Zavrieť

Porady

DP-2005typ A a nezamestnaný+dohoda

Prosím Vas o radu, nezamestnaný vedený v evidencii na OUP, bez príspevku, t.j. nedostáva ziadne peniaze z UP, bol od 4-10/2005 zamestnaný na dohodu u zamestnávateľa. Nahlasil to a zdokladoval na OUP, doniesol dohodu, kde splnil podmienky 3200 a hodiny na mesiac.
No v skutocnosti dostával na dohodu 7.500,- Sk mesacńe v cistom .
Odvadzali za neho dan a teraz mu poslali Potvrdenie o vyplatenej mzde a zrazených preddavkoch. On je nadalej nezamestnaný evidovaný a nievie, ci si moze urobit DP za rok 2005 a vypytat si od DU vlastne zaplatene preddavky. Je to asi 10000,- Sk, co je pre nezamestnaneho dost velka ciastka.
No boji sa ci nahodou nie je DU prepojeny s OUP a este to ze on vlastne prekrocil tu rocnu sumu 3200 x 12 = 38.400,-, lebo mal príjem 55.000,-
Co si myslite, ma si urobit DP alebo to nechat tak, aby na to nahodou neprisli????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Daduľa
    Prosím Vas o radu, nezamestnaný vedený v evidencii na OUP, bez príspevku, t.j. nedostáva ziadne peniaze z UP, bol od 4-10/2005 zamestnaný na dohodu u zamestnávateľa. Nahlasil to a zdokladoval na OUP, doniesol dohodu, kde splnil podmienky 3200 a hodiny na mesiac.
    No v skutocnosti dostával na dohodu 7.500,- Sk mesacńe v cistom .
    Odvadzali za neho dan a teraz mu poslali Potvrdenie o vyplatenej mzde a zrazených preddavkoch. On je nadalej nezamestnaný evidovaný a nievie, ci si moze urobit DP za rok 2005 a vypytat si od DU vlastne zaplatene preddavky. Je to asi 10000,- Sk, co je pre nezamestnaneho dost velka ciastka.
    No boji sa ci nahodou nie je DU prepojeny s OUP a este to ze on vlastne prekrocil tu rocnu sumu 3200 x 12 = 38.400,-, lebo mal príjem 55.000,-
    Co si myslite, ma si urobit DP alebo to nechat tak, aby na to nahodou neprisli????
    no ono to bolo celé nie moc košér - nechalka by som to tak - ale je hrozba že prídu na to, nakoľko aj dohodárov zamestnávateľ nahlasuje na sociálku - podľa RĆ si ťa ľahko nájdu...asi by som rátala s tým, že bude mať zamestnávateľ problémy.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Daduľa
    Prosím Vas o radu, nezamestnaný vedený v evidencii na OUP, bez príspevku, t.j. nedostáva ziadne peniaze z UP, bol od 4-10/2005 zamestnaný na dohodu u zamestnávateľa. Nahlasil to a zdokladoval na OUP, doniesol dohodu, kde splnil podmienky 3200 a hodiny na mesiac.
    No v skutocnosti dostával na dohodu 7.500,- Sk mesacńe v cistom .
    Odvadzali za neho dan a teraz mu poslali Potvrdenie o vyplatenej mzde a zrazených preddavkoch. On je nadalej nezamestnaný evidovaný a nievie, ci si moze urobit DP za rok 2005 a vypytat si od DU vlastne zaplatene preddavky. Je to asi 10000,- Sk, co je pre nezamestnaneho dost velka ciastka.
    No boji sa ci nahodou nie je DU prepojeny s OUP a este to ze on vlastne prekrocil tu rocnu sumu 3200 x 12 = 38.400,-, lebo mal príjem 55.000,-
    Co si myslite, ma si urobit DP alebo to nechat tak, aby na to nahodou neprisli????
    Nechať tak to v žiadnom prípade nemôže. Buď si požiada ak stihne o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo je povinný podať daňové
    priznanie.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Takže si podá daňové priznanie a tým pádom bude mať daň vyrovnanú za rok 2005. Ako je to následne pri zdravotnom poistení v tomto prípade. Za neho platil poistné štát, keďže bol nezamestnaný..... Nemal si náhodou platiť to poistné sám, keď prekročil tú sumu 3200/mesačne? .... a čo by mal dotyčný urobiť, ak by to chcel dať celé doporiadku? Poraďte prosím .......

    On sa v tom bôbec nevyznal a spoliehal sa na korektnosť zamestnávateľa, teraz len čumí .....

    Čo s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia?
    Ďakujem

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Velettka

    On sa v tom bôbec nevyznal a spoliehal sa na korektnosť zamestnávateľa, teraz len čumí .....
    Máte na mysli to čo teraz napadlo mňa? Neviem čo máte na mysli korektnosťou.......
    Naposledy upravil Denda : 15.02.06 at 08:43

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Ja ani neviem, ale určite zato môže zamestnávateľ, však vedel koľko max. mu musí dávať .....
    Ale určite je na vine aj on, lebo musel vidieť o akú sumu ide, len mu to nejak netrklo, že by robili nejakú chybu, lebo sa spoliehal, že zamestnávateľ je korektný a vie ako má čo robiť v prípade nezamestnaného ....

    .... ale zase ako je to na Slovensku, neznalosť zákona neospravedlňuje ....
    človiečik Vladimír Ozimý
    no nie je to podfuk od zamestnavatela zamestnavatel nie je povinny za dohodara odvadzat zdravotne poistenie...Dohodar si zdravotne poistenie vysporiada v rocnom zucotvani ktore je potrebne podat do konca juna a nezaplatene poistenie do konca septembra....V pripade ak prekrocil polovicu uhrnu minimalnych miezd za rok potom vznika povinnost zaplatit si zdravotne poistenie riesi to paragraf 11 ods 9 pism c)...dalej v pripade ze to neprekrocil nemusi podavat rocne zuctovanie podla paragrafu 19 ods 1 pism a bod 1.
    a danove prizanie takisto nemusi podat pokial neprekrocil polovicu nezdanitelnej casti to jest cca 43900 Sk

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Velettka
    Ja ani neviem, ale určite zato môže zamestnávateľ, však vedel koľko max. mu musí dávať .....
    Ale určite je na vine aj on, lebo musel vidieť o akú sumu ide, len mu to nejak netrklo, že by robili nejakú chybu, lebo sa spoliehal, že zamestnávateľ je korektný a vie ako má čo robiť v prípade nezamestnaného ....
    Nerozoberám ďalej či ich aj dostával................

    Ak ten to fakt vznikol má povinnosť si vysporiadať aj svoje zdravotné poistenie podaním si ročného zúčtovania poistného do 30.6.2006.


    PS: dúfam, že sa stále držíme prvotnej otázky v téme.

    DP-2005typ A a nezamestnaný+dohoda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.