Zavrieť

Porady

Odpisy

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať:firma má od roku 2008 zaradený majetok, pri ktorom účtovníčka odpisovala účtovné odpisy = daňové odpisy. V roku 2011 firmy nadobudla majetok a chcem sa spýtať, či môže byť, že daňové odpisy sa nebudú rovnať účtovným odpisom. Účtovné urobím podľa počtu mesiacov od zaradenia majetku do používania a daňové za celý rok. Jedná sa o rok 2011
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pokračuješ v odpisovaní v r. 2013 až kým nebude ZC=nula.
0 0
Deniska 531 Deniska 531

Deniska 531 je offline (nepripojený) Deniska 531

Dobrý deň, ja sem moc nechodím, ale teraz fakt neviem... auto kúpené v 2/2011 (nie lízing, normálne na faktúru). Stále nebolo prihlásené na DI ani zaradené do užívania.
V 6/2011 sa na lízing kúpila hydraulická ruka, tá je namontovaná na tom aute. To som zaradila do majetku a normálne odpisujem - zvlášť (bolo mi povedaná, že sa to dá odmontovať a používať aj bez auta ) Auto bolo prihlásené na DI - vydané osvedčenie o evidencii 27.4.2012.
Do majetku , resp. do užívania sme ho zaradili 1.5.2012.
Môže mi niekto poradiť ako to mám odpisovať? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak sa od zakúpenia nepoužívalo, tak preto nebolo asi ani zaradené - čudné, no čo už.
ak si ho zaradila 1.5.2012, odpisuješ od mája 2012.
Deniska 531 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja sem moc nechodím, ale teraz fakt neviem... auto kúpené v 2/2011 (nie lízing, normálne na faktúru). Stále nebolo prihlásené na DI ani zaradené do užívania.
V 6/2011 sa na lízing kúpila hydraulická ruka, tá je namontovaná na tom aute. To som zaradila do majetku a normálne odpisujem - zvlášť (bolo mi povedaná, že sa to dá odmontovať a používať aj bez auta ) Auto bolo prihlásené na DI - vydané osvedčenie o evidencii 27.4.2012.
Do majetku , resp. do užívania sme ho zaradili 1.5.2012.
Môže mi niekto poradiť ako to mám odpisovať? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Deniska 531 Deniska 531

Deniska 531 je offline (nepripojený) Deniska 531

Ďakujem za odpoveď no, je to fakt čudné, ale auto nemohlo jazdiť bez osvedčenia. A fakt neviem, prečo im to tak trvalo.... a ešte sa spýtam, mám použiť nový postup od roku 2012, aj keď bolo kúpené v r. 2011? Ďakujem
0 0
kinka222 kinka222

kinka222 je offline (nepripojený) kinka222

naša firma predala majetok. Podľa katastra od 9.-ho v mesiaci už majetok nie je náš.
Softvér mi ale vypočíta mesačný odpis účtovný aj za tento mesiac, je to správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kinka222 Pozri príspevok
naša firma predala majetok. Podľa katastra od 9.-ho v mesiaci už majetok nie je náš.
Softvér mi ale vypočíta mesačný odpis účtovný aj za tento mesiac, je to správne?
Je.
0 0
kinka222 kinka222

kinka222 je offline (nepripojený) kinka222

môžete mi prosím, napísať prečo? vďaka
či je to niekde v nejakom zákone zdôvodnené prečo, alebo či je to bežná prax.
Nemám skúsenosti s tým.
Naposledy upravil kinka222 : 15.02.13 at 07:43
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Dobrý deň.
Zistila som, že v roku 2011 som nezaúčtovala jeden mesačný účtovný odpis. Môžem ho doúčtovať v roku 2012: 551/082? Bude to nedaňový náklad, tzn. pripočítateľná položka v roku 2012? Ide o nevýznamnú sumu cca 200 EUR.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... účtovné odpisy sú vo všeobecnosti nedaňové (abstrahujem od prípadov, kedy sa daňové odvodzujú od účtovných) - takže v DP sa premieta rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi - teda pokiaľ ide o odpisy dlhodobého majetku, ktoré rieši ZoDP, tak môžeš tak účtovať.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Stefan2005 ďakujem pekne.
V DPPO za rok 2011 mám rozdiely medzi DO a ÚO zohľadnené.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

neviem, či tu nájde niekto moju otázku po roku, no skúsim.
Na účte 082 mám zaučovanú sumu 31 000 e, to sú vlastne odpisy majetku na rok 2013. neučtovala som účtovné odpisy mesačne, tak budem účtova´t k jednej sume k 31.12.2013 účtovným zápisom 551/082 celú sumu 31 000 eur? Chcem aby účtovné sa rovnali daňovým. Tým pádom bude účet 082 nulový? Na začiatku nového obdobia opäť zaučtujem na účet 082 odpisy na rok 2014? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať