Zavrieť

Porady

PN po skončení pracovného pomeru.

Chcem sa opýtať takúto vec.
Skončil mi dňom 16.5.2012 pracovný pomer na dobu určitú.
Chcem sa Vás opýtať či som ešte v ochranej dobe a či si viem momôct keď by som išiel teraz na PN.
Celu dobu PN mi bude platiť socialna poistovňa či este aj zamestnavateľ ?
V prípade že mi PN bude platiť len Soc. poisťovna, tak o akú mes. sumu by asi išlo za mesiac?

Dakujem
Naposledy upravil miroKam1978 : 17.05.12 at 09:34
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

miroKam1978 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať takúto vec.
Skončil mi dňom 16.5.2012 pracovný pomer na dobu určitú.
Chcem sa Vás opýtať či som ešte v ochranej dobe a či si viem momôct keď by som išiel teraz na PN.
Celu dobu PN mi bude platiť socialna poistovňa či este aj zamestnavateľ ?


Dakujem
Máš ochrannú lehotu 7 dní od ukončenia PP. Od prvého dňa PN Ti nemocenské dávky vypláca Soc. poisťovňa.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
0 0
miroKam1978 miroKam1978

miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

miroKam1978 Pozri príspevok
Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?
No to teda nevieme, take kristalove gule este nevymysleli.
Ono to totiz zavisi od tvojho vymeriavacieho zakladu a ten oid toho, kolko si do SP odvadzal, teda aky bol tvoj prijem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

odkedy trval tento prac.pomer?
0 0
miroKam1978 miroKam1978

miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

Prac.pomer začal 16.05.2011 a skončil 16.05.2012. Môj čistý mes. príjem bol v priemere 300,- Eur
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

miroKam1978 Pozri príspevok
Prac.pomer začal 16.05.2011 a skončil 16.05.2012. Môj čistý mes. príjem bol v priemere 300,- Eur
Pre vypocet VZ je podstatny rok 2011 v tvojom pripade, nie vsak cista mzda, ale hruba.
Okrem toho je potrebne vediet kolko dni si bol na PN, neplatenom volne a pod .....

Skus si pozriet vyplatnu pasku , VZ tam dost casto byva uvedeny.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miroKam1978 Pozri príspevok
Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?
akú mesačnú hrubú mzdu si mal v roku 2011 ?

Velmi zjednodušený výpočet

mesačná hrubá mzda / 30 = denný vymer.základ.

nemocenské vypláca SP od prvého dňa
prvé 3 dni = 25 % denného vymer.základu
od 4. dňa = 55 % denného vymer.základu

vypláca sa za kal. dni
0 0
miroKam1978 miroKam1978

miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

Hrubú mzdu som mal v priemere 380,- Eur. Na PN som bol 27 kal.dní.
Na výplatnej páske som našiel toto
DVZ-DNP: 12,49
Priemer:2,35
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miroKam1978 Pozri príspevok
Hrubú mzdu som mal v priemere 380,- Eur. Na PN som bol 27 kal.dní.
Na výplatnej páske som našiel toto
DVZ-DNP: 12,49
Priemer:2,35
PN-ku si mal v roku 2012 ?
0 0
miroKam1978 miroKam1978

miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

V roku 2012 som bol na PN 8 dní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miroKam1978 Pozri príspevok
V roku 2012 som bol na PN 8 dní.
Potom pri výpočte nemocenského bude SP vychádzať z DVZ, ktorý si uviedol.
Prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 % DVZ
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

miroKam1978 Pozri príspevok
V roku 2012 som bol na PN 8 dní.
Ale ak si bol na PN v roku 2012, tak vies, ako si ju mal platenu.
Presne tak isto bude platena aj dalsia PN v roku 2012, v ochrannej dobe.
1 0
miroKam1978 miroKam1978

miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

Ešte som pozabudol, neviem či je to podstatné v tejto veci, ale som poberateľom čiast.invalid. dôchodku a úrazovej renty. Popritom som bol riadne zamestnaný. Teraz ked pôjdem na PN, neovplyvní mi to poberanie týchto dávok zo Soc. poisťovne?
Tlačivo PN od lekára treba zaniesť ešte k bývalému zamestnávateľovi, alebo priamo do Soc. poisťov.?
Všetkým ďakujem za rady a ochotu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miroKam1978 Pozri príspevok
Ešte som pozabudol, neviem či je to podstatné v tejto veci, ale som poberateľom čiast.invalid. dôchodku a úrazovej renty. Popritom som bol riadne zamestnaný. Teraz ked pôjdem na PN, neovplyvní mi to poberanie týchto dávok zo Soc. poisťovne?
Tlačivo PN od lekára treba zaniesť ešte k bývalému zamestnávateľovi, alebo priamo do Soc. poisťov.?
Všetkým ďakujem za rady a ochotu
Poberanie ČID nemá vplyv na výplatu nemocenského z ochr.doby. S úrazovou rentou nemám skúsenosti.
Choď sa najskôr zaevidovať na UP, až potom na PN-ku. Tlačivo o PN odnes priamo do SP, daj si potvrdiť prefotenú kopiu, budeš ju potrebovať pre UP.
1 0
jonky2 jonky2

jonky2 je offline (nepripojený) jonky2

Koncom maja mi skoncil prac. pomer, sla som potom na PN. na tejto stranke som zachytila, ze stat za mna v tomto pripade plati iba zdravotne poistenie? nie dochodkove a socialne? tj. mozem mat neskor problem s materskou, ci podporou v nezamestnanosti? alebo sa mi za toto obdobie nebude ratat dochodok? vdaka moc..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jonky2 Pozri príspevok
Koncom maja mi skoncil prac. pomer, sla som potom na PN. na tejto stranke som zachytila, ze stat za mna v tomto pripade plati iba zdravotne poistenie? nie dochodkove a socialne? tj. mozem mat neskor problem s materskou, ci podporou v nezamestnanosti? alebo sa mi za toto obdobie nebude ratat dochodok? vdaka moc..
Kedy bol začiatok PN-ky ? Si evidovaná na UP ?

Počas PN-ky a evidencie na UP nie si nemocensky ani dôchodkovo poistená.
1 0
jonky2 jonky2

jonky2 je offline (nepripojený) jonky2

vdaka za odpoved. a, ako to je s vypoctom materskej? potrebujem sa teda nejako pripoistit, ak by som chcela ist v najblizsom roku - dvoch na MD?
0 0
jonky2 jonky2

jonky2 je offline (nepripojený) jonky2

zaciatok PN bol hned 1.6., teda v ochrannej dobe. na UP este registrovana nie som, no hned po skonceni pN sa chcem ist zaregistrovat. ak sa mi nepodari najst pracu do 3 mes, chcem poziadat o podporu na rozbeh podnikania a ist na zivnost. to by som ale musela 2 r vkuse byt na tej zivnosti - ako by to vyzeralo ak by som pocas tych 2 r chcela ist na MD? mala by som narok na matersku? z coho by sa mi vyratavala? vdaka..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jonky2 Pozri príspevok
vdaka za odpoved. a, ako to je s vypoctom materskej? potrebujem sa teda nejako pripoistit, ak by som chcela ist v najblizsom roku - dvoch na MD?
Kolko trval pracovný pomer ? Dobrovolné poistenie je možné len na celý balík - čo je platba cca 120€ mesačne pri min.vymer.základe. Ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (sleduje sa ku dňu začiatku novej PN-ky alebo materskej), stačí prihlásiť sa na balík dobr.poistenia pár dní pred vznikom nároku na nemocenské alebo materské.
1 0
jonky2 jonky2

jonky2 je offline (nepripojený) jonky2

pracovny pomer trval 14 mesiacov..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať