Zavrieť

Porady

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej nachádzajúci sa na internete, poukazujúci na dlhodobý problém slovenského školstva v oblasti vzdelávania mladých občanov SR rómskej národnosti. Zaujal ma, a myslím si, že stoji za prečítanie. Autorky v ňom nielen poukazujú, ale aj navrhujú riešenia. Nebolo by na škodu, keby si ho prečítali aj kompetentní na ministerstvách školstva, práce a začali konať lebo už dávno bolo neskoro. Tým čo majú túto menšinu žijúcu v ich blízkosti v liste opísaný problém nebude neznámy. Nakoľko list je dosť dlhý pridávm ho ako prílohu.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 17:51
Usporiadat
costym1 costym1

costym1 je offline (nepripojený) costym1

ja som ja
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy. Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

costym1 Pozri príspevok
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy. Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
To vieš ešte si budú vyrábať problémy títo všetci majú plat tak či tak a preto si žily trhať nebudú.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
costym1 Pozri príspevok
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy. Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
Možno tam dajú kamery, ako to urobili v Malackách.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

S vysokou pravdepodobnostou sa vysokou porodnostou umne dotovanou gadzovskou vecsinou, dotycna mensina za takych 40-50 rokov v SR zmeni vo vecsinu a potom by sa to mohlo aj otocit opacne.
Ta zostavajuca gadzovska mensina by mala prevziat ich styl terajsieho zivota a ziadat od nimi pocitam,ze vedeneho statu, take iste alebo obdobne benfity ake dostavaju oni teraz. Ved ked ich bude viac, ich psov povinostou je postarat sa, o dochodky a ine vymozenosti pre buducu gadzovsku mensinu.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 20:22
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Tie ucitelky maju guraz,drzim im palce,aby dosiahli aspon ake take zlesenie ich neutesenej situacie.
Ale v nasom "Bananistane" ich skor obvinia z rasizmu,alebo vyrazia z prace,akoby si kompetentni palili prsty...

Hoci sa na romov davaju miliony eur, nejaky, co i len nebadany uspech doteraz asi nikto nepobadal. A peniaze miznu v hlbokych tuneloch...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..hm...toto nie je párdňový problém..ťahá sa už iste od komunizmu..rok čo rok a deň za dňom..a list sa mi vidí napísaný tak, aby sa ani jedna strana necítila poškodená,aby nebodaj učiteľky niekto neobvinil, že sú rasistky!..lebo denne vidíme ,ako cigáni žijú,ako a kde žijú ich deti, ako im vláda vypláca peniaze, na ktoré si nikdy nezarobili a ako majú na háku, kde sú ich decká, keď majú byť v škole.....a čo sa s tým už roky robí?..a kto by s tým čo urobil-videli sme názorne tam, kde polícia riešila susedské vzťahy!..a čo sa stalo?..príde minister školstva , alebo práce a rodiny do cigánskej osady a poberie prídavky rodičom, ktorým decká nechodia do školy?..alebo prídu policajti s obuškami a budú tú bandu hnať každé ráno a po ôsmej sa škola zamkne, aby farba nemohla von, kedy sa jej zachce?..
..ak toto nezačnú riešiť samotní riaditelia a učiteľky ,tak sa nič nestane...som skeptická,ale strašne by som chcela byť optimista...ale zaujímalo by ma, prečo si škola nedá tú námahu a na konci každého mesiaca nenahlási na sociálku deti, ktoré neboli v škole viac ako jeden deň?..a prečo sa im nezoberú RP...a prečo im dajú v škole obed, ak sú tam len jednu-dve hodiny?..prečo..a prečo??..??(rozmýšlam-je to pre učiteľov práca navyše, toto všetko ustriehnuť, tak potom je lepšie sa sťažovať...
..
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Pepsik ja ten ich list neberiem ako staznost, ale skor ako vykrik do tmy zo zufalstva aby sa napr. aj tie miliony, ktore spominas nenalievali bez ladu a skladu, ale aby stat zvysil ich adresnost a dohlad, ved takto tie miliony budu z roka na rok vynakladane vo vyssich sumach a vysledok je stale ten isty. Mne stacila v tom jedna vystizna veta, ktora hovori za vsetko. Citujem:

Je to začarovaný kruh: Sú chudobní, lebo nemajú prácu- nemajú prácu, lebo sú nevzdelaní- sú nevzdelaní, lebo nemajú záujem o vzdelanie.

Doplnil by som, ze 99 % z ich celkoveho poctu v SR nema zaujem o zakladne vzdelanie a skolu berie skor ako nutenu pritaz.
Najdu sa aj taki, ktori maju zaujem, ale tych je iba obrazne povedane 1 %.

Teraz tie percenta neberte ako fakt, je to iba vystih pomeru aky si myslim, ze je u nich v zaujme o vzdelanie, to znamena ze velmi maly.

Nezavidim tymto a obdobnym ucitelkam ucit v takych skolach kde ich je uz 30% a viac, nehovorim tam kde uz su vecsina. Lebo je rozdiel venovat sa v normalnych skolach iba ucebnemu procesu sem tam z nejakym excesom ako tie excesy riesit denodene mimo toho ucebneho procesu.

Mozno niekto napise, ved naco tam ucia mozu odist. Ano, lahko sa to hovori v regione, kde sa da vyberat miesto posobiska, ale ked citam, ze je to Dobsina, tak ten kraj tam okolo Rimavskej Soboty, Roznavy atd. az take moznosti na vyber pracovnych prilezitosti neposkytuje.

Nebolo by na skodu keby napisali na tento list svoj nazor ucitelia posobiaci v takych skolach a regionoch. Ved najlepsie to vedia posudit ti, ktori v takych skolach pracuju.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 19:53
1 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..jarík, ja by som im strašne silno priala, aby ten minister, jeden aj druhý aj s premierom tam prišli, sadli na ich miesto a odsedeli tam aspoň jeden deň!..aby to videli, skúsili,pocítili na vlastnej koži, ako sa im v takých podmienkach učí a ako sa chodí ro roboty so strachom...lebo tie ženy núti strach takto písať!...!.....aký záujem má mesto?..obec?..miestni zastupitelia čo robia?..kto tie školy financuje?..
..nám zostáva len ich podporiť v ich snahe...ale povestné "držím palčoky"im nepomôže..tam treba inú ruku, silnejšiu..a tú tento národ nemá,preto my môžeme naozaj byť len solidárni..

..a,keby biela rodina mala také dávky, ešte z nich ušetrí a žije si v pohode..takže chudobní nie sú..
1 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Samozrejme pepsik suhlasim, ved to co pises v zavere vystihuju dalsie vety v ich liste. Vyberam:

Často sú takto ľahostajné deti, ktorých rodičia sú dokonca poberateľmi tzv. dávky v hmotnej núdzi (ktorí sa paradoxne niekedy okato vyvážajú v nových autách, nosia značkové oblečenie a trávia Vianoce v Anglicku).

Rôzne druhy finančných dávok, ktoré rodičia týchto detí poberajú, vôbec nezabezpečujú základné potreby. Deti chodia v roztrhaných, špinavých, zapáchajúcich kusoch oblečenia, v rozpadnutých topánkach, bez desiaty, sú zavšivavené, majú rôzne druhy kožných chorôb a absentujú u nich aj tie najzákladnejšie hygienické návyky!

Peniaze na mobilné telefóny, alkohol a cigarety sa však vždy u nich nájdu.

Moja poznamka: Je to novodoby gordicky uzol Slovenska, ktory stale caka na toho kto ho uspesne rozviaze. Zatial sa len caka.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

jarecko
Je to novodoby gordicky uzol Slovenska, ktory stale caka na toho kto ho uspesne rozviaze. Zatial sa len caka.
Učiteľky majú teda guráž (a tu správnu - otvorene napísať o problémoch a pomeroch). Klobúk dole pred nimi. Ten "gordický" uzol, ak ho budú chcieť rozviazať tam hore kompetentní, bude vyzerať jednoducho - rozotnú ho a to tým, že problém sa zametie pod koberec (veď by s tým bolo strááááááááášne veľa práááááááce) a niektoré učiteľky prídu o osobné ohodnotenie a časť z nich dostane kárnu výstrahu pre neplnenie pracovných povinností (a možno niektoré budú prepustené) - to je totiž u našich mocipánov klasické riešenie.

Držím im palce, aby konečne tam hore v parlamente a na ministerstvách začali rozmýšľať ako ľudia a nie ako vykladači zlých zákonov, odtrhnutých od reality.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Misoft,
pesimisticky tiez v podvedomi ocakavam, ze za ich odvahu napisat to co si mysli zatial vecsinou zijuca gadzovska (pouzivam cigansky nazov pre bieleho cloveka) vescina v okoli ich slumovych zoskupeni, ze dopadnu ako Ti co dostali ocenenie Biela vrána,

http://www.bielavrana.sk/

ked poukazali na nepravost v tomto state, ako som cital o nich na inete. To znamena, ze za vyslovenie pravdy boli ,,dobrovolne,, na vlastnu ziadost odideni zo svojich vtedajsich posobisk. Bohuzial v tomto state pomenovat verejne stav veci pravdivo, sa nenosi. Ostava nam len dufat, ze pride cas, ako to bezi v rozpravkach od Dobsinskeho, ze zakliata krajina znovu ozije. Podporit tieto ucitelky mozeme mozno len moralne, ale nemali by ostat v tom same, nakolko si myslim, ze tento list pisali v mene nas vsetkych danovych poplatnikov, ktorych dane sa pouzivaju aj na dotacie benefitov opisaneho problemu v ich otvorenom liste.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Moralne podporiť tento ich list sa da aj elektronicky na tomto webe:

https://docs.google.com/spreadsheet/...S2pnS2czdXc6MQ
3 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Tie dámy učiteľky by mali vystriedať na ministerstve školstva pána ministra a štátneho tajomníka, no v tom prípade neviem, kto by ich na vyučovaní zaskočil. Z listu citujem:

Tieto deti nemajú právo na život v dôstojných podmienkach? Kde sú ich práva, keď žijú v jednej izbe s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi v špine, smrade, hladné, majú vši, blchy, bez vody, elektriny, WC, končatiny majú obhryzené od potkanov, dennodenne sa dívajú na to, ako ich rodičia, či iní členovia domácnosti pred ich očami súložia, dokonca sú nezriedka sami sexuálne obťažované či zneužívané.

Toto nie je hanba školstva, toto je hanba tohoto štátu.

Aj so mnou chodil do triedy na ZŠ Karolko a Štefanko, mali krásne biele zuby, žiadne značkové oblečenie, občas dvojku zo správania, a raz polepšovňa. Ale v rómskej osade sa dalo predýchať, aj pristaviť. Dnes sú rómske osady vizitkou spoločnosti rovnako, ako
je vizitkou spoločnosti neschopná štátna polícia, rozhádaná justícia, neefektívna sociálna sféra, nadbytočné a nič neriešiace úrady práce, tunelované eurofondy, pretože ani k rómom nedocestujú tie európske financie, ale stratia sa cestou kade-tade. Rozkradli čo mohli naši štamgastri, tak kde nie je ani smrť neberie. Nevyriešia nič, tak ako doteraz. Nabalia sa a po nich potopa. Vyštrngali sme si to, tak nám treba.
Je kríza. No najmä morálna.
5 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

arizona Pozri príspevok
Tie ucitelky maju guraz,drzim im palce,aby dosiahli aspon ake take zlesenie ich neutesenej situacie.
Ale v nasom "Bananistane" ich skor obvinia z rasizmu,alebo vyrazia z prace,akoby si kompetentni palili prsty...

Hoci sa na romov davaju miliony eur, nejaky, co i len nebadany uspech doteraz asi nikto nepobadal. A peniaze miznu v hlbokych tuneloch...
Nechcime sa dožiť TOHO , čo by nastalo, ak by tie dávky a podpory , títo spoluobčania prestali poberať !!!
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Indeed Pozri príspevok
Nechcime sa dožiť TOHO , čo by nastalo, ak by tie dávky a podpory , títo spoluobčania prestali poberať !!!
Nechceme! Ale to by sa konečne museli rozhýbať aj na chlapi na Slovensku. Videl si už takú aktivitu od chlapov, akú vyvíjajú ženy? Učiteľky, mamičky, zdravotné sestry a pod.?Tí sa zašijú do parlamentu, do vlády, na čelo silových rezortov, prípadne do krčmy k pivovým rečiam a odvšadiaľ to riadia od desiatich k piatim. Vyzerá to v spoločnosti tak, ako to vyzerá. A občas zoberie jednotlivec spravodlivosť do svojich rúk v zúfalstve a s pocitom bezmocnosti. Lebo štát má starosti najmä o to, ako čo najlepšie naládovať kontá " štátnikov ", aby prežili maras, v ktorom sa ocitol celý svet, nielen Slovensko. Lebo to zlyhanie je celoplošné, nielen v riešení rómskej otázky.
1 1
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ak je vláda nečinná, mali by sme my začať bojkotovať dotovanie rómov u seba: dám mu kabát alebo euro až potom keď mi niečo za to on urobí, teda musí mať pocit že na to aby niečo dostal musel robiť. Dám mu euro až keď my poleje napríklad záhradu, alebo poupratuje okolo kontajnerov. ALE NIE BEZ PRÁCE!

