Zavrieť

Porady

Ako sa určí spotreba vody v prípade zaseknutého vodomeru?

Bývame v paneláku. Minulý rok nám menili vodomer na teplú vodu a takmer po roku sme zistili, že je zaseknutý, hneď som to nahlásila na bytovom podniku a budúci týždeň sa na to prídu pozrieť, zaujímalo by ma však, ako teraz zistia, koľko teplej vody sme vlastne spotrebovali resp. ako sa v takomto prípade postupuje.
Prosím, poraďte, bojím sa, aby nám nenaúčtovali viac, ako sme minuli.
Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A ty vieš koľko ste minuli?
Nevieš to ani ty.
Môžu zaúčtovať toľko koľko ste minuli rok predtým, alebo aj všetku vodu, kt. nemá majiteľa... teda to je obrazne povedané. Ale vieš čo som tým chcela napísať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
630/2005 Z.z. hovorí: Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody
na odberné miesta

Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.
Čiže teplo vo vode takto a voda podľa dohodnutých pravidiel, ale 99% rozpočitava podľa tejto vyhlášky aj vodu (surovinu), hoci to nemá žiaden právny základ.

0 0
takzetak85 takzetak85

takzetak85 je offline (nepripojený) takzetak85

Ďakujem, dúfam, že nám to teda určia na základe predchádzajúcich odpisov, hoci v tomto byte bývame len tretí rok. Bolo by nefér, aby sme cvakali všetku minutú vodu v dome, čo "nemá majiteľa", nakoľko sme to nespravili naschvál a za poruchu vodomeru nemôžme. A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho. Uvidíme. V každom prípade napíšem, ako sme dopadli. A ponaučenie pre nás, raz za čas si pozrieť vodomery, či fungujú ako majú.
0 0
takzetak85 takzetak85

takzetak85 je offline (nepripojený) takzetak85

Čo ma však hnevá, že teplou vodou šetríme, ako sa dá, ešte sme si aj umývačku kúpili, čiže teplú vodu už nepoužívame ani na riady a zrovna v tom období, odkedy ju máme, sa zasekne merač. Zákon schválnosti?! Človek chce ušetriť vodu a ešte aj prerobí.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho
presne tak, zodpovednosť nesie ten kto rozpočítava teplo v teplej vode,(správca, či SVB). Vlastník nie je povinný zosťovať funkčnosť vodomeru na teplú vodu.
Túto povinnosť má ten kto rozpočítava teplo v teplej vode, konečný spotrebiteľ mu to musí len umožniť. A ak vám vznikne škoda treba požadovať aby za ňu zodpovedal ten kto ju spôsobil.
Spôsobenou škodou podľa mňa môže byť až tento rok. Verím, že škoda nikomu navznikne a budú všetci dpokojní.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

takzetak85 Pozri príspevok
Bývame v paneláku. Minulý rok nám menili vodomer na teplú vodu a takmer po roku sme zistili, že je zaseknutý, hneď som to nahlásila na bytovom podniku a budúci týždeň sa na to prídu pozrieť, zaujímalo by ma však, ako teraz zistia, koľko teplej vody sme vlastne spotrebovali resp. ako sa v takomto prípade postupuje.
Prosím, poraďte, bojím sa, aby nám nenaúčtovali viac, ako sme minuli.
Ďakujem.
A čo to máte za správcu, ak je len trošíčka zodpovedný, tak odpisuje vodomery minimálne dva krát za rok, na polroku a na konci roku. Vlastník si môže každú hodinu, deň, ale stačilo by mu pre informovanosť, svoju, a prehľad aspoň mesačne. A čoho sa bojíš? Toho čo nevieš? Tak sa to nauč, možno to pomôže, nemusí vždy. A koľko ste minuli?

Dá sa to podľa vyhlášky 630/2005, § 9, odsek 6

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Poraďte firmu na výmenu vodomerov v BA, ktorá nie je s cenami za rohom. Potrebujem vymeniť vodomery iba v jednom byte.
0 0
Tinka.ba Tinka.ba

Tinka.ba je offline (nepripojený) Tinka.ba

My urobime odhad a to tak, ze dame hodnotu z minuleho roku, resp. kontrolujeme aj hodnotu z roka predtym. Kazdy rok mame z 92 bytov asi 10 takychto problemovych vodomerov, pri 2 ludoch mame podozrenie, ze s meracmi manipuluju zamerne, lebo kazdy rok su s nimi problemy. Inak my kontrolujeme stav meracov len raz rocne a to na Novy rok, zapisujeme ich do predtlacenych tabuliek, kde su udaje za poslednych 5 rokov a tam, kde sa cisla nemenia, tak kontrolujeme aj parkrat za rok...
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

každý vlastník bytu by si vo svojom záujme mal aj sám sledovať spotrebu teplej ako aj studenej vody. Potom by sa vyhol tomuto problému. Skutočnosť, že má pokazený merač by zistil skorej a hneď by to mohol nahlásiť správcovi alebo predsedovi.
Ak sa v byte nič nezmenilo čo slúži pre odber vody (počet osôb), požiadaj správcu o vypočítanie spotreby priemerom z predchádzajúceho obdobia.
U nás si odpisujeme spotrebu v bytoch štvrťročne.
3 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

takzetak85 Pozri príspevok
Ďakujem, dúfam, že nám to teda určia na základe predchádzajúcich odpisov, hoci v tomto byte bývame len tretí rok. Bolo by nefér, aby sme cvakali všetku minutú vodu v dome, čo "nemá majiteľa", nakoľko sme to nespravili naschvál a za poruchu vodomeru nemôžme. A ak aj je merač chybný od leta minulého roku a vodu nám odpisovali ešte aj v zime, tak snáď by mala byť zodpovednosť aj u odpisujúceho. Uvidíme. V každom prípade napíšem, ako sme dopadli. A ponaučenie pre nás, raz za čas si pozrieť vodomery, či fungujú ako majú.
Ako si zistila, že merač jechybný od leta minulého roku?...a pri odčítávaní v zime si povedala odpočitajúcemu, že sa Ti zdá, merač od leta zlý? U nás v bloku sa jeden pán sťažoval, že má nefunkčný merač a povedala som mu, nech to okamžite nahlási správcovi. Toto ale neurobil, prečo neviem, ale potom bol nemilo prekvapený, keď musel za TUV veľa doplácať. Najlepšie je, keď si každý sleduje merače, lebo sú to jeho vlastníctvom a skoro môžeš prísť na chybu (nečakať že to sa zistí potom)... aj načítanie naviac sa dá hneď zistiť a nahlásiť.
A iba môj názor!...odpisujúci nekontroluje a tak ani nezodpovedá za správnosť meračov.
2 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
A iba môj názor!...odpisujúci nekontroluje a tak ani nezodpovedá za správnosť meračov.
Tvoj názor je dosť zlý, skôr to nie je ani názor, ale bežná realita. U teplej vody je ale na to, že ten kto rozpočítava teplo v teplej vode je niečo povinný. Medzi inými jeho povinnosťami je aj udržiavať a odpisovať stav merača. Ak si niekoho, kto je nedôveryhodný, dokonca ani nevie čo je jeho povinnosť, respektíve ho ten čo teplo v teplej vode rozpočítava zmluvne nezaviaže ku fyzickej kontrole funkčnosti, neporušenie plômb montážnika, overovacích a zabezpečovacích značiek, ako i samotného merača pretečeného množstva vody a jeho čísla, vystavuje sa možnej pokute SMI.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Podľa mňa nemáš pravdu. Naše spoločenstvo zamestnáva dohodára, ktorý raz za štvrťrok odpisuje spotrebu TÚV a SV v bytoch. Predsa on nemôže byť zodpovedný za funkčnosť meračov.
Ja si potom robím kontrolu spotreby - len preto aby som zistila, či u niekoho nie je veľký rozdiel a v prípade, že také niečo zistím tak kontrolujeme prečo.
Zapojenie, plomby, prípadný iný čierny odber kontrolujme námatkovo.
Merač je vlastníctvo užívateľa a ten je zodpovedný za jeho funkčnosť a vo svojom vlastnom záujme by ho mal kontrolovať a nepoškodzovať. Následky znáša tiež on.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Podľa mňa nemáš pravdu.

Ale má!

Naše spoločenstvo zamestnáva dohodára, ktorý raz za štvrťrok odpisuje spotrebu TÚV a SV v bytoch.

Síce to stojí viac, ale nie je to na škodu a niekedy sa to môže byť užitočné ktorémukoľvek vlastníkovi.

Predsa on nemôže byť zodpovedný za funkčnosť meračov.

Už keď ho zamestnávate, tak na základe nejakej zmluvy a v zmluve by malo byť presne definované čo je jeho povinnosť. Či len odpis, alebo aj iné veci vyplývajúce zo zákona.

Ja si potom robím kontrolu spotreby - len preto aby som zistila, či u niekoho nie je veľký rozdiel a v prípade, že také niečo zistím tak kontrolujeme prečo. Zapojenie, plomby, prípadný iný čierny odber kontrolujme námatkovo.

Správne, sto bodov. Ja som ani nechodil odpisovať, rozdal som do každého bytu svoj lístok na ktorý poodpisovali vlastníci stavy a vhodili ich do mojej schránky. Tie som si povkladal do excelu a automaticky mi vypočítalo spotrebu a aj percentuálny rozdiel oproti predošlému obdobiu. Ak bol rozdiel nad dvadsať percent, tak som sa išiel pozrieť na vodomer, či je. Taká príhodka v jednom byte naraz bol podstatný rozdiel v spotrebe vody v kuchyni, teplej. Išiel som tam, si ho pozrieť, pustil ma a začal vysvetlovať, že oni umývajú riad v studenej vode s jarou. To ma netrápi. Pozrel som vodomer plombu, pustil vodu, vodomer fungoval. Poďakoval som a odišiel. Jeho vec čo, ako. Naša vec, že vodomer bol funkčný.

Merač je vlastníctvo užívateľa a ten je zodpovedný za jeho funkčnosť a vo svojom vlastnom záujme by ho mal kontrolovať a nepoškodzovať. Následky znáša tiež on.

Tak si myslím, že tvoj názor nie je správny? V tomže je vlastníctvom vlastníka, nie, vlastníkov!
Zákon 657/2004, §17, odsek

(3) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na vykurovanie a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému
spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného
meradla.


(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej
úžitkovej vody,

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b),

b) odčítanie údajov z určených meradiel spotreby teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu na odčítanie spotreby tepla,

c) chrániť určené meradlo spotreby teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu spotreby teplej úžitkovej vody na účel jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Zákon bol upravený zákonom 99/2007

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode určené meradlá na meraniemnožstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania.

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,

b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,

c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej
vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Červené je zo zákona vypustené. Prečo? Aj keď má merač na spotrebu tepla podiel a sa na spotrebe fakturačného merača, takže je to prepych.


182/1993, § 10, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

To je povinnosť každého vlastníka!


Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Prvý odsek hovorí o tom ako sa má vlastník správať k svojmu majetku v dome.

Druhý o tom ako sa ma správať k spoločnému majetku v dome.

Tretí o tom ako sa má správať k spoločnému majetku vo svojom byte.

Máte okolo štyridsať bytov. Ak by si mala ako správa domu, správca zaplatiť štyridsať vodomerov zo svojho, asi by si nad tým zaplakal. Či nie. Pripadá mi to ako s tým spievaním.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Máte okolo štyridsať bytov. Ak by si mala ako správa domu, správca zaplatiť štyridsať vodomerov zo svojho, asi by si nad tým zaplakal. Či nie. Pripadá mi to ako s tým spievaním.
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Povinnosť správcu je zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje n
eporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.


Naposledy upravil nunenko : 09.06.12 at 14:03
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

nunenko Pozri príspevok
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Poviný merač pretečeného množstva vody je povinný zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje n
eporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.


Tak ako to má byť. My tiež teraz musíme po 4 rokoch dať preciachovať merače TÚV. A ako to riešite, keď idú prvý krát na ciach. najskôr zakúpite nové, ktoré namontujete a tie pôvodné zašlete na preciachovanie a potom ich už len vymieňate, zas po 4 rokoch ? Zabezpečiť by to mal správca . A platiť by to mal kto , správca , alebo vlastníci ? merač je majetkom vlastníka. Či nie ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
Zákon používať merače pretečeného množstva vody ukladá nie vlastníkovi, ale dodávateľovi, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody.
Konečný spotrebiteľ nie je zákonom viazaný na túto povinnosť prispieť. Povinnosť správcu je zabezpečiť:
obstaranie,(buď ho kúpi, alebo vyrobí, alebo ukradne)
zapojenie, (zodpovedá za to že ho namontuje regidtrovaná osoba)
udržiavanie (kontroluje jeho funkčnoť)
a overovanie (vedie evidenciu určených meračov množstva pretečenej teplej vody a ich dobu platnosti overenia, a kontroluje n
eporušenosť plomby montážnika, zabezpečovacej značky, ako i merača samotného)
určených meradiel na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
Správca, ktorý len žije s peňazí vlastníkov by pocítil, že musí hradiť tento merač "zo svojho" (zisku). Je viac než jasné, že zaplatia ho vždy len konečný spotrebitelia. či priamo, či z FPÚaO, alebo na základe zmluvy o výkone správy.
ja si myslím, že jediný čistý spôsob by mal byť na základe zmluvy o výkone správy.
sito má pravdu, je to ako s tým spievaním. Správca povie ja mám povinnosť len zabezpečiť, nie zaplatiť, vy vlastníci mi to musíte umožniť, teda to aj financovať. Keď to hapruje potom príde nie SOZA, ale ŠEI a správca dostane pokutu. No vlastník zodpovedá za škody a ak sa správca domnieva, že mu vznikla preto, že mu nebolo zo strany vlastníka umožnené, uplatní si náhradu škody.
§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Vieš prečo bola doplnená tá modrá veta a bola zrušená možnosť vlastníkom bytov dvojtretinovou väčšinou rozhodnúť o inakšej možnosti tvorby FOaÚ? Priklad v dome sú dve tretiny bytov, ktoré nemajú balkóny tie si odhlasujú do zmluvy, že tie byty, ktoré majú balkóny si uhradia ich opravu z vlastných peňazí, nie z FOaÚ. Ak sa jeden z vlastníkov, ktorý má balkón obráti na súd, aby rozhodol či je rozhodnutie dvoch tretin vlastníkov v súlade so zákonom, ako rozhodne sudca?

Správca si predsa musí viesť evidenciu platnosti overenia vodomerov. Zo zákona je povinný jedenkrát za rok zvolať schôdzu vlastníkov. Na nej by mal vlastníkom navrhnúť zvýšenie tvorby FOaÚ, ak nie je na fonde dostatok peňazí na výmenu, overenie vodomerov. A vlastníci by podľa druhej vety odseku 1 mali odsúhlasiť jej zvýšenie zvýšenie.

§ 8b

(2) Pri správe domu je správca povinný


e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,


(4) Správca zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome vzniknuté pri výkone správy až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva správca v rámci zmluvy o výkone správy, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv správcovi.

Ak si správca nezabezpečí dostatok peňazí vo FOaÚ na výmenu, overenie vodomerov a dodatočne bude požadovať, aby vlastníci uhradili tieto z vlastnej peňaženky. Ak vlastník nemá na to, nemusí. Ale musí do FOaÚ.

Kto je zodpovedný za to, že na fonde nie sú peniaze na výmenu, overenie vodomerov? Správca, alebo ten vlastník ktorý nemá na výmenu, overenie v peňaženke dostatok peňazí, aby to uhradil v hotovosti? Komu dá sudca za pravdu, ak sa vlastník obráti na súd?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dorjan Pozri príspevok
Tak ako to má byť. My tiež teraz musíme po 4 rokoch dať preciachovať merače TÚV. A ako to riešite, keď idú prvý krát na ciach. najskôr zakúpite nové, ktoré namontujete a tie pôvodné zašlete na preciachovanie a potom ich už len vymieňate, zas po 4 rokoch ? Zabezpečiť by to mal správca . A platiť by to mal kto , správca , alebo vlastníci ? merač je majetkom vlastníka. Či nie ?
U nás si správca s overovaním nerobí problémy, jednoducho kúpi nové a staré nechá vlastníkom na pamiatku. Vodomer nie je vlastníctvom vlastníka. Ak by bol, ostatných vlastníkov to nemusí trápiť koľko má na ňom nameranej vody. Ale ak je spoločný zo zákona mu vyplýva povinnosť. Rozpočítavajú sa spoločné náklady domu za vodu a teplú vodu, ktoré uhrádza správca domu, nie vlastníci. Správca musí spoločné náklady rozpočitať a do 31.5 nasledujúceho roka predložiť vlastníkom ročné vyúčtovanie za užívanie bytu.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ak je spoločným vlastníctvom, teda je spoločným zariadením domu je zo zákona jasné, kto a ako uhradí túto ceremóniu. Vlastníci z FPÚaO.
Komu dá sudca za pravdu? Ak správca navrhol zvýšenie tvorby FPÚaO a vlastníci si ho neodsúhlasili a z tohto dôvodu vo FPÚaO neboli peniaze na zákonom jemu stanovené merače? Má nejaké páky na to, aby zabezpečil odsúhlasenie zvýšenia FPÚaO?
Jedinú možnosť ako donútiť vlastníkov je to mať v zmluve o výkone správy. V prípade, že ju vlastníci nepodpíšu môže od správy odstúpiť (ale to by rýchlo skončil s podnikaním v tomto odvetví). No najschodnejšia cesta je, že to vlastníci zaplatia na báze dobrovoľnosti a porozumenia. Veď aj tak to z iných peňazí nebude len z ich.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
nás si správca s overovaním nerobí problémy, jednoducho kúpi nové a staré nechá vlastníkom na pamiatku
.
a asi je tiež z inej planéty. Vlastník si môže uplatniť reklamáciu. Zvyčajne to urobí pri vyúčtovaní. Čo ak bude reklamovať zlý vodomer? Vodomery sa musia na istú dobu ponechať niekde u správcu uložené. Keď uplynie čas na reklamáciu, nech ch dá preskúšať, alebo daruje vlastníkom. Merač tepla má napríklad možnosť opätovného overenia obmedzený na desať rokov . Teda prvý krát po štyroch a druhý krát po ôsmich, čo sa už asi nevyplatí.

0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
Ak je spoločným vlastníctvom, teda je spoločným zariadením domu je zo zákona jasné, kto a ako uhradí túto ceremóniu. Vlastníci z FPÚaO.
Komu dá sudca za pravdu? Ak správca navrhol zvýšenie tvorby FPÚaO a vlastníci si ho neodsúhlasili a z tohto dôvodu vo FPÚaO neboli peniaze na zákonom jemu stanovené merače? Má nejaké páky na to, aby zabezpečil odsúhlasenie zvýšenia FPÚaO?
Jedinú možnosť ako donútiť vlastníkov je to mať v zmluve o výkone správy. V prípade, že ju vlastníci nepodpíšu môže od správy odstúpiť (ale to by rýchlo skončil s podnikaním v tomto odvetví). No najschodnejšia cesta je, že to vlastníci zaplatia na báze dobrovoľnosti a porozumenia. Veď aj tak to z iných peňazí nebude len z ich.
Ale v zákone sa nespomína báza dobrovoľnosti a porozumenia. Povinnosť? Áno!

Ale spoločných, nie z jeho peňaženky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať