Zavrieť

Porady

ERP a zlá DPH

Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu. V mesiaci marec sa nám ERP pokazila a museli byť znovu nahodené aj kódy. Prevádzku, kde používame ERP je aj hotel. Máme povinnosť vyberať poplatok mestu vo výške 0,66€/osoba /noc. Tento poplatok je bez dane. Po navrátení kasy sme vyše mesiaca vyberali tento poplatok aj vrátane DPH. Čiže 0,66€ bolo už vrátane poplatku. Celú výšku vybraných poplatkov sme povinný uhradiť mestu avšak, keďže sme to spadalo aj pod DPH vyplýva mi, že by som z toho mala platiť DPH.
Môžem si tržby z kasy znížiť o poplatky a zaplatiť DPH iba z tejto sumy a tým pádom si znižuje tržby interným dokladom v účtovníctve? alebo Mám zaplatiť DPH takú akú mi kasa vykazuje a poplatky si navýšiť interným dokladom v účtovníctve?
Daňový úrad mi odpísal, že som povinná zaplatiť čo mi ERP vykazuje a čo som kontaktovala známe, tak tie mi radia, že mi mám tržby znížiť. Nemá niekto s tým skúsenosť resp. nevie niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lusy Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás požiadať o radu. V mesiaci marec sa nám ERP pokazila a museli byť znovu nahodené aj kódy. Prevádzku, kde používame ERP je aj hotel. Máme povinnosť vyberať poplatok mestu vo výške 0,66€/osoba /noc. Tento poplatok je bez dane. Po navrátení kasy sme vyše mesiaca vyberali tento poplatok aj vrátane DPH. Čiže 0,66€ bolo už vrátane poplatku. Celú výšku vybraných poplatkov sme povinný uhradiť mestu avšak, keďže sme to spadalo aj pod DPH vyplýva mi, že by som z toho mala platiť DPH.
    Môžem si tržby z kasy znížiť o poplatky a zaplatiť DPH iba z tejto sumy a tým pádom si znižuje tržby interným dokladom v účtovníctve? alebo Mám zaplatiť DPH takú akú mi kasa vykazuje a poplatky si navýšiť interným dokladom v účtovníctve?
    Daňový úrad mi odpísal, že som povinná zaplatiť čo mi ERP vykazuje a čo som kontaktovala známe, tak tie mi radia, že mi mám tržby znížiť. Nemá niekto s tým skúsenosť resp. nevie niekto poradiť?
    DPH ste povinná odviesť tak ako Vám kasa vykazuje .....


    § 69
    Osoby povinné platiť daň správcovi dane
    Na začiatok

    (5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

    To znamená aj keď omylom .Ak to spraví neplatiteľ DPH , taktiež musí platiť vykázanú DPH a riadne podať DP DPH táto postupuje §78 odst.3

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    § 69 zákona č. 222/2004 Z.z. - Osoby povinné platiť daň správcovi dane

    (5) Každá osoba, ktorá uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.