Zavrieť

Porady

overiť podpis alebo nie

lara lara

lara je offline (nepripojený) lara

ahojte poraďáci. chcela by som vás požiadať o pomoc v tejto veci. ak si budem rozširovať predmet podnikania bude potrebné urobiť zmenu spoločenskej zmluvy a vyhotoviť úplné znenie pre OR. moja otázka je či opäť budú musieť byť overené podpisy spoločníkov alebo stačí ak ju podpíše len konateľ. bude musieť byť tento podpis overený? a takisto aj zápis z valného zhromaždenia je potrebné overiť podpisy? budem velmi vďačná ak mi poradíte. dakujem
Usporiadat
Aneta Aneta

Aneta je offline (nepripojený) Aneta

lara
ahojte poraďáci. chcela by som vás požiadať o pomoc v tejto veci. ak si budem rozširovať predmet podnikania bude potrebné urobiť zmenu spoločenskej zmluvy a vyhotoviť úplné znenie pre OR. moja otázka je či opäť budú musieť byť overené podpisy spoločníkov alebo stačí ak ju podpíše len konateľ. bude musieť byť tento podpis overený? a takisto aj zápis z valného zhromaždenia je potrebné overiť podpisy? budem velmi vďačná ak mi poradíte. dakujem
Pre rozšírenie predmetu podnikania musia byť znovu overené podpisy všetkých nestačí len konateľ t.j. spoločenská zmluva, zápis z VZ, podanie do OR - overený podpis konateľa. Pozor rozšíriť treba najprv Živnostenský list o nové činnosti.
Dúfam 99% je to takto.

Aneta
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

zmenu spolocenskej zmluvy podpisuju vsetci spolocnici, uplne znenie spolocenskej zmluvy podpisuje iba konatel. Navrh na zapis do OR podpisuje takisto konatel.

Zapisnicu z Valneho zhromazdenia podpisuje spravidla predseda VZ a zapisovatel, k zapisnici sa priklada listina pritomnych spolocnikov. Ak je spolocnikov malo, podpisuju priamo zapisnicu z VZ. Treba si pozriet spolocensku zmluvu, ako to tam maju upravene.

Overit podpisy treba na vsetkom, co ide ako priloha na obchodny register (pre istotu). Zakon to vyslovne ustanovuje iba pri spolocenskej zmluve a navrhu na zapis do OR, ale ja pre istotu davam overit vsetko. Nikdy nie je jasne, komu to na sude pridelia...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
coneek
zmenu spolocenskej zmluvy podpisuju vsetci spolocnici, uplne znenie spolocenskej zmluvy podpisuje iba konatel. Navrh na zapis do OR podpisuje takisto konatel.

Zapisnicu z Valneho zhromazdenia podpisuje spravidla predseda VZ a zapisovatel, k zapisnici sa priklada listina pritomnych spolocnikov. Ak je spolocnikov malo, podpisuju priamo zapisnicu z VZ. Treba si pozriet spolocensku zmluvu, ako to tam maju upravene.

Overit podpisy treba na vsetkom, co ide ako priloha na obchodny register (pre istotu). Zakon to vyslovne ustanovuje iba pri spolocenskej zmluve a navrhu na zapis do OR, ale ja pre istotu davam overit vsetko. Nikdy nie je jasne, komu to na sude pridelia...
Overiť treba skutočne všetky podpisy, nielen ( pre istotu) !
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Děkuji, děkuji, děkuji. Zrovna aktuálně řeším tento problém, se kterým jsem se dostala až sem, k vám. Nechám tedy ověřit i ten podpis v zápisnici a uvidíme. Mám ale přece jen maličký dotaz: V našem případě se mění pouze statutární orgán společnosti, tzn. konatelia (zápis, výmaz). Majitel je pouze jeden, zápisnica z VZ o zmene konatelov je tedy jen formou rozhodnutí jediného spoločníka. Musí ji v tomto případě podepsat i prvý a jediný konateľ?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
rems
Děkuji, děkuji, děkuji. Zrovna aktuálně řeším tento problém, se kterým jsem se dostala až sem, k vám. Nechám tedy ověřit i ten podpis v zápisnici a uvidíme. Mám ale přece jen maličký dotaz: V našem případě se mění pouze statutární orgán společnosti, tzn. konatelia (zápis, výmaz). Majitel je pouze jeden, zápisnica z VZ o zmene konatelov je tedy jen formou rozhodnutí jediného spoločníka. Musí ji v tomto případě podepsat i prvý a jediný konateľ?
Samozrejme! A kto iný by to mal podpísať?! Veď je jediným spoločníkom spoločnosti!
Naposledy upravil ondrejvla : 06.04.05 at 16:15
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Tak asi ano. Myslela jsem si, že valné zhromaždenie je jenom věcí společníka. Že na něm rozhoduje a konatelé zde ani nemusí být. Ale asi jsem zase byla vedle jako ta jedle. Díky!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V skratke povinnosti konateľa
1. Konateľ sa na základe tejto zmluvy zaväzuje, že bude ako štatutárny orgán spoločnosti za spoločnosť konať s tretími osobami a bude spoločnosť svojimi právnymi úkonmi zaväzovať.
2. Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť v rámci a v súlade s ustanoveniami príslušných zákonov SR, spoločenskej zmluvy a stanov spoločnosti, rokovacieho poriadku pre konateľov spoločnosti ako aj v súlade s uzneseniami valného zhromaždenia a inými rozhodnutiami spoločníkov spoločnosti.
3. Konateľ si je vedomý toho, že akékoľvek konateľské oprávnenie vyplývajúce zo spoločenskej zmluvy alebo z ďalších vnútorných predpisov spoločnosti je voči tretím osobám neúčinné. V prípade, že konateľ vnútorné obmedzenia poruší, má vedomosť, že v prípade vzniku škody, zodpovedá voči spoločnosti celým svojím majetkom bez obmedzenia na princípe objektívnej zodpovednosti za škodu podľa OBZ.
4. Konateľ je oprávnený odmietnuť konať v súlade s uznesením valného zhromaždenia alebo rozhodnutím spoločníkov ak je v rozpore so záujmami spoločnosti.
5. Konateľ je povinný vykonávať svoju obchodnú činnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a jej spoločníkov tak, aby spoločnosť neutrpela akúkoľvek majetkovú, či nemajetkovú ujmu.
6. Konateľovou povinnosťou je zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva, ktoré predpisujú právne predpisy. Ďalej je konateľovou povinnosťou viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Lenka, pekne si to citovala, ibaže tí konatelia by sa mali aj skutočne podľa toho aj riadiť. Bohužial mi asi dáš za pravdu /alebo máš lepšie skúsenosti ako ja ?/, že sa podľa toho neriadia. Mali by ten Tvoj citát mať na nástenke
vo svojej kancelárii, samozrejme, ak sa v nej zdržujú.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Dávam Ti za pravdu.....
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