Viete že to fungovalo? V zime kým sme prišli na chatu sme mali poodhadzovaný sneh a už romák sedel na plote a chválil sa že pracoval. To euro dostal. To isté na jar: pokopal záhradu, nanosil vody z potoka do kade, postupne sme ho priťahovali k ťažšej a zodpovednejšej robote: vykydal hnoj a vyvozil ho na kopec do záhrady a za to dostal už 5 €. S tými 5 € išiel do obchodu a urobil si nákup. Pýtam sa ho: nič si neukradol - no to bola urážka!!! Keď mám peniaze tak nemusím kradnúť! Teda postupne sám pochopil že sa môže sám o seba postarať keď pracuje. Raz prišiel a požiadal ma či by som mu nepomohla napísať životopis, pripraviť doklady k zamestnaniu. Hovorím napíšem, ale chcem za to 1 €. No to je drahé, hovorí, vy to máte hneď napísané. A vieš prečo to mám hneď napísané, lebo som chodila poriadne do školy, naučila som sa. Hovorí že aj on chodil. Tak si sadni a napíšeš si to sám. Napísal to síce až na piaty raz, ale na moju veľkú radosť sám, len ako v škole som mu to dala prepisovať, odišla som od neho a musel teda sám premýšľať čo tam napíše. Ale nedal mi to euro aby som mu to ja napísala - trápil sa SÁM, šetril to euro. Aj ho do tej roboty prijali na moju veľkú radosť.

Inak mal 5 detí a obaja s manželkou oni mali tak po 30 rokov. Jeho žena odkazovala, že po mojej vnučke jej môžem poposielať nejaké obnosené veci - neposlala som, ale odkázala že potrebujem povylupovať fazuľu, nech niektoré príde pomôcť. Prišli traja a aj mi tú fazuľu pekne povylupovali! Každý dostal to čo sa mu páčilo. Keď išli do školy opäť pýtala peračník, tašku, po mojej vnučke aby som im dala. NEDALA! Pošlite deti aby mi pomohli pozbierať a očistiť zelené orechy. Prišla sama, lebo decká boli už v škole a robila zároveň so mnou. Jej som dala peniaze, lebo tie veci jej dala nejaká gadžová, teda gadžová mi pokazila moju výchovu tým, že DALA a nič za to nechcela. Ale i tak ju potešili peniaze a už mala v pláne čo za ne v obchode cestou od nás nakúpi - teda plánovala, vedela že musí s tými peniazmi naložiť tak, aby mohla dať deťom do školy desiatu, navariť obed.

Aj zo záhrady drmolili aby som im DALA zbytky napr. čerešne, jablká že si to predá pri ceste. NEDALA! Požičala som jej 5 € s tým že som spísala o tom doklad "zmluva o požičaní peňazí" s tým, že keď ovocie predá tak mi ich okamžite vráti. Naozaj ich doniesla, vrátila a na druhý deň si akože odo mňa KÚPILA tekvicu na predaj, ale už mi ju zaplatila a ten rozdiel čo ona utŕži pri ceste - bude jej. Proste nikdy odo mňa nedostala nič ZADARMO! Ale môžem povedať že kým ku nám chodili ani nám nič nezmizlo.
Škoda že mi moju prevýchovu kazili gadžovia, teda tí ktorí im DÁVALI ZADARMO. A to je tá chyba - sú naučení dostávať zadarmo, bez práce.

Keď si to tak vezmete, je to síce otrepané ale je to tak: práca vychováva, každý musí prísť načas do práce, umytý, čistý, nesmie piť, nič ukradnúť, musí plniť príkazy, naučiť sa rešpektovať názory aj iných, vie že za robotu dostane peniaze a za to si kúpi čo potrebuje. Je chybou že žijú v tlupách v cigánskych osadách, v bytovkách podobných Luníku IX - mali by byť primerane rozptýlení medzi ostatnými obyvateľmi, t.j. jedna cigánska rodina v činžiaku je zvládnuteľná ostatnými obyvateľmi, poradia si s nimi ostatní obyvatelia. Aj v dedine jeden dom na hornom konci, druhý dom na druhom konci nie je problém zvádnuť ani pre starostu a susedov. Problém s nimi je vtedy keď sa zgrupujú, býva ich v jednom dome aj 40, namiesto siedmych. Vedia že ak zmizne susedom niečo tak to bude na nich a nie na ďalších tridsiatich. Teda neprihlasovať k trvalému pobytu na MÚ viac ľudí ako je v rodine!

Teda: jedna rodina dostane od vládneho splnomocnenca z eurofondov kontajner pod Bratislavským hradom, druhá rodina byt v Petržalke, tretia rodina na Dolných Honoch, štvrtá v Podunajských Biskupiciach. Ak sa niečo stane, stačí ak mestskí policajti skontrolujú kto tam má trvalý pobyt a ostatní preč!
4 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Indeed,

myslim, ze v tomto probleme neide o plosne zastavenie tychto veci zo dna na den, ale o to, zeby si to dotycne osoby aj zasluzili.
To znamena zmenu systemu vyplacania na zaklade zasluhovosti, lebo ked otec i mater lezia v posteli, nemusia rano skoro vstavat na ziadne prace a davky dostanu, tak ich deti maju skvely vzor ako ich nasledovat. Naco im chodit do skoly a sa ucit, ked dado i mama nikde nemusia a stat sa o nich aj tak postara.

Prace na Slovensku zodpovedajucej vyske ciganskeho vzdelania je dost. Napr. len si zoberme kazdy kataster kde ziju. Ciernych skladok odpadu okolo ich osad, potokov a riek je neurekom, nehovorim, ze to je len vysledok ich cinnosti, samozrejme je to aj konanie nezodpovednych gadzov, ktori sa zbavuju takto svojho odpadu, staci sa len prejst po prirode.

Da sa vsetko zorganizovat, ked sa chce a je vola. Jeden nemenovany politik pridal, ze aj cesta.
Malo by to zacat od institucie (ked k tomu treba zmenit a upravit zakony, nech sa paci, mame zvoleny parlament a k tomu vladu), ktora ma tie davky v kompetencii.

Cigani hned vedeli vsetko zelezne aj zhrdzavene po chotaroch pozberat, ked za to v zbernych surovinach dostali zaplatene, nemuel im to nikto nariadovat.

Ked maju z toho financnu motivaciu dokazu obrazne aj za jednu noc z polnohospodarskeho dvora zhrdzavenymi listami pilky na zelezo rozrezat na kusy nefunkcny buldozer a na nom je toho zeleza dost.

Takze jednoznacne musi dojst k zmene systemu vyplacania a to nie za lezanie doma v posteli a robenie deti, ale za zasluhu, inac raz ten kolaps pride, ked uz zostavajuci nebudu stacit vyrobit ,,vecsine,, na tie davky a podpory.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

No už som kdesi čítala odpoved a podpisy,všetkých akože ,,mien" mimovládok.Len neviem kde to bolo.Jasné že budu proti riešeniu,ved majú z toho v Blave pekný,príjemný a pravideľný príjem,tak načo niečo aj riešiť.Nemám rada Robertka,ale s tým východom má pravdu,všetky organizácie ktoré sa zaoberajú romami pekne k ich osadám,aby to mali denne na očiach.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pikoška Pozri príspevok
Tie dámy učiteľky by mali vystriedať na ministerstve školstva pána ministra a štátneho tajomníka, no v tom prípade neviem, kto by ich na vyučovaní zaskočil. Z listu citujem:

Tieto deti nemajú právo na život v dôstojných podmienkach? Kde sú ich práva, keď žijú v jednej izbe s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi v špine, smrade, hladné, majú vši, blchy, bez vody, elektriny, WC, končatiny majú obhryzené od potkanov, dennodenne sa dívajú na to, ako ich rodičia, či iní členovia domácnosti pred ich očami súložia, dokonca sú nezriedka sami sexuálne obťažované či zneužívané.

Toto nie je hanba školstva, toto je hanba tohoto štátu.

Aj so mnou chodil do triedy na ZŠ Karolko a Štefanko, mali krásne biele zuby, žiadne značkové oblečenie, občas dvojku zo správania, a raz polepšovňa. Ale v rómskej osade sa dalo predýchať, aj pristaviť. Dnes sú rómske osady vizitkou spoločnosti rovnako, ako
je vizitkou spoločnosti neschopná štátna polícia, rozhádaná justícia, neefektívna sociálna sféra, nadbytočné a nič neriešiace úrady práce, tunelované eurofondy, pretože ani k rómom nedocestujú tie európske financie, ale stratia sa cestou kade-tade. Rozkradli čo mohli naši štamgastri, tak kde nie je ani smrť neberie. Nevyriešia nič, tak ako doteraz. Nabalia sa a po nich potopa. Vyštrngali sme si to, tak nám treba.
Je kríza. No najmä morálna.
Nie som z iného štátu, som zo Slovenska a preto ma vždy rozčuľuje téma "prevýchovy zatiaľmenšiny".
Myslím, že už som aj tu na Porade písala, ako to s tou prevýchovou bolo za bývalého režimu.
Nie vždy som som sa živila ako účtovníčka. Som pôvodne vychovávateľka, ktorá si musela urobiť ďalšiu strednú školu ak som chcela pracovať v MŠ s deťmi predškolského veku. Vysokú školu nemám - dnes titul MGR. Sociálnej práce by som získala za pochodu popri nákupoch v meste a ešte by som sa aj zastavila na kávičke niekde na terase. ( To len na okraj toho, aké "ťažké" je dnes získať titul)
A teraz k veci: keď som už pracovala ako učiteľka MŠ v preplnenej triede s 30-40 deťmi skrsol v našom štáte nápad, že by sa mali začleniť do prevýchovy už deti predškolského, veku z menšiny tak často pretriasanej. Nápad to bol skvelý, veď už J.A.K
odvolávajúc sa na Aristotela a jeho výrok, hovoril, že všetci sa rodíme ako čistá, nepopísaná tabuľa a len počas života sa do nás zapisujú vedomosti, zručnosti a skúsenosti.
Takže hurá na to. Začali sa zriaďovať "Cigánske MŠ" - dobre čítate, žiadny preklep to nie je. Vyčlenili sa 4 učiteľky na jednu triedu a začala sa prevýchova.

Ráno, jedna učiteľka bola v MŠ a čakala na deti, ktoré prišli samé do MŠ, druhá z učiteliek sa vybrala po okolitých príbytkoch a zbierala tie deti, ktoré do MŠ neprišli.

Školníčka dohliadala pri raňajšej očiste detí a deti sa prezliekli zo svojich šiat, do nových teplákových súprav, nakúpených na tento účel.

Hrali sa a žili v priestoroch, ktoré im deti z mojej triedy mohli iba závidieť. Popoludňajší odpočinok trávili na nových postielkach a spali v nových pyžamkách. Ich celodenná kvalitná strava bola za 1,00 SK.

Viem to úplne detailne preto, lebo táto MŠ bola pridružená pod naše riaditeľstvo. Zdalo sa, že je to dobrá cesta prevýchovy a v mnohých prípadoch určite aj bola, ale skončilo sa to a ja neviem, kto je za to zodpovedný, že sa v tejto prevýchove nepokračovalo.

Na každom kroku počúvam, s akým nedostatkom financií bojuje náš štát - mám iba jednu skromnú radu : Páni nekupujte si tourbillonové hodinky za 2 miliony eur, lebo ste na ne určite nezarobili poctivo, ale peniaze určené na prevýchovu vlejte tam, kde sú potrebné a nech sa nevlievajú po ceste určenej na správny cieľ nejakou divnou náhodou do vašich nenásytných vreciek.

A všetkým, ktorí sa nehanebne obohacujú na úkor toho, aby sa konečne niečo s touto menšinou začalo robiť želám, aby sa im ráno zdravili neprispôsobiví : DOBRÉ RÁNO SUSEDKO !!!!!!


PS . myslím, že učiteľky boli vo výrokoch veľmi zmierlivé a že skutočnosť, je ešte oveľa horšia.
6 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...doplnil by som ...že
arizona 33 Minutes Ago #14473
Nepisala som o podporach,ale o peniazoch na rozne projekty na riesenie romskej problematiky,ktore sa stratia v roznych určite aj RÓMSKYCH organizaciach...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať