Zavrieť

Porady

Prík.zmluva-účtovanie

Chcela by som sa spýtať, ako účtujete náklady na "príkazné zmluvy"?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    jarkra
    Chcela by som sa spýtať, ako účtujete náklady na "príkazné zmluvy"? Ďakujem
    Ak na základe príkaznej zmluvy boli poskytnuté služby, tak na účet 518. Ak niečo iné - tak v závislosti od vecného plnenia.
    Podľa § 724 občianskeho zákonníka tu ide o obstaranie veci alebo vykonanie činnosti. Ak je to služba tak určite 518, ak nejaká vec (tovar, majetok iné) tak by som to účtovala ako súčasť obstarávacej ceny.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ďakujem za odpovede, ale ešte sa chcem spýtať, či do nákladov zaúčtujete celú odmenu "v hrubom" tak ako sa to účtuje pri mzdách? Z týchto zmlúv sme totiž zrážali daň - preddavky (podľa § 5 z. o DzP). Bude to účtovanie vyzerať takto:

    518.AE/379.AE - hrubá odmena
    379.AE/342.AE - zrazený preddavok

    379.AE/211 - zaplatenie odmeny
    342.AE/211(221) - odvod preddavku

    Je to takto správne?

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    povazujete teda vyplatenie naroku z prikaznej zmluvy za prijem zo zavislej cinnosti(§5) a ktory odstavec a ktore písmeno???

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ja som vychádzala z § 5 ods.1 písm. a) - príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného poru, štátnozamestnanckého pomeru, alebo obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povninný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ...
    tiež by to mohlo byť aj písm. g).

    My sme totiž v týchto zmluvách mali výslovne napísané, že sa musia dodržiavať pokyny a nesmie sa od nich odchýliť.

    Ak to v zmluve nemám napísané, zaradzujem také príjmy do § 6 ods. 2 písm. b) (ak ide o opakovanú činnosť pre danú osobu.)

    Ak by takúto činnosť robila len náhodne mohol by to byť aj § 8 - ostatné príjmy.

    Ale tu na porade sa už okolo toho diskutovalo myslím dosť a sú na to rôzne názory.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    jarkra Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ale ešte sa chcem spýtať, či do nákladov zaúčtujete celú odmenu "v hrubom" tak ako sa to účtuje pri mzdách? Z týchto zmlúv sme totiž zrážali daň - preddavky (podľa § 5 z. o DzP). Bude to účtovanie vyzerať takto:

    518.AE/379.AE - hrubá odmena
    379.AE/342.AE - zrazený preddavok

    379.AE/211 - zaplatenie odmeny
    342.AE/211(221) - odvod preddavku

    Je to takto správne?
    Prepáčte, že opäť otváram túto tému, ale znova mám tento problém, myslíte, že toto účtovania prík.zmluvy je správne.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Kam s príkaznými zmluvami po novom? Myslíte, že je správne účtovať ich na 518 ak sa berú ako závislá činnosť a platia sa z nej odvody a dane? Na 521?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    robin1 Pozri príspevok
    Kam s príkaznými zmluvami po novom? Myslíte, že je správne účtovať ich na 518 ak sa berú ako závislá činnosť a platia sa z nej odvody a dane? Na 521?
    Nie je to klasická mzda, a mzluvní partneri nie sú zamestnancami, takže by som to nechala na službách.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Mám ich nahodených v personalistike ako zamestnancov s nepravidelným príjmom a ich príjmy zaradilo do hrubých miezd, aj tak 518%

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    po novom - nemám taký prípad, ale kedže sa spracúvajú v mzdách, zvolila by som 521AU-príkazné zmluvy.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    ...tá 521AE sa mi pozdáva viac, tiež to idem robiť po prvýkrát... Ďakujem za vaše názory.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.