Zavrieť

Porady

Odpisy

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať:firma má od roku 2008 zaradený majetok, pri ktorom účtovníčka odpisovala účtovné odpisy = daňové odpisy. V roku 2011 firmy nadobudla majetok a chcem sa spýtať, či môže byť, že daňové odpisy sa nebudú rovnať účtovným odpisom. Účtovné urobím podľa počtu mesiacov od zaradenia majetku do používania a daňové za celý rok. Jedná sa o rok 2011
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme, že tvoj postup je správnejší.
0 0
majkabš majkabš

majkabš je offline (nepripojený) majkabš

A nevadí, že jeden majetok bude odpisovaný tak a druhý tak?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
spôsob odpisovania si určuje firma interným predpisom - to sú účtovné odpisy. Môže aj individuálne pre každý majetok zvlášť.
DO sa riadia Z_DPPO.
0 0
majkabš majkabš

majkabš je offline (nepripojený) majkabš

Ďakujem
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Daňové odpisy upravuje zákon o dani z príjmu. Účtovný odpisový plán si stanovuje účtovná jednotka vnútropodnikovou smernicou.
K sa menia daňové odpisy v priebehu odpisovania, tak sa stále menia aj u majetku. Účtovné sa riadia iba vašim odpisovým plánom.
Daňové odpisy a účtovné odpisy sa v roku 2011 nemohli rovnať už iba z princípu že daňové boli ročné a účtovné mesačné.
My sme mali daňové a účtovné zhodné iba do roku 2001. Odvtedy vedieme dvoje odpisy.
Od 1.1.2012 dochádza k zmene výpočtu daňových odpisov. Odpisy sa počítajú ako ročné, ale v prvom roku zaradenia ú krátené o časť kedy nebol majetok zaradený, takže ak zaradím niečo 1.5.2012 daňové odpisy v 1. odpisovej skupine k 31.12.2012 budú
VC : 4 : 12 x 8 - teda daňový odpis bude iba za 8 mesiacov, nie za 12...
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

mna by zaujimalo, ci existuje aj slovenska verzia takejto odpisovej kalkulacky, aku maju cesi. velmi by mi to pomohlo http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/...kat=kalkulacka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpisom treba rozumieť. podobný spôsob je jednoducho realizovateľný v exceli.
link počíta iba daňové - resp. ročné odpisy, takže pre naše účto nie je použiteľný.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Dobrý deň, prosím o radu, musím urobiť opravné dańoé priznanie za rokn 2011 , prvý krát idem urobiť aj odpisy a chcem sa uistiť že to mám dobre.. Firma kúpila kancelársky nábyto v hodnote 2 540 €. Daňvé odpisy budú teda za rok 2011 vo výške 635€ (1/4). Účtovné odpisy počítam za každžňý mesiac, takže ak firma kúpila nábytok v apríli 2011, tak každý mesiac zaúčtujem do účtovníctva odpisy vo výške 56,44 €? Ďakujem!
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Je to zostava nábytku, napr. nábytok na mieru?
Nie je predpoklad že zachvíľu ten nábytok bude popremiestňovaný v 5-tich kanceláriách???
Pýtam sa preto, pretože je určitá možnosť do dať do nákladov jednorazovo ako drobný majetok...
Ale ak to chceš odpisovať, takže daňové odpisy za rok 2011 budú 424 eur /je to 2. odpisová skupina 310112/
Účtovné odpisy za každý mesiac budú:
2540 / počet rokov v súlade s interným predpisom / 12
V mojom prípade máme účtovné odpisy 2. OS stanovené na 8 rokov, takže by to bolo:
2540/8/12=26,46
1 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Nandrolon ďakujem, prosím ťa a čo s tým rozdielom medzi účtovnými a dańovými odpismy v podvojnom účtovníctve? Dańové zaúčtujem na 551/08 a účtovné, tie keď som čítala neúčtujem ale ani ten rozdiel? Ďakujem
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Daňové odpisy sa neúčtujú ale "uplatňujú".
Do účtovníctva sa účtujú iba účtovné odpisy.
Rozdiel je potom buď:
1. pripočítateľná položka k daňovému základu,
alebo
2. odpočitateľná položka k daňovému základu.
Ak sú daňové odpisy vyššie ako účtovné, rozdiel je odpočitateľná položka
Ak sú daňové odpisy nižšie ako účtovné, rozdiel je pripočitateľná položka k daňovému základu.

edit: PS: alebo naopak ? opravte ma, teraz si nie som istý..... ???
edit2: opravené.... už som sa vysomaril...
Naposledy upravil Nandrolon : 28.06.12 at 06:25
1 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Nandrolon prosím ťa veľmi, skús mi to za ten rok 2011 napísať prakticky. Čiže na 551/08 budem mať účtovné odpisy za rok 2011 vo výške 211,68€ ( 26,46 *8 ) . Keďže daňové odpisy sú vo výške 424 €, tak roziel vo výške 212,32 € bude odpočítateľnou položkou, ktorú uplatním v dańovom priznaní? Dobre tomu rozumiem?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
megyzah Pozri príspevok
Nandrolon prosím ťa veľmi, skús mi to za ten rok 2011 napísať prakticky. Čiže na 551/08 budem mať účtovné odpisy za rok 2011 vo výške 211,68€ ( 26,46 *8 ) . Keďže daňové odpisy sú vo výške 424 €, tak roziel vo výške 212,32 € bude odpočítateľnou položkou, ktorú uplatním v dańovom priznaní? Dobre tomu rozumiem?
áno, tak
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

a nemá to byt takto ???: 2540:6=423,33 :12=35,28 toto x8=282,24 - je účtovný odpis
( 2.OS je na 6 rokov a myslim ze to bolo vydelene 8)

Takže - oprava: v príspevku 10 je napísané "podla interného predpisu 8 rokov"
Naposledy upravil Majkas : 29.06.12 at 05:50 Dôvod: pozornejšie prečítanie predosleho
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Majkas Pozri príspevok
a nemá to byt takto ???: 2540:6=423,33 :12=35,28 toto x8=282,24 - je účtovný odpis
( 2.OS je na 6 rokov a myslim ze to bolo vydelene 8)
presne tak - v zmysle tvojho MINI komentáru.
Ja som účtovný odpis ani neprepočítavala, aký má, taký uvedie ako účtovný. Môže byť aj deleno 8.
Prosím - ak ale zistíš, že tvoja námietka je zbytočná, čo keby si opravila príspevok a doplnila tam poznámku, prípadne celý škrtla atp.
lebo ja som začala odpovedať, lebo som si ten minikomentár nevšimla, nie vždy sa mi zobrazuje.
Naposledy upravil KEJKA : 28.06.12 at 14:17
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

2 OS je na 6 rokov, ale daňovo. účtovné OS si určuje účtovná jednotka sama svojím interným účtovným odpisovým plánom.
My napríklad odpisujeme účtovne budovy 40 rokov, pričom daňovo je to 20 rokov.
Účtovný odpisový plán by mal kopírovať skutočnú predpokladanú dĺžku životnosti. A tým prispievať k vernému zobrazeniu opotrebovania majetku tak, aby majetok nebol skreslený a čo najviac zodpovedal skutkovému stavu. A zbytočne mi bude niekto tvrdiť že budova /novostavba/ za 20 rokov spadne, resp. má nulovú hodnotu...
2 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Všetkým veľmi ďakujem, ja som bola skutočne na tom, že na 551 účtujem sumu 423,33 ktorá je daňový odpisom. Chcela som pridať pochvalu ale neviem prečo, nejde to. Takže aspoň takto . ĎAKUJEM!!!
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
[jump=hore]Na začiatok[/jump]

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.


Prosím, potrebujem sa uistiť v nasledovnom.

Živnostník výhodne kúpy stroje, ktoré až na budúci rok namontuje a začne na nich vyrábať. V tomto roku začnem s účtovným odpisovaním a s daňovým až na budúci rok po splnení druhej podmienky t.j. používania?

Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, aj účtovne odpisuješ až po zaradení do používania.
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

Ja by som sa chcela spýtať, aký máte názor na môj účtovný prípad. Kúpili sme investičný majetok v nad.hodnote 16 208,-€ v mesiaci 06/2012, v tom istom mesiaci bol aj zaradený do používania. Jedná sa o budovu, zaradená v 4.odpis.skupine - rovnomerné odpisovanie. Problém je v tom, že v tomto roku prechádzame k 30.11.2012 na hodpodársky rok, čiže daňové priznanie budeme robiť k 30.11.2012 ( za 11 kalendárnych mesiacov). Aký mám teda u tohto majetku daňový odpis za uvedené obdobie, teda k 30.11.2012. Môj program mi vypočítal 433,-€ ( je to správne?, mne tá suma nejako nesedí ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať