Zavrieť

Porady

časové rozlíšenie - opravné položky

Ahojko, mám otázku ohľadne časového rozlíšenia pohľadávok.Za rok 2010 som robila pri uzávierke opravnú položku k pohľ. čo boli nad 360 dní splatnosti a to 30% , v r.2009 tiež, no len 20%. Otázka: ak sú pohľadávky po 1000 dňoch splatnosti a viac, tak tento rok urobím opr.položku 50%, že?ale čo s tými pohľadávkami, ktoré majú tú istú lehotu splatnosti ako som písala, no v r.2009 nebola k nim robená opravná položka. Ak som im urobila v r.2010 30% a tento rok mám tiež 50% ako pri ostatných? či bude správnejšie ak tento rok urobím OP k celej sume pohľadávky, t.zn. že 70% ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    sattelitka Pozri príspevok
    Ahojko, mám otázku ohľadne časového rozlíšenia pohľadávok.Za rok 2010 som robila pri uzávierke opravnú položku k pohľ. čo boli nad 360 dní splatnosti a to 30% , v r.2009 tiež, no len 20%. Otázka: ak sú pohľadávky po 1000 dňoch splatnosti a viac, tak tento rok urobím opr.položku 50%, že?ale čo s tými pohľadávkami, ktoré majú tú istú lehotu splatnosti ako som písala, no v r.2009 nebola k nim robená opravná položka. Ak som im urobila v r.2010 30% a tento rok mám tiež 50% ako pri ostatných? či bude správnejšie ak tento rok urobím OP k celej sume pohľadávky, t.zn. že 70% ???
    Opravné položky sú dosť chúlostivá záležitosť a treba ich posúdiť tak z hľadiska účtovného ako aj z hľadiska daňového. Vždy ku koncu účtovného obdobia treba posúdiť oprávnenosť tvorby OP, prehodnotiť a upraviť tak, aby bol stav pohľadávok reálny. Z účtovného hľadiska ide vlastne o vlastnú tvorbu, ktorú treba zdôvodniť v internej smernici, presný návod nie je. V každej firme je to inak. Z daňového hľadiska zasa treba postupovať podľa zákona o dani z príjmov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak to chceš čiste z daňového hľadiska, tak výška OP daňovo uznaných musí splňovať kritéria časového testu xxx dní po splatnosti.
    pozor na faktúry napr. z decembra, ktoré majú splatnoť v januári nasl. roka. Netestuješ obdobie účtovania, testuješ počet dní od splatnosti.
    Ak si v jednom roku nevytvorila napr. "povolených" 20%, v nasledujúcom roku je možnosť 50%, tak môžeš vytvoriť 50%.
    ak si tvorila 20%, tak v nasledujúcom období môžeš vytvpriť len 30% do celkovej "povolenej" výšky 50%.
    Zdôrazňujem, toto je len daňové hľadisko, prioritne treba posúdiť pohľadávky z účtovného hľadiska, posúdiť pravdepodobnosť získania úhrady, stav vymáhania, znalosť dlžníka a jeho pomerov, ochoty platiť, splátkové kalendáre atp. atp. O tom však už písal/a kolega/kolegyňa predo mnou.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    Takže z ak som vlani tvorila 30%, tak tento rok mám dať len 20% - aby bola dodržaná celková povolená výška 50% ? A aby to bolo správne aj účt. hľadisko tak by som o tú sumu mala zvýšiť daňový základ ?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    sattelitka Pozri príspevok
    Takže z ak som vlani tvorila 30%, tak tento rok mám dať len 20% - aby bola dodržaná celková povolená výška 50% ? A aby to bolo správne aj účt. hľadisko tak by som o tú sumu mala zvýšiť daňový základ ?
    Áno, v podstate je z daňového hľadiska dôležité, v akej výške sú tvorené ku koncu účtovného obdobia celkovo - teda skúmať časový test. Účtovné opravné položky sa tvoria samostatne - nezávisle od daňových, tam by mal byť samostatný režim - napr. nám audítor odporúčal tvoriť OP už po 3 mesiacoch (teda ak to nie je nejaký špeciálny klient, o ktorom vieme, že nám to určite uhradí).
    V podstate to funguje tak, že účtuješ len o účtovných OP - daňové si musíš evidovať niekde bokom (napr. v nejakom xls.) a potom na konci roka porovnávaš, koľko OP sa tvorilo a rozpúšťalo v účtovníctve a koľko len z daňového hľadiska a pripočítavaš alebo odpočítavaš v daňovom priznaní - neúčtovne.
    Je dobré si na to vytvoriť nejaký prehľadný systém, lebo ak je ich veľa, ľahko sa zamotáš.

    časové rozlíšenie - opravné položky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.