Zavrieť

Porady

Chýbajúci podpis z-ca na výpovedi... podpis iba na dohode

Prosím o radu!

Koncom mája sme na základe písomného rozhodnutia zam-teľa znižovali stav z-cov.
Konkrétni z-ci dostali výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
Všetci žiadali o ukončenie PP dohodou k posl. dňu v mesiaci, teda rozhodli sa pre odstupné a nikto nechcel ostať v práci počas výpovednej doby.
Teda mala som pripravené 2 verzie - výpoveď a aj dohodu pre každého z-ca.
Mám zamestnancami podpísané len dohody a nemám na výpovedi podpis, že z-nec prevzal výpoveď.
Zajtra mám kontrolu z inšpektorátu práce....
Je to veľký probĺém keď mi chýba na výpovedi podpis z-ca, aj keď dohodu mám podpísanu???

Prosím poradte!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Pokiaľ viem, nemusí byť za každú cenu písomná žiadosť o skončenie PP. U nás to prebiehalo tak, že som mala pripravené 2 verzie: Výpoveď, kde PP končí uplynutím výpovednej doby a Dohodu o skončení PP ku koncu daného mesiaca pred začatím plynutia výpovednej doby. 99% automaticky chcelo skončiť dohodou. Teda v spise mám len túto dohodu spolu so zápočtovým listom podpísaným zamestnancom ku koncu mesiaca teda ku koncu PP. Mám aj všetky výpovede mnou podpísané, len nie zamestnancom... Výpoveď je z toho istého dátumu ako dohoda. Dohoda podľa mňa obsahuje všetko čo má obsahovať: dohoda o ukončení PP z dôvodu uvedenom v par. 63 ods. 1b), nárok na odstupné podľa odpracovaných rokoch, podpisy oboch zmluvných strán, ktorým dňom končí PP....
    Mám aj písomné rozhodnutie z-teľa o nadbytočnosti - aký je dôvod znižovania stavu z-cov, ktorých prac. miest sa to týka, presne menný zoznam dotknutých z-cov... k tomu priložený plán výroby - problémových projektov, z ktorého jednoznačne vyplýva nadbytočnosť zamestnancov, na základe ktorého nebudeme ani v najbližších mesiacoch z-cov potrebovať. Prepustili sme aj tak menej z-cov ako by sme podľa plánu mali, nakoľko niektorích sme "zachránili" a umiestnili na inom projekte, nakoľko dúfame, že v budúcnosti sa nám podarí získať nejaký nový projekt, teda prácu pre našich z-cov...
    Snáď zajtra nebude s niečím problém....

    Nikoho sme "neošmekli" ani o halier...pod niečo také by som sa nikdy nepodpísala. Každý dostal vyplatenú mzdu za posl. odprac. mesiac, odstupné a preplatenú nevyčerpanú dovolenku..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak je na dohode jasne napísané, že ide o dohodu na základe žiadosti zam-ca, ktorý dostal výpoveď, tak to bude v poriadku. Nejako mi v tom popise chýba, že zam-ci požiadali zam-ľa o túto dohodu písomne. Netuším, či tá žiadosť musí byť písomná - u nás písomná je - a je založená v spise - zložke zam-ca.

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Keďže zamestnanca môžeš prepustiť len jedným spôsobom, nemôže to byť naraz dohoda aj výpoveď, tak si myslím, že podpísané dohody s uvedením dôvodu (nadbytočnosť - aby bolo jasné, prečo dostali aj odstupné) sú jediné, čo potrebuješ... jedine až by zamestnanec podpísal výpoveď a potom (s neskorším dátumom) by požiadal o ukončenie dohodou, by si zakladala pravdaže oboje...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzana, daj prosím vedieť, čo na to nepodpísané prevzatie výpovede povedia kontrolori IP.

    "Iniaciatíva" k skončeniu prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby by mala byť od zamestnanca - po prevzatí výpovede od zamestnávatela.

    Vo vašom prípade ide tiež o platné skončenie prac.pomeru dohodou z dôvodov podľa § 63 odst. 1 písm.b - teda tiež s nárokom na odstupné. (ak dohoda je podpísaná zamestnancom a zamestnávatelom).

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Áno, myslím, že takto je to ok, ale nabudúce, ak nastane takáto situácia, dám si podpísať aj výpoveď.
    Kontrolórky sa nezameriavali na výpovede, vôbec ich to ani nenapadlo, pritom v apríly boli tiež na kontrole, teraz máme o 120 ľudí menej (nepredlžujeme doby určité, ukončili sme všetkých v skúšobnej dobe, plus tie výpovede), ale neporovnávali stav zamestnancov, a to pritom jedna kontrolórka bola účastná aj na včerajšej aj predošlej kontrole.
    Záznam z kontroly ešte neexistuje, nakoľko potrebujú od nás dokument, z ktorého je zrejmé, že zamestnanci boli oboznámení o zmene výrobných noriem. Z mojej strany bolo všetko bezproblémové, nič mi nemohli vytknúť, takže už len z výroby vydrankať takýto dokument. Chcú ďalej zdokladovať aj aké normy boli predtým a aké sú teraz. S čím výrobný manažér veľmi nesúhlasí. Ale môžem si dovoliť im nedať tieto normy? tvrdí, že je to firemné tajomstvo.... obávam sa ako to dopadne. má z vás niekto skúsenosti s niečím obdobným?

    Chýbajúci podpis z-ca na výpovedi... podpis iba na dohode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.