Zavrieť

Porady

stará suchá tráva

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako sa vysporiadať so starou niekoľkoročnou nepokosenou trávou.

s manželom sme sa tento rok pustili do úpravy "záhradky" ako to mi voláme. Pred šiestimi rokmi to bolo pole, kde sa sadili zemiaky, fazuľa... Potom tam otec nasadil "trávu" neviem ako sa to volá, ale viem že to sadil s tým úmyslom, aby si zem oddýchla, je to zrejme viacročná tráva, alebo ako to mám nazvať. .. je veľmi vysoká a tenká...
6 rokov sa o toto pole nikto nestaral a príroda nám ukázala, aká vie byť silná.
vyklčovali a vysekali sme všetky nálety, malinčie, trne okolo ovocných stromčekov a ríbezlí.

len si neviem rady s týmto políčkom. novú tohtoročnú trávu na políčku som vykosila kosákom (je to približne 400m2) ale, pole je prikryté hrubou niekoľko centimetrovou starou vysušenou trávou, ktorá je ľahnutá k zemi. ťažko sa mi kosila aj tohtoročná zelená tráva, preto som ju pokosila len nad úrovňou tej starej trávy. neviem ako sa tejto starej trávy zbaviť...
na jeseň by sme chceli pole dať poorať a pripraviť na jar, aby sme mohli sadiť zeleninu, ale čo s tou starou vysušenou trávou, ktorá má stále korene v zemi?
pracne ručne vyrezať a vytrhať? lebo s kosákom som to skúšala, ale ide to veľmi ťažko, a zostávajú také suché trsy...
Usporiadat
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

tento rok len kosit, na jesen pohnojit, poorat, na jar rozrobit branami alebo rotavatorom, vyhrabat zvysky co ostanu a mozete sadit. Pripadne tentorok najst v okoli niekoho, kto ma zazrak menom "mulcovac" a pomulcovat to. a takisto na jesen hnojit, orat atd....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

tento rok len kosiť - myslíš novú vyrastenú trávu? a tú starú suchú mám nechať tak až do jesene? no neviem... či sa to bude dať potom poorať...

mulčovač neviem či má niekto v okolí - pochybujem, dedinčania si robia anglické trávničky, sadia tuje, robia skalky... a len zopár výnimiek má malé políčko vedľa domu, to ešte neviem či zoženiem na jeseň maštaľný hnoj...
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

kto obraba podu v okoli dediny? urcite je tam nejaky polnohospodarsky podnik, pripadne nejaki sukromnici, ti maju techniku.

Co sa tyka orania, traktor, aj mensi by s dobrym pluhom nemal mat problem s oranim stareho travnateho porastu. Hlavne nesmie byt v dobe orana prilis sucho, ani prilis mokro.
Kde mate tu zahradu?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

cibka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako sa vysporiadať so starou niekoľkoročnou nepokosenou trávou.

s manželom sme sa tento rok pustili do úpravy "záhradky" ako to mi voláme. Pred šiestimi rokmi to bolo pole, kde sa sadili zemiaky, fazuľa... Potom tam otec nasadil "trávu" neviem ako sa to volá, ale viem že to sadil s tým úmyslom, aby si zem oddýchla, je to zrejme viacročná tráva, alebo ako to mám nazvať. .. je veľmi vysoká a tenká...
6 rokov sa o toto pole nikto nestaral a príroda nám ukázala, aká vie byť silná.
vyklčovali a vysekali sme všetky nálety, malinčie, trne okolo ovocných stromčekov a ríbezlí.

len si neviem rady s týmto políčkom. novú tohtoročnú trávu na políčku som vykosila kosákom (je to približne 400m2) ale, pole je prikryté hrubou niekoľko centimetrovou starou vysušenou trávou, ktorá je ľahnutá k zemi. ťažko sa mi kosila aj tohtoročná zelená tráva, preto som ju pokosila len nad úrovňou tej starej trávy. neviem ako sa tejto starej trávy zbaviť...
na jeseň by sme chceli pole dať poorať a pripraviť na jar, aby sme mohli sadiť zeleninu, ale čo s tou starou vysušenou trávou, ktorá má stále korene v zemi?
pracne ručne vyrezať a vytrhať? lebo s kosákom som to skúšala, ale ide to veľmi ťažko, a zostávajú také suché trsy...
drvičkou buriny alebo tzv cpákom, mávajú to niektorí poľnohospodári. a potom podiskovať, a potom poorať. tá tráva predpokladám že bude pýr takže na jar postrekom na jednoklíčne rastliny
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

poorať, pobrániť , potom niečo posadiť najlepšie zemiaky,

a potom už len motyka , a ideš

a vyhadzuješ burinu na hromadu
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

alchstuip Pozri príspevok
kto obraba podu v okoli dediny? urcite je tam nejaky polnohospodarsky podnik, pripadne nejaki sukromnici, ti maju techniku.

Co sa tyka orania, traktor, aj mensi by s dobrym pluhom nemal mat problem s oranim stareho travnateho porastu. Hlavne nesmie byt v dobe orana prilis sucho, ani prilis mokro.
Kde mate tu zahradu?
záhrada je mimo obývaného územia, kedysi tam boli role kde sa pestovali prevažne zemiaky, teraz však tieto role nikto neobrába, všade rastie burina a pomaly sa z toho stáva zarastená džungľa... a v blízkosti týchto neobrábaných polí sú pasienky kde sa pasú kravy, poľnohosp. podnik tieto pasienky kedysi kosil, ale v dedine je nejaký spor, tak namiesto kosenia pasú kravy...

spooraním, nooo, dúfam tiež nebude problém, lebo sa mi zdá, že vyhliadky na moju zeleninovú záhradku a ovocný sad sú v nedohľadne... problémom možno bude dostať sa k tej našej záhradke s pluhom, lebo je to úzky a dlhý lán v miernom svahu s nerovným povrchom obkolesený dvoma medzami, a navyše je to mimo cesty...za môjho detstva nám tam oral kôň, ale kto už má teraz v dedine koňa?

tú suchú trávu skúsim nejak ručne aspom pri zemi vyrezať, lebo to vyzerá príšerne...budem sa s tým síce baviť celé leto, ale to mi nevadí, manžel sa len smeje, že v jednom kúte záhrady som začala vyžínať a vysekávať a ešte som sa ani nedostala na druhý koniec a už mi to na začiatku zasa zarastá
postupom času by sme určite zakúpili nejaké náradie ako krovinorez...mulčovačku....ale teraz treba investovať do iných ručných náradí a oplotenia, stavania prístrešku...

teraz mám s úpravou veľa práce, lebo je to naozaj zanedbané, ale nevadí mi že to musím ručne robiť a že sa pri tom napotím ako ... odmenou sú mi napríklad bobule ríbezlí čo sa mi podarilo oslobodiť a prežili aj bez pomoci teším sa z nich ako malé dieťa...
mladí ľudia si radšej sadia tuje a záhradné jazierka, ja sa chcem naučiť ako obrábať zem, tešiť sa z každej úrody, ale žiaľ, nemám sa to kde učiť, ešte že máme PORADU! (tak dúfam že budete so mnou trpezliví)
svokra ma nechápe, že sa idem na záhradku dobrovoľne potiť a namakať a bohužiaľ, ani v manželovi nemám 100% pomoc, ale mojou odmenou sú zakvitnuté jablone, spev vtákov, čistý vzduch a vlastnoručne urobený žihľavový aj bazový sirup
Naposledy upravil cibka1 : 06.06.12 at 09:53
2 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

pavol54 Pozri príspevok
drvičkou buriny alebo tzv cpákom, mávajú to niektorí poľnohospodári. a potom podiskovať, a potom poorať. tá tráva predpokladám že bude pýr takže na jar postrekom na jednoklíčne rastliny
pekne sa to číta, ale to by mi musel vykonať ten poľnohospodár osobne, ja som skôr za jednoduchší postup, ktorý by som zvládla sama..
postrek, no neviem, chcem sa zaobísť bez chemikálii, radšej budem kopať do nemoty
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Indeed Pozri príspevok
poorať, pobrániť , potom niečo posadiť najlepšie zemiaky,

a potom už len motyka , a ideš

a vyhadzuješ burinu na hromadu
joj, dobre som sa pobavila...
takto si to aj predstavujem, len som mala obavy s tým oraním, či sa tá suchá niekoľko centimetrov uležaná tráva bude dať poorať, pokúsim sa ju aspom sčasti zrezať nech to nevyzerá tak hrozne a na jeseň dúfam že niekoho zoženiem kto mi to poorie... a hneď sadím cesnak
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ručne to nezvládneš, zbytočne sa trápiš, skús zohnať dajakú mašinu, ešte by si mohla posadiť zemiaky aj tento rok
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

kukučka Pozri príspevok
Ručne to nezvládneš, zbytočne sa trápiš, skús zohnať dajakú mašinu, ešte by si mohla posadiť zemiaky aj tento rok

hmm...
no skúsim sa popýtať po dedine, dala si mi chrobáka do hlavy...

a teraz sadiť zemiaky? no neviem, u nás na severe sa sadia koncom apríla, pôda nie je niekoľko rokov pooraná ani hnojená a tento rok som mala v pláne len záhradku upraviť a vysekať a až na jeseň poorať

vôbec mi nevadí že sa pri tom narobím ako kôň, mám sedavé zamestnanie, tak táto fyzická práca v prírode mi len prospieva, práve naopak, sa mi zdá že mám viac energie ako predtým...a nechodím tam makať každý deň, len 2-3x do týždňa

čo ma štve, že už mi stihli ukradnúť hrable, ktoré sa mi nechcelo zakaždým trepať zo sebou keď sú také nespratné

ale ďakujem za radu
Naposledy upravil cibka1 : 06.06.12 at 10:04
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

ja som sa s tym mordoval minuly vykend na chalupe....zahrada ako jurassic park nebolo tam nic asi 10 rokov ,trava 50 centi a cez staru prerastala nova trava-bordel,ktomu este vyhonky stroncekov....brrrrrrrrr.susedia furt somraly ze im to lezie do zahrad a uz som sa hambil.
kupil som si krovinorez....ziadny profi taky farmarsky za 150€,trapil som sa stym ako blbec a neslo to ani nozom ,sylon skoda aj zalozit az mi jeden manik poradil hlavicu s retazami....no poviem vam tie retaza vedia urobit poriadky s travou aj vyhonkami . a za doobedie som to zmakol(20x60m).staly 30€ ale som rad ze som to kupil.
ked nepotrbujete vlastny krovinorez da sa aj za pomerne lacny peniaz pozicat na den-dva.ked nemate skusenosti tak pol dna si dajte rezrvu...sa budete ucit s tym pracovat ako ja takze asi tolko.
nieje to este dokonale ale hlavny bordel je prec a po kazdom koseni(zabyjani)travy to bude lepsie.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja som davala do poriadku malú záhradku - rok sa mi s tym nic nechcelo robit. Tak som to celé prikryla čiernou fóliou. Trochu to pomohlo. Sa to tak nejak zaparilo. Ale to asi na cely kus nepojde pouzit, mozno na nejaky malý kúsok.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

cibka nejde o úrodu, nebolo by to bohvie čo, ale tie zemiaky urobia kus práce za teba

aj Dášina rada nie je zlá, tiež som to kdesi čítala, staré kartóny a pod.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

vulxy Pozri príspevok
ja som sa s tym mordoval minuly vykend na chalupe....zahrada ako jurassic park nebolo tam nic asi 10 rokov ,trava 50 centi a cez staru prerastala nova trava-bordel,ktomu este vyhonky stroncekov....brrrrrrrrr.susedia furt somraly ze im to lezie do zahrad a uz som sa hambil.
kupil som si krovinorez....ziadny profi taky farmarsky za 150€,trapil som sa stym ako blbec a neslo to ani nozom ,sylon skoda aj zalozit az mi jeden manik poradil hlavicu s retazami....no poviem vam tie retaza vedia urobit poriadky s travou aj vyhonkami . a za doobedie som to zmakol(20x60m).staly 30€ ale som rad ze som to kupil.
ked nepotrbujete vlastny krovinorez da sa aj za pomerne lacny peniaz pozicat na den-dva.ked nemate skusenosti tak pol dna si dajte rezrvu...sa budete ucit s tym pracovat ako ja takze asi tolko.
nieje to este dokonale ale hlavny bordel je prec a po kazdom koseni(zabyjani)travy to bude lepsie.
mám záhradu v rovnakej situácii, akurát že nemám susedov, nad krovinorezom som tiež uvažovala, ale je to dosť veľká investícia, záhrada je z časti oplotená a práve v tesnej blízkosti plotu rastú rôzne potvory ako tŕne, niekoľkoročné drevnaté výhonky.... takže tam by mi ani krovinorez nepomohol, pekne som to ručne vypílila a vysekala

pôvodne som si chcela zavolať chlapíka s krovinorezom, nech mi to urobí, ale záhrada má cca 700m2
a keď som počula koľko si za to pýtal... to by som mala nový krovinorez, možno aj dva, tak som sa na to dala ručne, akurát s tou starou trávou si neviem dať rady...mal si tam aj ty takú? krovinorez ti ju vysekal aj keď bola ľahnutá k zemi?
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

kukučka Pozri príspevok
cibka nejde o úrodu, nebolo by to bohvie čo, ale tie zemiaky urobia kus práce za teba

aj Dášina rada nie je zlá, tiež som to kdesi čítala, staré kartóny a pod.

tak z časti mi aj o úrodu ide, ale počítam s ňou až budúci rok...

kartóny - no neviem, a keď sa premočia?
fólia sa mi pozdáva, ale na cca 400m2 poľa by som jej veľa potrebovala a ešte sa môže stať, že mi ju ukradnú...na kúsku by som to mohla skúsiť, a to mám normálne dať na tú starú suchú trávu? či ju najskôr zrezať?
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

no teda!
o takomto niečom som ani nepočula! na tých fotkách to vyzerá perfektne...
ja teoreticky tú slamu na políčku mám, ale aj s koreňmi, myslíš že to vadí? na kúsku by som tie zemky mohla skúsiť nasadiť, radšej obetujem pár zemiakov ako pracne vyrezať a vyhodiť tú slamu z ktorej by som mohla mať úžitok...takže polopate - novú tohtoročnú vyrastenú trávu som vyžala, starú suchú s koreňmi nechám v zemi, urobím do zeme malú jamku, dám zemiak a prikryjem tou suchou trávou.
a už len čakať čo sa stane...

tak ja sa snažím tú starú suchú trávu odstrániť a nakoniec zistím, že by som z nej mohla mať úžitok, už sa teším na sobotu a hneď skúsim nasadiť zemiaky aj fazuľu...
škoda že som sa na toto nepýtala pred mesiacom, ale aj keď z toho nič nebude, nevadííí
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

cibka1 Pozri príspevok
záhrada je mimo obývaného územia, kedysi tam boli role kde sa pestovali prevažne zemiaky, teraz však tieto role nikto neobrába, všade rastie burina a pomaly sa z toho stáva zarastená džungľa... a v blízkosti týchto neobrábaných polí sú pasienky kde sa pasú kravy, poľnohosp. podnik tieto pasienky kedysi kosil, ale v dedine je nejaký spor, tak namiesto kosenia pasú kravy...

spooraním, nooo, dúfam tiež nebude problém, lebo sa mi zdá, že vyhliadky na moju zeleninovú záhradku a ovocný sad sú v nedohľadne... problémom možno bude dostať sa k tej našej záhradke s pluhom, lebo je to úzky a dlhý lán v miernom svahu s nerovným povrchom obkolesený dvoma medzami, a navyše je to mimo cesty...za môjho detstva nám tam oral kôň, ale kto už má teraz v dedine koňa?

tú suchú trávu skúsim nejak ručne aspom pri zemi vyrezať, lebo to vyzerá príšerne...budem sa s tým síce baviť celé leto, ale to mi nevadí, manžel sa len smeje, že v jednom kúte záhrady som začala vyžínať a vysekávať a ešte som sa ani nedostala na druhý koniec a už mi to na začiatku zasa zarastá
postupom času by sme určite zakúpili nejaké náradie ako krovinorez...mulčovačku....ale teraz treba investovať do iných ručných náradí a oplotenia, stavania prístrešku...

teraz mám s úpravou veľa práce, lebo je to naozaj zanedbané, ale nevadí mi že to musím ručne robiť a že sa pri tom napotím ako ... odmenou sú mi napríklad bobule ríbezlí čo sa mi podarilo oslobodiť a prežili aj bez pomoci teším sa z nich ako malé dieťa...
mladí ľudia si radšej sadia tuje a záhradné jazierka, ja sa chcem naučiť ako obrábať zem, tešiť sa z každej úrody, ale žiaľ, nemám sa to kde učiť, ešte že máme PORADU! (tak dúfam že budete so mnou trpezliví)
svokra ma nechápe, že sa idem na záhradku dobrovoľne potiť a namakať a bohužiaľ, ani v manželovi nemám 100% pomoc, ale mojou odmenou sú zakvitnuté jablone, spev vtákov, čistý vzduch a vlastnoručne urobený žihľavový aj bazový sirup
Cibka, Tvoje úsilie mi je sympatické ... Naozaj je dnes málo ľudí s takouto snahou popasovať sa s prírodou a vlastnoručne niečo dopestovať. Väčšina mladých tu skôr pýta rady, ako podľa možnosti bez roboty chémiou postriekať záhradu a potom sa čudujú, že im tam ani tráva nerastie...
Keď sme sa my po 7 rokoch nasťahovali späť do záhrady, ktorú sme kedysi zveľadili a potom museli z nej odísť, bolo mi skoro do plaču... Namiesto zeleninových hriadok a trávnika s pieskoviskom to bola džungľa... Čo sa dalo, sme vykopali, vyhrabali, skosili metrovú burinu a ľahnutú suchú trávu /tej hávede, čo z toho povyletovalo / a potom prišiel ujo s rotavátorom.
Ten by možno stačilo požičať aj Vám - na tú plochu 400m by to malo stačiť.
Traja chlapi mali čo robiť, aby ten stroj udržali na tom teréne a aby poriadne "rozoral" to pole neorané... Pravdupovediac, nevedela som si predstaviť, že sa dožijem chvíle, keď sa tam bude dať opäť niečo zasadiť /bez použitia akejkoľvek chémie, ktorú nám všetci radili a čo môj muž odmietol/. A dalo sa, hneď na jar! Hrudy cez zimu vymrzli, povyberali sme z nich všetky korene pýru a iných burín, rozhrabali sme - a ani nebolo nutné sadiť tam tekvice, cukiny /lebo pod ich listami Ti tak nerastie zelina/ alebo hrach či fazuľu, ktoré tiež potláčajú rast buriny. Dnes nám radosť robí obrobená záhrada a v tej kedysi zanedbanej časti rastie teraz reďkovka, hrach, mrkva, petržlen, jahody, cvikla, 2 riadky kukurice, tekvice, cukiny, fazuľka, a momentálne kvitnú zemiaky...
Stačí už "len" polievať, priebežne okopávať, trhať zelinku ... a ide to takmer samé...

No ak to máš mimo obce, nechcem Ti brať ilúzie, ale aby nebol problém - že Ty budeš robiť a sadiť, a niekto iný bude brať úrodu... Keď už teraz Ti zmizli hrable ... Keby bolo dostať také s teleskopickou rúčkou - tie by boli skladnejšie, strčíš do auta, autobusu, do ruky - a ideš...
A aj sadiť budeš musieť plodiny, ktorým bude musieť zrejme stačiť dážď...
1 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
Cibka, Tvoje úsilie mi je sympatické ... Naozaj je dnes málo ľudí s takouto snahou popasovať sa s prírodou a vlastnoručne niečo dopestovať. Väčšina mladých tu skôr pýta rady, ako podľa možnosti bez roboty chémiou postriekať záhradu a potom sa čudujú, že im tam ani tráva nerastie...
Keď sme sa my po 7 rokoch nasťahovali späť do záhrady, ktorú sme kedysi zveľadili a potom museli z nej odísť, bolo mi skoro do plaču... Namiesto zeleninových hriadok a trávnika s pieskoviskom to bola džungľa... Čo sa dalo, sme vykopali, vyhrabali, skosili metrovú burinu a ľahnutú suchú trávu /tej hávede, čo z toho povyletovalo / a potom prišiel ujo s rotavátorom.
Ten by možno stačilo požičať aj Vám - na tú plochu 400m by to malo stačiť.
Traja chlapi mali čo robiť, aby ten stroj udržali na tom teréne a aby poriadne "rozoral" to pole neorané... Pravdupovediac, nevedela som si predstaviť, že sa dožijem chvíle, keď sa tam bude dať opäť niečo zasadiť /bez použitia akejkoľvek chémie, ktorú nám všetci radili a čo môj muž odmietol/. A dalo sa, hneď na jar! Hrudy cez zimu vymrzli, povyberali sme z nich všetky korene pýru a iných burín, rozhrabali sme - a ani nebolo nutné sadiť tam tekvice, cukiny /lebo pod ich listami Ti tak nerastie zelina/ alebo hrach či fazuľu, ktoré tiež potláčajú rast buriny. Dnes nám radosť robí obrobená záhrada a v tej kedysi zanedbanej časti rastie teraz reďkovka, hrach, mrkva, petržlen, jahody, cvikla, 2 riadky kukurice, tekvice, cukiny, fazuľka, a momentálne kvitnú zemiaky...
Stačí už "len" polievať, priebežne okopávať, trhať zelinku ... a ide to takmer samé...

No ak to máš mimo obce, nechcem Ti brať ilúzie, ale aby nebol problém - že Ty budeš robiť a sadiť, a niekto iný bude brať úrodu... Keď už teraz Ti zmizli hrable ... Keby bolo dostať také s teleskopickou rúčkou - tie by boli skladnejšie, strčíš do auta, autobusu, do ruky - a ideš...
A aj sadiť budeš musieť plodiny, ktorým bude musieť zrejme stačiť dážď...
ďakujem za povzbudzujúce slová

veď toto, aj ja sa obávam, aby som sa tam nelopotila a druhí nebrali úrodu, ...ale verím, že keď opravíme oplotenie a uzamkneme, bude odvážlivcov menej... manžel sa mi v tomto smeje, a keď zmizli tie hrable...no mala som čo počúvať, záhradka nie je pri ceste a ani ľuďom na očiach, je pravda že nás tam vidia chodiť, ale myslím že tie hrable zobral práve ten, ktorého som sa na jar pýtala, či by nám nešiel vyžínať s krovinorezom...ťažko povedať keď nie je svedka....

s tými plodinami máš pravdu, musím vyberať také, ktoré nepotrebujú každodennú starostlivosť, pôvodne v mojich plánoch bol aj sklenník, ale chodiť ho ráno a večer polievať ...a navyše v okolí je len trochu spodnej vody ktorú sa snažíme zachytiť, ale na veľké polievanie to nebude

no a čo sa týka rotavátora - v predchádzajúcich príspevkoch mi dali typ na sadenie zemiakov pod slamou, takže keď môžem mať zo slamy úžitok, skúsim to využiť a posadiť tie zemiaky a na jeseň každopádne budem musieť nejaký stroj zohnať

pokiaľ to nie je nutné (ako napr. oranie) rada by som si všetko robila sama bez strojov, lebo chodiť za niekým a zháňať stroje.... (to ešte neviem či zoženiem maštaľný hnoj)

u nikoho v mojom okolí nemám opory, vraj sa mi tam nič neurodí...pokradnú mi to...svokra si myslela že tam bude anglický trávniček s altánkom na grilovanie..., ale ja som vďačná za čerstvý vzduch a trocha ríbezlí či jabĺk, černíc a egrešov, nasadím si pažítku, maggi....ach jaj, už sa teším... čerešne mi žiaľ pomrzli, budúci rok sa musím na neskoré mrazy nachystať , a hlavne som rada že je synček na naozajstnom čerstvom vzduchu, večer príde domov zmorený z boja proti mravcom a pílenia drobných konárov, napapá sa (a to mu predtým vôbec nechutilo tak jesť ako teraz keď chodíme na záhradku, už to je pre mňa prínosom), pretože sedieť každodenne pred panelákom aby bol syn akože "na čerstvom vzduchu" ma ubíjalo a oberalo o energiu...na záhrade sa fyzicky narobím, aj tak mám viac psychickej aj fyzickej energie ako keď som vysedávala na lavičke...
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

cibka1 Pozri príspevok
ďakujem za povzbudzujúce slová

veď toto, aj ja sa obávam, aby som sa tam nelopotila a druhí nebrali úrodu, ...ale verím, že keď opravíme oplotenie a uzamkneme, bude odvážlivcov menej... manžel sa mi v tomto smeje, a keď zmizli tie hrable...no mala som čo počúvať, záhradka nie je pri ceste a ani ľuďom na očiach, je pravda že nás tam vidia chodiť, ale myslím že tie hrable zobral práve ten, ktorého som sa na jar pýtala, či by nám nešiel vyžínať s krovinorezom...ťažko povedať keď nie je svedka....

s tými plodinami máš pravdu, musím vyberať také, ktoré nepotrebujú každodennú starostlivosť, pôvodne v mojich plánoch bol aj sklenník, ale chodiť ho ráno a večer polievať ...a navyše v okolí je len trochu spodnej vody ktorú sa snažíme zachytiť, ale na veľké polievanie to nebude

no a čo sa týka rotavátora - v predchádzajúcich príspevkoch mi dali typ na sadenie zemiakov pod slamou, takže keď môžem mať zo slamy úžitok, skúsim to využiť a posadiť tie zemiaky a na jeseň každopádne budem musieť nejaký stroj zohnať

pokiaľ to nie je nutné (ako napr. oranie) rada by som si všetko robila sama bez strojov, lebo chodiť za niekým a zháňať stroje.... (to ešte neviem či zoženiem maštaľný hnoj)

u nikoho v mojom okolí nemám opory, vraj sa mi tam nič neurodí...pokradnú mi to...svokra si myslela že tam bude anglický trávniček s altánkom na grilovanie..., ale ja som vďačná za čerstvý vzduch a trocha ríbezlí či jabĺk, černíc a egrešov, nasadím si pažítku, maggi....ach jaj, už sa teším... čerešne mi žiaľ pomrzli, budúci rok sa musím na neskoré mrazy nachystať , a hlavne som rada že je synček na naozajstnom čerstvom vzduchu, večer príde domov zmorený z boja proti mravcom a pílenia drobných konárov, napapá sa (a to mu predtým vôbec nechutilo tak jesť ako teraz keď chodíme na záhradku, už to je pre mňa prínosom), pretože sedieť každodenne pred panelákom aby bol syn akože "na čerstvom vzduchu" ma ubíjalo a oberalo o energiu...na záhrade sa fyzicky narobím, aj tak mám viac psychickej aj fyzickej energie ako keď som vysedávala na lavičke...
Anglický trávniček s altánkom a grilom za dedinou niekde na roli? Pani svokra má alebo veľký zmysel pre humor, alebo jej chýba zmysel pre realitu... V prostredí, aké si vyššie opísala /pasienky pre dobytok/, by anglický trávnik nemal predsa šancu... Ibaže by sa do toho altánku nasťahovala svokra osobne a pravidelne Ti ho zavlažovala, odburiňovala, udržiavala a kosila - ale v roli bez závlahy a elektriny asi ťažko...
Napriek všetkému a všetkým - nedaj sa nikým a ničím znechutiť - ako sama píšeš, už to, že máš s dieťaťom pobyt na čerstvom vzduchu je výhra... A raz tvoje úsilie určite prinesie ovocie - doslova a do písmena.
Ja sa napr. čudujem dnešným mnohým mamičkám, ktoré idú s dieťaťom "von" - a pritom skončia v hračkárskom kútiku v zábavnom centre , namiesto toho, aby s ním zašli trebárs do mestského parku, kde si dieťa môže pobehať aspoň po tráve...

A čudujem sa aj naším novým susedom, ktorí si prednedávnom dali zrekonštruovať dom a teraz zveľaďujú záhradu. Nabehol záhradný architekt, v sobotu už v jazierku svietili nočné svetlá, obvod záhrady vystlali metrami textilnej fólie, na pozemku sú desiatky plastových nádob so sadenicami z Baumaxu alebo čojaviemodkiaľ a cítim v kostiach, že v sobotu nabehnú chlapíci, položia kobercový trávnik a zasadia kol-dokola tuje... Zdravý orech uprostred záhrady, ktorý poskytoval tieň, dával úrodu /dnes tak drahých orechov/ a pôsobil ako prírodný odpudzovač komárov a hmyzu /je to dom pri rieke/, už samozrejme dali vypíliť...

A z čoho mi je smutno /a na čo oni svojím mladým rozumom, na rozdiel od Teba, cibka, ešte neprišli/ je, že napriek tomu, že majú asi 1,5-2 ročné dieťa, v celej tej parádnej záhrade sa nenájde ani kúsok miesta na pár zdravých, nestriekaných, slnkom prehriatych jahôd, 3-4 priesady rajčín, mrkvičku pre dieťa do polievočky či pažítku... Však načo, všetko nakúpia v Kauflande, Lidli, či Bille, alebo zájdu na trh... tak to môže dopadnúť, ak prídu dedinčania do mesta a stanú sa z nich - mešťania...

Lenže ani trhovisko už nie je to, čo bývalo - ani ono nie je zárukou, že tam kúpite zdravo dopestovanú zeleninu či ovocie. Mnohí trhovníci skupujú akciový tovar v hypermarketoch a predávajú ho s ceduľkou "domáce" alebo odušu všetko hnoja všelijakým sajrajtom, len aby to bolo najväčšie a najkrajšie... Minule som kúpila reďkovku /kým sme ešte nemali v záhrade našu/ a nedala sa jesť - taká bola prehnojená, samý dusík alebo čo z nej bolo cítiť... Som sa zapovedala, že nikdy viac. Teraz máme našu, krásnu, veľkú, len polievanú, okopanú a pretrhanú - no dopestovanú s láskou a nie s vidinou zisku... A má úplne inú chuť.

A potom je tu aj nezanedbateľný výchovný aspekt. Už som to kedysi niekde spomínala, ako chodia k inej susede na prázdniny vnúčatá - z Ameriky a Nórska. A ona im robí exkurziu po záhrade a ukazuje im, ako rastú čerešne, uhorky, rajčiny, maliny... A ony sa čudujú a čudujú... Lebo také ešte nikdy nevideli... Ony totiž len vidia, ako ich mama doma vyloží z auta veľké papierové tašky plné nákupu z hypermarketu - a odkiaľ majú vedieť, ako a kde to rastie?
Keď som mala deti malé, mali sme za bytovkou takú minizáhradku - a keď sa deti vrátili zo škôlky, hneď išli skontrolovať, či dozreli jahôdky, hrášok, ríbezle, mali svoje "náradie", krhličky a odušu polievali a polievali... Aj tak sa buduje vzťah k prírode, k Zemi, k ekológii... Je super, že patríš k tým, ktorí tú možnosť majú a že ju chceš využiť. Tak sa nedaj nikým a ničím znechutiť a užívaj si to. Držím palce!
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať