Zavrieť

Porady

Spotreba PHM

Prosím poraďte ako to robíte vy. Ak mám nákup PHM v priebehu mesiaca 4x, vždy za inú cenu - tak z tých štyroch cien vyrátam priemernú a na základe tejto prepočítavam náklady na PHM? Daňovo uznané náklady - spotreba PHM do normy sa počíta na základe vzorca: počet najazdených km /100 x priemerná spotreba podľa TP x priemerná cena benzínu. A čo ak tomu zamestnancovi ostane v nádrži ešte 20 l benzínu, samozrejme že sa nákup PHM nezmestí do normy. Neviem či som sa vyjadrila dosť jasne, ak je potrebné rozpíšem konkrétne sumy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    To, že mu ostane benzín, je jeho vec. Predsa nedávaš celý náku do nákladov! Vypočítaš len spotrebu podľa najazdených km. Ja používam ceny nie z bločkov (tie ani nemusí odovzdať), ale použijem cenu, ktorú zverejňuje SLOVNAFT - vypočítam priemer za príslušný mesiac...

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Jamka asi mala na mysli preplácanie PHM zamestnancom ak jazdili pre firmu na vl.autách, nie?

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Seli mne predkladaju mesačné vyúčtovanie kde je napísaný stav benzínu v nádrži na zač.mesiaca, dočerpanie v l, a stav v nádrži na konci mesiaca
    takže ak uvedie že 10l, 250l a 20l tak počítam 10+250-20 jeho skutočná spotreba za mesiac je 240l, potom vypočítam koľko má normovanú na tie isté km, tie litre dám ako spotrebu-daň náklad a ostatné litre ako nadspotrebu-nedaň.náklad. Ceny na blokoch spriemerujem a všetky litre prepočítavam touto priemernou cenou a zaúčtujem. Takisto mi potom ostane aj tých 20l x priem.cena = pohl.voči zamestnancovi ako nespotrebované PHM v nádrži

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Keď mám vo firme 5 áut, do každého tankujem 4 x mesačne, tak podľa toho mi na každé auto vyjde iná priemerná cena benzína. Tak? A mohla by som poprosiť o celý postup účtovania PHM. Ja som doteraz účtovala bločky PHM takto: 335,343/211. Potom som na konci mesiaca 335-ku rozpúšťala na 502 podľa jednotlivých áut. Tento postup som nevymyslela ja, len pokračujem v tom čo už predo mnou niekto začal. Zda sa mi vsak trosku nelogicky, tak preto pytam radu od vas.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    ja každé auto počítam zvlášť bločky na 335+343/211 ako to robíš spotrebu a nadspotrebu príp udržiavanie 501d,501n,511 / 335 ostatok v nádržiach ostáva na 335

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Vdaka, takze to budem aj ja tak robit. Zakladna info pre mna je, ze koncom mesiaca moze ostat na 335 nieco a nemusi tam byt MD=DAL.

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Mam tu konkretny priklad a bola by som rada, keby mi niekto odpisal - ANO tak to dobre robim. Zamestnanec natankoval v priebehu mesiaca 171,74 l za 4909,14 Sk. Z toho mi vychadza priem.cena - 28,58472 Sk.
    Priem.spotreba auta je 7,13 l/100 km
    V danom mesiaci najazdil zamestnanec 2887 km a spotreboval 180,74 l PHM. V nadrži mu zostalo 16 l PHM.
    Ekonomický prepočet spotreby=2887 x 7,13/100 x 28,58472 = 5883,97 Sk - si mozem dat do danovo uznatelnych nakladov.
    Na 335 mam na strae MD sumy:
    1055,80 Sk - zostatok z minulého mesiaca
    4909,14 Sk - tankovanie v priebehu daneho mesiaca
    Spolu na 335 MD = 5964,94 Sk
    Na 335 na strane MD mi zostane hodnota nespotrebovaného benzínu ciže = 16x28,584=457,355 Sk
    Tym padom uctovanie 501/335 je suma 5507,585 (5964,94-457,355)
    Aj keby podla ekon. prepoctu mohla byt aj suma 5883,97 Sk, ale potom hodnota nespotrebovanej PHM by nezodpovedala skutocnosti.

    Dobre som to pochopila?

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Nikomu sa so mnou nechce pocitat? Velmi by mi to pomohlo, keby ste potvrdili moj vypocet. Vdaka.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    seli tu vlastne ide o to že skutočná spotreba bola nižšia ako normovaná nie? Tak dáš do spotreby skutočnú a na účte 335 ti ostane len tých 16 litrov za 457sk

    ešte mi vychádza že na zač.obdobia si mala v nádrži 25l ale za vysoku cenu 42,232..... to je nejak moc nie aby si dostala tých 1055,80sk, do spotreby pôjde 25l z min.mesiaca z aktuálneho 155,74l a v nádrži ostane 16l spotreba bude 5507,66 na 501daňovu
    Naposledy upravil Katty : 22.09.04 at 06:59

    Laurie je offline (nepripojený) Laurie

    174 cm vysoká, dlhovlasá blond... ...viac Laurie
    PHM sa neúčtuje na 502 - sem ide len el. energia, plyn.... PHM účtujem na 501 aj oleje a mazivá.

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Jasne aj ja to uctujem na 501, ta 502 bol len preklep.
    Dakujem ti Katty za vsetky tvoje rady.
    Naposledy upravil selena : 22.09.04 at 07:21

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    Co sa tyka firemnych aut, tak jeden klient napriklad ma cca 5 aut a jazdi na Slovensku aj v zahranici. Tak mam na kazde auto jednu 501 - analytiku. Na konci roka sa s tym pohram, dam si to vytlacit, prejdem si doklady a zapisem si litre,a potom vypocitam priemernu spotrebu a nadspotrebu. Na pociatocny a konecny stav neprihliadam, niesom masochistka. Co by mi v jednom roku vyhodili,za druhy by mi museli zohladnit. No a mladenci si eviduju kilometre,to je ich starost. Na konci roka urobim fantasticku tabulku a je to. Kontrola odpadavala :-)))

    branopulis je offline (nepripojený) branopulis

    branopulis
    nemate niekto daky nastroj v excely na vypocet nadnormativnej spotreby PHM ak ano prosim Va sposlite mi ho na branopulis@gmail.com

    Velmi pekne dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.