Zavrieť

Porady

Dobropis z CR a DPH

Prosim o radu. Nakupujeme tovar z CR (dodanie tovaru z EU - oslobodene od DPH) a museli sme reklamovat jeden vyrobok. Reklamacia nam bola uznana a prisiel z CR dobropis. Prosim vas, ako ho mam zauctovat vramci jednoducheho uctovnictva a kde ho uviest v priznani DPH? Mam ho evidovat ako doslu fakturu s minusovym znamienkom a v priznani DPH sa mi to premietne do riadku c.05,06,07,08 - nadobudnutie tovaru z EU podla par.11? Alebo to mam uviest do riadku č.26 a c.27 - oprava dane podla par.25? Je treba sa kvoli tomu zaregistrovat a podat aj suhrnny vykaz DPH, ako keby to bol vyvoz tovaru? Hodnota tovaru je asi 100€.
Naposledy upravil dubacik : 20.06.12 at 13:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Najprv si ujasníme pojmy - keď nakupujete tovar z EU, nejedná sa o dodanie tovaru z EU a nie je oslobodené od DPH, ale je to nadobudnutie tovaru z iného ČŠ EU (§11) a musíte tento tovar zdaniť podľa §69 a zároveň máte nárok na odpočet pri splnení všetkých podmienok. - teda tzv. samozdaníte - Predpokladám, že ste platiteľmi DPH tu na SK.

    A opravy základu dane v DP - keďže ide o opravu "samozdanenia"- urobíte na r. 26, 27 a 28 v zdaňovacom období, kedy obdržíte doklad o oprave základu dane - (§25/3)

    No a vzhľadom na to, že sa nejedná o dodanie tovaru do ČŠ, ale nadobudnutie tovaru z iného ČŠ, tak na súhrnný výkaz zabudnite a nikde sa neregistrujte.

    Ak nie ste platiteľmi DPH, platí to isté, len nemáte nárok na odpočet DPH a teda nepoužijete riadok 28.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ako to budeš evidovat dobropis zavisi skôr od softvéru, ale čo sa týka DPH tak dobropis na tovar z EÚ ide do riadkov 26, 27 a 28 /keďze ide o "samozdanenie" upravuje sa vstup aj výstup/. Súhrnný výkaz /§80/ sa týka len dodania do EÚ a Ty nič nedodávaš ale len vraciaš takže sa Ťa netýka.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    .. pripájam školenie od Ing. Zdenky Jablonkovej ... svojho času ho pripol na poradu srska = príspevok č. 55: http://www.porada.sk/t187079-p6-nove...ku-2012-a.html

    seda Ďakujem za príspevok, veľmi mi pomohol.

    Eva M je offline (nepripojený) Eva M

    Eva M
    Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, boli vrátené reklamované výrobky, uvádzajú sa v súhrnnom výkaze zvlášť mínusom v tom mesiaci, keď som obdržala ťarchopis, alebo ponížim sumu za predané výrobky v tom mesiaci. Ďakujem

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Eva M Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, boli vrátené reklamované výrobky, uvádzajú sa v súhrnnom výkaze zvlášť mínusom v tom mesiaci, keď som obdržala ťarchopis, alebo ponížim sumu za predané výrobky v tom mesiaci. Ďakujem
    Trošku nerozumiem - kto komu vrátil výrobky?
    Kto komu vystavil ťarchopis?
    Prečo ťarchopis (ťarchopis je pojem zo starého zákona o DPH a mení cenu smerom hore - navyšuje ju)

    Ak odberateľ vráti výrobky (v rámci EU), dodávateľ vystaví faktúru, ktorá mení pôvodnú faktúru (v minulosti dobropis), dodávateľ uvedie túto faktúru (dobropis) v súhrnnom výkaze za zdaňovacie obdobie, v ktorom "dobropis"vystavil.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.