Zavrieť

Porady

zmluva o poskytnutej pôžičke - účtovanie

Dobrý deň,

dovolím si požiadať skúsenejších o radu pri zaúčtovaní zmluvy o poskytnutej pôžičke. Pôžička je vo výške 15000 so splatnosťou 1 roka (žiadna spriaznená osoba, konateľ, zamestnanec to nie je...). Úrok do 31.12.2012 je vo výške 190 EUR, od 1 do 6/2013 je úrok 70,04 EUR, spolu úrok 260,04.
Účtovanie by malo byť nasledovné?:
378 / 221 - úhrada 15000 eur
378 / 662 - úrok 2012 vo výške 190 eur
378 / 385 - úrok 2013 vo výške 70,04 eur
221 / 378 - jednotlivé úhrady od dlžníka na základe zmluvy
čítala som si tu k tomu viac príspevkov a vydedukovala som toto, dúfam, že správne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    378/384, inak správne.
    otázkou zostáva, či ozaj ide o konštantne stanovené úroky, ktoré nezávisia od reálneho splácania - môžu sa zmeniť dátumy ap.
    takže o úroku by som účtovala len za konkrétne obdobie pozadu, úrok 2013 nemusíš účtovať vôbec - ak ho neplatí.

    katka1605 je offline (nepripojený) katka1605

    katka1605
    takže ten 3 zápis - mám zle (správne má byť 378/384)? Úroky sú podľa splátok, samozrejme ak príde úhrada, preučtujem pri každej splátke.

    dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

    dasasopi
    Chcela by som sa opýtať. Poskytli sme v r.2012 pôžičku. Vrátka preňazí aj zaplatenie úrokov je stanovená na r.2013. Mám účtovať o úrokoch za obdobie od požičania do 31.12.2012 na 378/662, alebo v r.2013 pri ich zaplatení?

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Prosím môžem sa trocha od veci spýtať, ale ked teda vyplácate tento úrok k pôžičke, treba ho aj nahlasovať na DÚ na tlačive Oznámenie -podľa §49 alebo §32 do 31.3.?Ja som zatiaľ našla len vyplatenie úroku do zahraničia....Ďakujem

    zmluva o poskytnutej pôžičke - účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.