Zavrieť

Porady

ako presadiť višeň a spraviť z nej čerešnu?

Zdravím. Dedko má na záhrade višňu, ktorú obklopili jej dcéry, teda plané višne. Plánky majú výšku asi1m, možno aj viac a počul som, že z višne sa dá spraviť čerešňa začkovaním. Ako to mám presne spraviť a môžem to aj hneď presadiť do inej záhrady? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

    pablito74
    Zdravim, to nebude az take jednoduche, lebo visne zvycajne rastu podstatne slabsie, ako ceresne. Hoci som visnu ako podnoz pre ceresnu neskusal, myslim si ze by to nebolo dobre, pokial chcete aby z nich v buducnosti vyrastla plnohodnotna ceresna.
    Pokial ide o ockovanie, tak v nasich podmienkach sa ockuje v auguste alebo pripadne mozno skoro v jari (forketovo ockovanie). No neni to take jednoduche, vysvetlit vsetko dopodrobna pomocou textu, a preto bude lepsie ked vam to niekto ukaze, alebo si kopu navodov najdete cez google, pripadne youtube a potom uz len skusat, skusat, skusat...
    Len dodam, ze ak uz si najdete nejaku planku (vtacnicu), a zaockujete do nej uslachtilu odrodu, neodporucam ten stromcek presadzat hned, ale az o rok.

    miso555 je offline (nepripojený) miso555

    miso555
    a keby som chcel robit z tej visne zasa visnu, tak mozem aj teraz, alebo len v auguste? teraz by sa nechytila? a na toto iste som sa chcel spytat aj na tuju... je mozne si vychovat z odrezkov dalsie tujky aj teraz, alebo len v auguste?

    pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

    pablito74
    Spravna dobu ockovania ste uz premeskali..., len sa spytam, ked uz tak chcete ockovat... mate zimne vruble (ocka) odlozene ?
    Ako som uz pisal, z ockovanim (vrublovanim) na podnoz visna, nemam skusenosti, no pokial viem, tak stromceky ktore vyrastu z kôstky visne, by mohli mat relativne dobre plody, aj bez ockovania, lepsie vam poradi wabi alebo niekto, kto ma viac skusenosti z visnami, ja mam len jediny stromcek visne..., nepestujem ich, lebo mi ich nici, monilia laxa proti ktorej sa mi nechce striekat.
    Tuje sa tu uz riesili.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Myslímže pablito to pekne napísal. Vyšňa naozaj na 90% bude aj z odkopku či semenáč v pohode. Amla by aj pomerne rýchlo začať rodiť... Iba ak by si chcel inú sortu.
    Čerešňasa na ňu dá naočkovať bez večších problémovaj za zelena v júni...

    ako presadiť višeň a spraviť z nej čerešnu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.