Zavrieť

Porady

Nárok na vratenie preplatku dane z prijmu

Chcel by som sa opytat ako mam postupovat ked som si zabudol podat ziadososti o vratenie dane z prijmu? Som fyzicka osoba a som na to zabudol...je mozne si to este uplatnit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    richard87 Pozri príspevok
    Neviem aku mam hrubu mzdu ale potvredny preddavok je 120E. A nevies prosim ta aka je cca pokuta?
    Niečo ti ešte zostane, ak bude pokuta na spodnej hranici

    § 154
    Správne delikty
    (1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
    a) nepodá daňové priznanie v
    1. ustanovenej lehote,

    Sankcie
    § 155
    Pokuty
    (1) Správca dane uloží pokutu
    a) od 30 eur do 16 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) prvého a druhého bodu;

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    FO = živnostník, alebo zamestnanec ? Ak zamestnanec, požiadal si zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane ?

    Akú žiadosť si zabudol podať ?
    Som zamestnanec a nepoziadal som zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania Ide o to ze som pracoval popri skole a stale som platil 19% dan z prijmu (zarobil som rocne iba par stovak) ale zabudol som ze ak chcem naspat preddavok, tak si o to mam nejako poziadat na danovom urade. Myslim ze som presvihol terminy a teraz neviem ako mam dalej postupovat aby mi bola vratena dan z prijmu? inak dakujem za odpoved

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    richard87 Pozri príspevok
    Som zamestnanec a nepoziadal som zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania Ide o to ze som pracoval popri skole a stale som platil 19% dan z prijmu (zarobil som rocne iba par stovak) ale zabudol som ze ak chcem naspat preddavok, tak si o to mam nejako poziadat na danovom urade. Myslim ze som presvihol terminy a teraz neviem ako mam dalej postupovat aby mi bola vratena dan z prijmu? inak dakujem za odpoved
    Daňové priznanie môžeš podať aj teraz, ale rátaj z pokutou za nedodržanie termínu (ak si nežiadal o predlženie lehoty na podanie DP). Akú hrubú mzdu máš na potvrdení od zamestnávatela a akú výšku zrazenej dane (preddavku) ?
    Neviem aku mam hrubu mzdu ale potvredny preddavok je 120E. A nevies prosim ta aka je cca pokuta?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k DPFO musíš dať Potvrdenie o príjme. Na tom tlačive je aj brutto mzda=odmena, nielen daň.
    Tak na zaklade : POTVRDENIA o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti.... Mam napisane pod polozkou UHRN ZAPLATENYCH A ZAUCTOVANYCH PRIJMOV : 656 Eur. Cize asi brutto bude 656E

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    richard87 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved ...dufam ze to nebude take hrozne kedze sa jedna o preddavok ...
    Neviem čo myslíš tým preddavkom.
    Povinnosť podať DP ti nevznikla, tvoj príjem neprekročil 1/2 ročnej nezd.časti základu dane. Ak DP však podáš, považuje sa za podané po lehote - teda bez pokuty to nebude.

    Skôr než ho podáš, choď osobne za svojim správcom dane, aké pokuty FO dávajú. Aby si nebol prekvapený ...
    Predpokladam ze som sa zle vyjadril ....myslel som to ze som platil 19% dan aj ked som zarobil menej ako ročná základná nezdaniteľná suma základu dane (na daňovníka) a tak asi by som mal mat nárok na vrátenie zrazených preddavkov na dani
    Ale vdaka urcite zavolam na nejaku infolinku aby som este nebol v minuse

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    richard87 Pozri príspevok
    Predpokladam ze som sa zle vyjadril ....myslel som to ze som platil 19% dan aj ked som zarobil menej ako ročná základná nezdaniteľná suma základu dane (na daňovníka) a tak asi by som mal mat nárok na vrátenie zrazených preddavkov na dani
    Ale vdaka urcite zavolam na nejaku infolinku aby som este nebol v minuse
    Ano, máš nárok na vrátenie - ale si po termíne na podanie DP.
    Na infolinke ti povedia len to čo máš v prísp. č. 8 - od - do ...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    richard87 Pozri príspevok
    Aha a teda kde mi to povedia konkretne? Mam ist na hociaky danovy urad?
    Nie ,
    pôjdeš na miestne príslušný DU, teda na ten kam patríš.
    Podľa priezviska si vyhľadáš svojho správcu dane , a pôjdeš za svojím správcom dane sa opýtať, že ak podáš neskoro DP, akú pokutu Ti dajú.
    Aby si nemal preplatok na dani 160 eur a pokutu 200 eur .. chápeš čo sa Ti snaží celý čas Veronikasad napísať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.