ondrejvla
Samozrejme! A kto iný by to mal podpísať?! Veď je jediným konateľom spoločnosti!
Dovolim si nesuhlasit... Valne zhromazdenie je organom spolocnikov, nie konatelov. Uvadzam § 132 ObZ:

Ak ma spolocnost jedineho spolocnika, vykonava tento spolocnik posobnost valneho zhromazdenia. Rozhodnutie jedineho spolocnika urobene pri vykone posobnosti valneho zhromazdenia musi mat pisomnu formu a musi ho podpisat, ak tento zakon neustanovuje inak.

Rozhodnutie o odvolani konatela a vymenovani noveho konatela podpisuje teda SPOLOCNIK, nie konatel. Konatel podpisuje az navrh na zapis do obchodneho registra...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Už som to opravila, myslela som tým - jediným spoločníkom!
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

Davate podpisovat i uctovnu zavierku pred odoslanim na OR (do zbierky listin) vsetkym konatelom, ak su dvaja? Alebo staci len konatel zodpovedny za uctovnictvo? Maju byt podpisy overene notarom? Dakujem, pekny den!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
laur12
Davate podpisovat i uctovnu zavierku pred odoslanim na OR (do zbierky listin) vsetkym konatelom, ak su dvaja? Alebo staci len konatel zodpovedny za uctovnictvo? Maju byt podpisy overene notarom? Dakujem, pekny den!
Ak sú obaja spoločníci konateľmi, mali by podpísať obaja: Konateľ zodpovedný za účtovníctvo-hm, neviem, ešte som sa nestretla s týmto pojmom!
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
laur12
A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
Ja by som to určite zviazala a dala overiť ako jeden doklad. Neviem ,či niekto bude mať iný názor, ale podstatné je, či to zoberie takto Zbierka listín.
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

Dakujem. Da sa to na OR zistit? Ta pani v podatelni nic neporadi, tvrdi, ze to zavisi od sudcu (ci teraz uz len uradnika?), ktory to dostane.
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

ondrejvla
Už som to opravila, myslela som tým - jediným spoločníkom!
Ok, beriem spat...
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

laur12
A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
Podla § 3 ods. 5 zakona o obchodnom registri sa do zbierky listin uklada kopia uctovnej zavierky.. Ja by som teda uctovnu zavierku osobitne neoveroval, podpis by som dal overit iba na sprievodnom liste (pri ukladani do zbierky listin sa nevypisuje osobitny navrh, preto treba napisat nejaky sprievodny list, ze ukladate uct. zavierku do Zbierky listin). Jeden rovnopis sprievodneho listu sa odovzda spolu s uct. zavierkou a na druhy rovnopis sa da peciatka podatelne. Ten sa potom zalozi do archivu spolocnosti, aby spolocnost mala nejaky doklad, ze uct. zavierku odovzdala.

Viac k tomu povedat neviem...
0 0
Nuno Nuno

Nuno je offline (nepripojený) Nuno

na uplne vsetkom nie je nutne mat overene podpisy. ja napriklad nikdy nedavam overovat podpisy na listine pritomnych na valnom zhromazdeni a bez problemov mi to OR Nitra zapisuje.
0 0
allround allround

allround je offline (nepripojený) allround

Ak ide o zmenu SZ netreba overiť podpisy konatelov. Ale treba overit len dokument (listinu) na základe ktorej sa tá zmena urobila. Zvyčajne sa torobí Dodatkom k spoločenskej zmluve.
Tento dodatok musí byť podpísaný a overený všetkými spoločníkmi, ak SZ neurčuje, že na zmenu SZ stačí nejaká kvalifikovaná väčšina.
Ale ak sa prijíma nová SZ treba mať podpisy overené.
Čiže je potrebné rozlišovať "zmenu SZ" a "novú SZ".
Podľa ObZ je potrebné vždy vyhotovovať úplné znenie SZ - pri každej jej zmene
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať