Zavrieť

Porady

Krátenie DPH - koeficient

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, majiteľ chce dať v penzióne ubytovaciu časť do prenájmu.

Doteraz sme mali iba tržby za tovar, hotové jedlá, ubytovanie a tak sme DPH nekrátili koeficientom.

Ak budeme mať zmluvu o prenájme ubytovacej časti penziónu, a zároveň tržbu za nájom budeme musieť všetky náklady krátiť koeficientom ?

Za všetky príspevky ďakujem.


S pozdravom enyma
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nájom ubytovacieho zariadenia nie je oslobodený od DPH, takže žiadne oslobodené príjmy nebudete mať.
    Koeficient vám teda nehrozí.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Enyma Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, majiteľ chce dať v penzióne ubytovaciu časť do prenájmu.

    Doteraz sme mali iba tržby za tovar, hotové jedlá, ubytovanie a tak sme DPH nekrátili koeficientom.

    Ak budeme mať zmluvu o prenájme ubytovacej časti penziónu, a zároveň tržbu za nájom budeme musieť všetky náklady krátiť koeficientom ?

    Za všetky príspevky ďakujem.


    S pozdravom enyma
    §38/3 zákona o DPH:
    (3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej
    časti s výnimkou
    a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
    b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
    c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
    d) nájmu bezpečnostných

    Všetko závisí od toho, ako je postavená zmluva - či je to nájom v ubytovacích zariadeniach, alebo len prenájom nehnuteľnosti. Ak časť nehnuteľnosti dá do prenájmu (bez vedľajších poskytovaných služieb), tak vám koeficient hrozí. Ale hovorím, všetko je to o tom, ako je postavená zmluva.
    Okrem toho treba potom každú DPH na vstupe posúdiť, čoho sa bude týkať a rozhodnúť, či je nárok na odpočet v plnej výške, alebo vôbec alebo podľa koeficientu...
    Pozri na zmluvu, daj viac info a potom skúsime posúdiť, či tam má alebo nemá ten koeficient byť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hena22 Pozri príspevok
    Ani vtedy ak to bude prenájom nehnuteľnosti nemusí byť vždy oslobodený.
    správne. Aj keby mohol byť oslobodený, dá sa dohodnúť, že nebude oslobodený a dohodne sa nájom+DPH. Tým sa zasa vyhnete koeficientu.

    Enyma je offline (nepripojený) Enyma

    Enyma
    Ďakujem za všetky príspevky. Zatial žiadna ešte zmluva nieje, ale zisťujem všetky informácie ohľadom tohoto nájmu časti penziónu, ako to môže ovplyvniť učtovníctvo. Ak ako platiteľ DPH - by sme ubytovacie priestory prenajali szčo - začínajúcej - neplatcovi DPH a dohodli by sme sa na nájme s DPH za ubytovacie priestory, nemusíme náklady prepočítavať koeficientom ?
    Pochopila som to správne ?
    V penzióne my by sme prevádzkovali reštauráciu s kuchyňou.

    Ďakujem enyma

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takže tie ubytovacie priestory bude ďalej prenajímať SZČO - poskytovať ubytovanie. Ak ho "zaťažíte DPHčkou", on ako neplatiteľ si tú DPH neodpočíta, ale ani nebude musieť uplatňovať na vstupe. Ak ide o rekreačné zariadenie, môže mu to byť voac-menej jedno, ak však jeho hostia budú podnikatelia, firmy, budú vyžadovať doklad, aby si mohli odpočítať DPH. Takže sa skúste porozprávať s budúcim nájomcom aj o tom, či sa nestane dobrovoľným platiteľom.
    V každom prípade - podľa mňa by ste mali tento nájom zdaňovať DPHčkou, podľa mňa na výber nemáte, aj keby to bol "čistý" nájom z vášho hľadiska. No možno nemám pravdu.
    Pokiaľ však svoje faktúry budete vystavovať s DPH, DPH odvádzať, tak nemusíte koeficientovať vstupy.
    Pre úplnosť - ak by ste sa rozhodli a mohli fakturovať ako oslobodené od DPH a máte oddelené prevádzky /ubytovacie kapacity a reštaurácia/, tak by ste koeficientovali vstupy, ktoré sa týkajú ubytovacej kapacity plus firemnú réžiu.
    Napr. potraviny, vstupy do reštiky a kuchyne by ste mohli /pravdepodobne/ oddeliť od koeficientu a uplatňovali by ste si 100% odpočet.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Pekný deň prajem, skúste mi prosím poradiť či je možné urobiť takúto vec. FO nepodnikateľ - A, prenajíma kanc.priestory PO(platcovi DPH). Táto PO vlastní vodomer, elektromer a prenajíma na základe súhlasu dalšie časti iným subjektom.Teda prenájom + služby Nakolko sa jedná aj o platcov aj neplatcov, riešime to koeficientom. Ja sa ale pýtam, je možné, aby táto FO prenajímala časť PO - B a časť iným subjektom(neplatcom DPH) s tým, že služby spojené s nájmom by PO B prefakturovala v určitom pomere FO - prenajímateľovi? V reale by to bolo tak, že FO - bude prenajímať neplatcopm DPH, PO - platcom DPH a služby bude PO prefakturovávať všetkým, resp. svojim platcom DPH a prenajímateľovi.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Zmluva by bola samozrejme urobena. Len som sa potrebovala uistit , že je to možné takto.

    Krátenie DPH - koeficient

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.