určenie sumy. Uvedenú situáciu sme riešili s DRSR a obdržali sme uvedené stanovisko:
Logické chyby v riadkových kontrolách nebránia využitiu jednotlových funkcií webového formulára (tlač, uloženie, odoslanie na EP DRSR). Vzhľadom k tomu, že aplikácia nemá k dispozícií údaje používateľov z účtovníctva, jediný algoritmus na výpočet odporúčanej hodnoty, ktorý je schopná uplatniť, je základ dane * sadzba dane. Daňové subjekty v daňovom priznaní uvádzajú vždy údaje, ktoré im vyplývaju z účtovníctva.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ údaje v daňovom priznaní súhlasia s údajmi Vášho účtovníctva, daňové priznanie aj napriek hláške o logickej chybe odošlete a to z dôvodu, že údaje do daňového priznania uvádzate na základe toho, ako Vám vyplynuli z účtovníctva.

Dobrý deň,
Ešte raz sa vraciam k téme s konkrétnym príkladom.
ALFA: zsd = 19430,53€ daň = 3886,10€
EZU: zsd = 19430,53€ daň = 3886,11€
Mat. 19430,53 z toho 20% = 3886,106
Podľa predpisu DR citujem: "Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent do 0,005 € nadol a od 0,005 € vrátane nahor.", má Alfa vypočítanú daň o eurocent menej, čiže zle.


Stanovisko Kros:

v uvedenom prípade je dôležité uviesť, že suma DPH nie je vypočítaná ako 20 % zo základu dane - toto je len orientačný výpočet, podobne, ako uvádza EZU aplikácia - skutočná hodnota DPH je vyčíslená ako súčet všetkých čiastkových DPH súm, ktoré sú vyčíslené dokladmi, ktoré máte zaevidované v evidencii DPH. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ si sumu DPH zrátate z jednotlivých dokladov, ktoré sa nachádzajú v evidencii DPH, suma DPH sa bude rovnať údaju 3886,10 EUR a nie údaju 3886,11 EUR (príp. 3886,106 EUR). Vzhľadom k tomu, že v daňovom priznaní uvádzate skutočné údaje z Vášho účtovníctva, sumu DPH uvediete takú, ako je skutočne zaevidovaná v evidencii DPH.

No to je síce pekné, ale kým sumu neopravím, poslať to proste NEJDE, čo s tým
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Bohužiaľ, robí to aj v Omege. Vyrátam v programe a prepíšem základy tak, aby dph sedela v účtovníctve. Čo iné ostáva. Má niekto inú fintu ?

    vnet je offline (nepripojený) vnet

    manželka,matka,podnikateľka vnet
    Iná finta neexistuje. Ja mám obchody, kde už na dennej závierke nesedí základ a DPH.
    Kros ma pravdu súčet základov a DPH nie je to isté ako výpočet z celkového súčtu a DPH.
    Sú iba dve možnosti odoslať výkaz s logickou chybou, alebo upraviť základ dane vo výkaze
    a dodržať rovnosť DPH vo výkaze a účtovníctve.Základ v tomto prípade nesedí na účtovníctvo. Ja požívam druhý spôsob a vo výkaze DPH upravím základ, aby mi sedela DPH.
    Pri daňovej kontrole mi zisťovali či mi súhlasí DPH a nie základy

    Alfa a elektronické podávanie DPH, nesedí zaokrúhlenie dph riadok 04

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.