Zavrieť

Porady

zrušenie živnosti platcu DPH

živnostník remeselník
Milé dámy z Porady, ktorá z vás mi poradí ako spraviť zo živnosti vánok pohody?
1. uchádzam sa o zamestnanie, po 16-ich rokoch asi ukončím živnosť, chcem vedieť k akému termínu by bolo pre mňa najvýhodnejšie zrušiť živnosť s ohľadom na vrátenie DPH štátu za majetok firmy.
2. vlastním úžitkové auto /na úver z PSS/ tretí rok, nákup 7000,00 + DPH
3. vlastním osobné auto M1 na ktoré som si nemohol pri nákupe uplatniť odpočet DPH, piaty rok, nákup 13000 s DPH
4. vlastním pásovú pílu, jeden rok, nákup 2000,00 + DPH
Koľko budem musieť vrátiť z DPH ak do konca roka zruším živnosť a platcovstvo?
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Škoda, chcel som poradiť ale keďže nie som dáma... :-)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak plánuješ do konca roka, tak potom zruš radšej k 2.1.2013, aby si si ešte mohol uplatniť odpisy za rok 2012.
to by si však musel mať posledné zdaňovacie obdobie v r. 2013, čo môže byť aj k 31.3.2013....?
zrušenie 2012
2. DPH z polovice, t.j. 665-700 EUR
3. DPH 0
4. DPH z celej OC, t.j. 400 EUR
zrušenie 2013
2. DPH z 1/4, t.j. 332,50 - 350 EUR
3. DPH 0
4. DPH z 5/6, t.j. 333,33 EUR
rekapitulácia
DPH spolu 666 EUR min, 1100 EUR max
============================
odkladanie zrušenia DPH a zrušenia živnosti má za následok dlhšie platenie odvodov -takže to si tiež musíš zakalkulovať do svojho rozhodovania. Tiež je zaujímavý termín možného nástupu do zamestnania.
2 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Dobrý deň
chcem Vás poprosiť o radu:
v 5/2007 živnostník zakúpil zdvihák za 59.000 Sk bez DPH , neodpísal počas svojho podnikania nič nakoľko bol každý rok v strate, tento rok sa rozhodol ukončiť podnikanie. Bude platiť DPH zo zakúpeneho HM.
A ešte otázka k plateniu odvodov ako sa píše vyššie: pokiaľ ukončí živnosť k 30.6.2012 do kedy má povinnosť platiť odvody?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

prosíím...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ninna Pozri príspevok
Dobrý deň
chcem Vás poprosiť o radu:
v 5/2007 živnostník zakúpil zdvihák za 59.000 Sk bez DPH , neodpísal počas svojho podnikania nič nakoľko bol každý rok v strate, tento rok sa rozhodol ukončiť podnikanie. Bude platiť DPH zo zakúpeneho HM.
A ešte otázka k plateniu odvodov ako sa píše vyššie: pokiaľ ukončí živnosť k 30.6.2012 do kedy má povinnosť platiť odvody?
posuvam
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Ninna, obávam sa že podľa §81.6 bude musieť odviesť DPH zo ZC a tá je v tomto prípade rovná nákupnej cene, takže celú DPH. Možno by stálo za úvahu podať dodatočné DP a spätne uplatniť odpisy. Odvody zaplatí naposledy za 06/2012.
1 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

smutné ... musí zvážiť, ale isto sa tešiť nebude
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ester plus Pozri príspevok
Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?
neodvádza.
2 0
Žanet Žanet

Žanet je offline (nepripojený) Žanet

ja by som ten zdvihák odpredala pred ukončením za nejakú symbolickú, primeranú cenu
1 0
kvietok47 kvietok47

kvietok47 je offline (nepripojený) kvietok47

prosim Vas ak ma manzel v drobnom majetku aj fotak, ktory nakupil zo zahr. a uplatnil samozdanenie, vracia sa dph ci nie? je tam nejaky rozdiel pri pozastaveni a zruseni zivnosti, nakolko mi bolo poradene v inej teme, ze z kratkodobeho majetku sa tiez vracia dph... ?
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Dobrý deň, vracia sa DPH z drobného majetku kúpeného v tom istom roku ako bola zrušená živnosť? Napr. mobil kúpený vo februári a živnosť zrušená v auguste. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Dobry den, s odvolaním sa na prispevok 10 od Kejky a na túto tému:
http://www.porada.sk/t202578-dph-z-k...o-majetku.html

sa pýtam:
Drobny hmotný majetok napr.mobil, notebook-kupim v oktobri 2012, dam hned do používania... V januári 2013 skončím podnikanie, treba odviest DPH ???, lebo podla príspevku č. 8- http://www.porada.sk/t202578-dph-z-k...o-majetku.html
mi to pripadá že ano
Keď čítam §81/odst. 6 - V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň úplne alebočiastočne odpočítaná,...
tak možno nerozumiem - čo je to majetok
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Dobry den -kukukunite sa mi na tooo
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no ide o to, že sa zmenil zákon, resp. jeho výklad.
takže postupuj podľa toho linku.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Aha, čiže - ak mám evidovaný drobný majetok treba z neho (=z celej hodnoty) odviesť DPH pri zrušení živnosti a zrejme aj pri zrušení registrácie DPH - hmm ?
a kedy sa to zmenilo ??
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Tiež by som sa chcela spýtať živnosť stále funguje, od r.2009 sa nevykonáva ale žiadna ekonomická činnosť v tejto firme, takže sa majetok odpisovať nemôže. Majetok zostal v dosť vysokých zostatkových cenách (majiteľ s ním nemôže hýbať na všetko je exekúcia....) Podľa nového mu asi Daňový úrad zruší registráciu...Otázka znie - zobrať zostatkovú cenu z karty majetku a na tie napočítať 20% DPH??? aj ked v čase obstarania bola DPH 19% ? ďakujem za každú radu
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
odvod podľa platnej sadzby dane v roku zrušenia platcovstva dph, takže 20 % zo zostatkovej hodnoty daňovej k 31.12. predchádzajúceho roka, napr, zruším živnosť 26.10.2012, beriem do úvahy ZHD k 31.12.2011, tá je napr. 1000,- €/samozrejme bez DPH/ :100*20 tzn. odvod 200,- €
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

optimistka Pozri príspevok
odvod podľa platnej sadzby dane v roku zrušenia platcovstva dph, takže 20 % zo zostatkovej hodnoty daňovej k 31.12. predchádzajúceho roka, napr, zruším živnosť 26.10.2012, beriem do úvahy ZHD k 31.12.2011, tá je napr. 1000,- €/samozrejme bez DPH/ :100*20 tzn. odvod 200,- €
Ďakujem, aj to mám tak pripravené...len čakám kedy mu zrušia registráciu...on to dobrovoľne nechce...lebo mu vyjde veľká daňová povinnosť. v DP DPH to uvediem na riadok 18 daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa §81 zákona??
0 0
kvietok47 kvietok47

kvietok47 je offline (nepripojený) kvietok47

Členom od22.06.06Príspevky1,022Súhlasov:
261pochváliť

Re: zrušenie živnosti platcu DPH

Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?





KEJKA Pozri príspevok
neodvádza.

Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica na základe Vašej žiadosti podanej cez internetový portál finančnej správy Vám oznamuje nasledovné:

Platiteľ dane pri zrušení registrácie postupuje podľa § 81 zákona o DPH. Podľa § 81 ods. 6 tohto zákona v poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná a na majetok, ktorý nadobudol bez dane a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná.
Daňová povinnosť pri zrušení registrácie pre daň sa vypočíta pri hmotnom a nehmotnom majetku z jeho zostatkovej ceny zistenej podľa § 25 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia, t. j. ku dňu, ktorým prestal byť platiteľom dane. Daňová povinnosť pri zrušení registrácie sa vzťahuje aj na zásoby, pričom sa určí z ceny zásob zistenej podľa § 25 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia, t. j. ku dňu, ktorým prestal byť platiteľom dane.
Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ uplatnil odpočítanie dane pri nadobudnutí hmotného majetku, potom pri zrušení registrácie je povinný odviesť daň zo zostatkovej ceny tohto majetku. Ak sa jedná o neodpisovaný majetok, platiteľ odvedie daň, ktorú si odpočítal pri jeho kúpe.
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH základom dane je podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, resp. náklady na vytvorenie tovaru, ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou. Pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku.
Z uvedeného vyplýva, že pri preradení drobného (neodpisovaného) majetku do osobného užívania, vzniká platiteľovi v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH povinnosť odviesť DPH z ceny, za ktorú bol tento majetok nadobudnutý.
Ak platiteľ nadobudol z iného členského štátu tovar (majetok) podľa § 11 a § 11a, potom bol povinný v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH vykonať samozdanenie a následne si mohol uplatniť odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Potom pri zrušení registrácie postupuje taktiež podľa § 81 ods. 6 zákona o DPH, t. j. odvedie daň zo zostatkovej ceny majetku. V prípade, že platiteľ pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu neuplatnil odpočítanie dane, pri zrušení registrácie nemá povinnosť odviesť DPH.




S pozdravom


Dobry den,

SZCO pozastavil zivnost k 1.5.2012. DU mu urcil posledne zdanovacie obdobie 3Q 2012. V priebehu zivnosti bol nakupeny drobny majetok ako monitor, klavesnica, fotoaparat z EU, karta do fotoaparatu, pouzivany na zabezpecenie prijmov, z ktorych bola odpocitana dph (obstaranie fotoaparatu = samozdanenie). Tieto veci boli uctovane priamo do spotreby.

Bola povinnost odviest dph z tohto drobneho majetku v poslednom zdanovacom obdobi 3Q 2012? Ak bol majetok preradeny do osobneho uzivania, taktiez tam bola tato povinnost? Pri majetku obstaraneho z EU bola povinnost vratit dph aj ked tam nebola odpocitana?

Dakujem.
Naposledy upravil kvietok47 : 26.03.13 at 08:48 Dôvod: uprava
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať