Zavrieť

Porady

Metro - "kredit" zo stravných lístkov a účtovanie

ahojte,
mám problém s metrom, začali sme s nimi spoluprácu a robí mi to problémy v účtovníctve.
1. šofér od nás preberie stravné lístky, prevádzkar dostane z metra potvrdenie - preberací protokol o ich prijatí
2. dostaneme tovar, k nemu blok z reg. pokladne: celkom eur 10,-, poukážka 10, - doplatiť 0,-
3. metro v našom mene odovzdá stravovacie poukážky strav. spoločnostiam,
my dostaneme faktúru s našimi údajmi avšak s číslom účtu metra, takže peniažky sa k nám nedostanú, dostane ich na účet metro
4. ako zúčtujem fa od strav. spoločnosti, keď tam je vyúčtovaný aj poplatok a peniaze nejdú k nám ale do metra ...

viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... Metro Vám poskytlo "kredit" bez provízie ..?

    Rekapitulácia:
    1. VAŠA stravovacia/faktúra = evidencia v knihe záväzkov, resp. došlých faktúr
    sprostredkovateľská provízia ..... 29,76 EUR ... 518/Má dať
    daň z pridanej hodnoty ............ 5,95 EUR ... 343/Má dať
    stravné poukážky/vratka ...... - 595,10 EUR ... 261AE/Má dať
    .................................................. ................................
    na preplatenie .................... - 559,39 EUR ... 325AE/Dal ( ... ale namiesto účtu 325AE je možná aj úvaha ako o poskytnutom krátkodobom nebankovom úvere ... = záleží od podmienok uvedených v zmluve ...)

    2. Nákup tovaru/fiškálny doklad = z hľadiska zákona o DPH "faktúra" = nie pokladnica, skôr interný doklad, alebo priamo, možno aj faktúra/kniha záväzkov či došlých faktúr ...
    tovar v nákupnej cene ........ 466,16 EUR ... 504/Má dať
    daň z pridanej hodnoty ....... 93,23 EUR ... 343/Má dať
    .................................................. ...........................
    zápočet ( jednostranný =
    opora zmluvné podmienky) ... 559,39 EUR .... 325AE/Dal

    .. čo sa týka evidencie v salde ( knihe záväzkov či došlých faktúr) a spárovaniu úhrady = podľa možností, aké má tvoj účtovný softvér ...

    ... a na záver už len uvediem, že aj stravné poukážky sú chápané ako cenina a akotaké je ich potrebné evidovať a aj o nich účtovať ...
    Naposledy upravil promont maja : 22.06.12 at 10:16

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... pravdepodobne si týmto úkonom Metro započítava úhradu za Vami objednaný a Vám dodaný tovar ( .. v rámci Vám poskytnutého úveru = kreditu ... potrebné preštudovať zmluvu s Metrom ..) ... a platíte zaň stravnými poukážkami ... a stravovacie spoločnosti Vám zasielajú svoju faktúru s vyúčtovaním provízie ... či? .. kto znáša náklady za províziu = Metro? ( zrejme dostane na účet peniažky v nominálnej hodnote stravných poukážok ponížených o províziu ( poplatok ..?) ..? a v tejto hodnote je aj Vami prevzatý tovar ..?) .. Metro Vám niečo refakturuje ..?

    P.S.: pripájam na zváženie účtovanie o tzv. zľavových kupónoch ... http://www.porada.sk/t163138-zlavove-kupony.html príspevok č. 8 ... ale podotýkam, že som si ho pozrela len zbežne = takže bez záruky = zatiaľ som o takom niečom nepotrebovala účtovať ...

    ... a ak by sme to chceli poriadne prelusknúť, potrebujeme z Vašej strany uviesť konkrétny príklad, t. j. údaje v konkrétnych číslach ...
    Naposledy upravil promont maja : 22.06.12 at 06:29

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    skúsim konkrétne čísla:
    - metro prebralo stravné lístky v hodnote 595,10 eur - dokladom je len preberací protokol
    - Vaša Slovensko nám poslala fa s našimi údajmi, nezhoduje sa iba číslo účtu - je to účet metro, na sumu 595,10 z toho je vyčíslená odmena vo výške 29,76 + 5,95 dph spolu 35,71 eur,
    takže na preplatenie zostáva 559,39 eur, avšak peniaze pošlú metru
    - metro pri dodávke tovaru vystaví PPD na sumu 559,39, poukážka eir 559,39, k úhrade 0,- čiže pri dodávke sa šoférovi neplatí nič

    -

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Janka GT trápim sa s tým aj ja a nejako mi to nevychodí, tebe to vyšlo? Ak áno môžeš napísať postup zaučtovania
    veľmi by si mi s tým pomohla a hlavne ušetrila čas.Ďakujem krásne.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ak sa tu nájde niekto kto nedovolenkuje a učtuje stravné lístky s metrom vedel by mi poradiť ako zaučtoval
    províziu od metra a či na to dostal z metra nejaký doklad, lebo ja sa neviem dopátrať k žiadnemu, už som písala aj do metra, no zatial nič.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Dnes mi odpovedali z metra, že to ešte nemajú doriešené s províziou, ale v najbližších dňoch dostaneme na to nejaký doklad.
    ilona Najde sa niekto , kto platí stravnými lístkami v metre a napíše spôsob jeho učtovania?

    Metro - "kredit" zo stravných lístkov a účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.