Zavrieť

Porady

dohody - dôchodcovia

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Ahojte všetci, neviem si dať rady s nasledovným.:
Moja mamina je už niekoľko rokov starobný dôchodca. Pracovala asi u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce, nie na zmluvu. Každý jej dal teraz Potvrdenie o vyplatených a zúčt ......... a mám jej urobiť daň. priznanie. Údajne ak zarobila viac ako nejakých 12996,- Sk (či tak akosi), tak si má sama odviesť zdravotné poistenie vo výške 14% a potom požiadať o vratku dane. Ona má nárok i na nezd. čiasku 87936,-, či nie? Neviem ani kde by som to hľadala, či to zistiť za zdrav. poisťovni, alebo kde? A to má do tej ZP poslať normálne výkaz a prílohu a zaplatiť si to, či ako?
Preto sa obraciam na Vás, či niekto nemáte rovnaký prípad.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Marykayka
Ahojte všetci, neviem si dať rady s nasledovným.:
Moja mamina je už niekoľko rokov starobný dôchodca. Pracovala asi u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce, nie na zmluvu. Každý jej dal teraz Potvrdenie o vyplatených a zúčt ......... a mám jej urobiť daň. priznanie. Údajne ak zarobila viac ako nejakých 12996,- Sk (či tak akosi), tak si má sama odviesť zdravotné poistenie vo výške 14% a potom požiadať o vratku dane. Ona má nárok i na nezd. čiasku 87936,-, či nie? Neviem ani kde by som to hľadala, či to zistiť za zdrav. poisťovni, alebo kde? A to má do tej ZP poslať normálne výkaz a prílohu a zaplatiť si to, či ako?
Preto sa obraciam na Vás, či niekto nemáte rovnaký prípad.
Ak jej príjem nedosiahol 1/2 nezdaniteľnej časti ZD /t.j. 43968 ,- Sk/ nie je povinná podať DP /aj tak by nič nedostala naspäť, nakoľko ako starobný dôchodca nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti ZD/.
Čo sa týka ZP - ak zarobila v období 9-12/2005 viac ako 13000 musí si ZP doplatiť.
0 0
Marykayka Marykayka

Marykayka je offline (nepripojený) Marykayka

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Ďakujem veľmi pekne........
0 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

Na školení nás pracovníčka daň. úradu školila v tom zmysle, že ak dôchodca v roku 2005 nezarobil v úhrne 1/2 nezd. časti , jeho daň. povinnosť je nulová, má si podať daňové priznanie typu A a tam je to napísané v poznámke pod čiarou č. 7. - všetky preddavky jej budú vrátené. Pozerala som daň. priznanie a ozaj je to tam napísané.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

inuš
Na školení nás pracovníčka daň. úradu školila v tom zmysle, že ak dôchodca v roku 2005 nezarobil v úhrne 1/2 nezd. časti , jeho daň. povinnosť je nulová, má si podať daňové priznanie typu A a tam je to napísané v poznámke pod čiarou č. 7. - všetky preddavky jej budú vrátené. Pozerala som daň. priznanie a ozaj je to tam napísané.
Neviem akú poznámku máte na mysli. Ja mám pod poznámkou č.7 nárok na daňový bonus.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
INUŠ: Na školení nás pracovníčka daň. úradu školila v tom zmysle, že ak dôchodca v roku 2005 nezarobil v úhrne 1/2 nezd. časti , jeho daň. povinnosť je nulová, má si podať daňové priznanie typu A a tam je to napísané v poznámke pod čiarou č. 7. - všetky preddavky jej budú vrátené. Pozerala som daň. priznanie a ozaj je to tam napísané.

Ako čítam tlačivo, tak čítam, ale o vrátení preddavku tam nič nie je. A nenachádzam to ani v zákone.
Skúste ma naviesť na ten správny §.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

benka
INUŠ: Na školení nás pracovníčka daň. úradu školila v tom zmysle, že ak dôchodca v roku 2005 nezarobil v úhrne 1/2 nezd. časti , jeho daň. povinnosť je nulová, má si podať daňové priznanie typu A a tam je to napísané v poznámke pod čiarou č. 7. - všetky preddavky jej budú vrátené. Pozerala som daň. priznanie a ozaj je to tam napísané.

Ako čítam tlačivo, tak čítam, ale o vrátení preddavku tam nič nie je. A nenachádzam to ani v zákone.
Skúste ma naviesť na ten správny §.
Máš to v § 46 - Minimálna výška dane.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita4
Máš to v § 46 - Minimálna výška dane.
Nie je povinná podať DP - daň je vysporiadaná.
Môže podať - preddavky zrazené zamestnávateľom sa jej vrátia .
Ak je zrazená daň vyššia ako 500,- Sk tak sa jej nevráti?
No má to niečo do seba - keby mala jednorázový príjem /napr. z príkaznej zmluvy v § 8/ - príjem do 43968,- tak by nič neodviedla a takto jej to pri PP alebo dohode zamestnávateľ zrazí.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Toto je zmena s účinnosťou od 1.1.2006.
Pri príjmoch zo závislej činnosti ak nie sú vyššie ako polovica nezdaniteľnej čiastky sa budú u poberateľov napr.starobných dôchodkov zrazené preddavky považovať za preplatok na dani. UPlatní sa postup podľa §63 zákona č.511/1992.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Zita4
Máš to v § 46 - Minimálna výška dane.
To akože tomu dôchodcovi niekto vráti zrazené preddavky na daň?
Myslím za r.2005.
0 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

V daň.priznaní typ A je na strane 4 poznámka č. 7, ktorá sa viaže k riadku 53 daň. priznania - píše sa tam : ak daňovník neuplatňuje nárok na daň. bonus a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % podľa § 11 ods.1 písm. a zákona, na r. 53 sa uvádza nula. Takže na riadku 53 sa uvádza daňová povinnosť a kedže dôchodca zarobí menej ako 43 968,- sk , na r.53 uvedie nulu a tým pádom mu daňový úrad preplatky na dani vráti. Táto zmena v zákone je už so spätnou platnosťou na rok 2005, nakoľko to bolo vydané v tlačivách, tak daň. úrad to bude akceptovať. Nám tá prac. daň.úradu povedala, že už aj za rok 2005 sa dôchodcom vrátia zrazené preddavky. Ja mám napr. v roku 2005 dohodára, ktorý zarobil cca 23000,-, z toho mu boli zrážané preddavky cca 4300 Sk a teraz som mu podala daň. priznanie a tých 4300 mu vrátia. /Teda aspoň dúfam/. Ale kedže je to uverejnené na tlačive, tak daň. úrad to musí vrátiť. Čo vy na to?
0 0
Socha Socha

Socha je offline (nepripojený) Socha

A môže dôchodca jedného z týchto zamestnávateľov od ktorých poberal príjmy na základe DoVP požiadať o ročné zúčtovanie? Ja mám jedného takého, ktorý mal ešte príjem od jedného zamestnávateľa a v úhrde je to suma ca. 53.000,- Sk (v hrubom). To z tejto celej sumy bude musieť zaplatiť zdravotné poistenie?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Mohol požiadať jedného zo zamestnávateľov do 15.2., aby mu urobil ročné zúčtovanie dane z príjmu. Teraz je už po termíne.
Zdravotné poistenie bude platiť len z príjmov, ktoré zarobil od septembra. Ak to bolo viac ako 13 000,-- Sk, zaplatí z celej sumy ZP 14 %.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Kočky, vyviedli ste ma z omylu. Ďakujem. Musím dávať lepší pozor pri čítaní.
0 0
Doboska Doboska

Doboska je offline (nepripojený) Doboska

pracujúca dôchodkyňa
Nerozumiem ešte jednej veci- odvod z dohôd od septembra 2005 do zdravotnej poisťovne bude 14%. Máme dôchodcu, ktorému bolo vyplatené 100.000,- Sk od 9-12/2005. Daň bola preddavkovo odvedená, pri ročnom zúčtovaní mu vychádza 0, nakoľko nemá nárok ako dôchodca na odpočitateľnú položku. Do 30.6.2006 odvedie do ZP 14.000,- Sk. Keby to bol preddavkovo odvádzal bol by znížený základ dane o poistné ?,tak ako je to u zamestnancov. Môže si odpočítať z úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov tento odvod poistného ?, ale kedy?, Dajme tomu, že už v roku 2006 nebude pracovať na dohodu. Ďakujem za odpoveď priatelia poraďáci !!!
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Doboska
... odvod z dohôd od septembra 2005 do zdravotnej poisťovne bude 14%. Máme dôchodcu, ktorému bolo vyplatené 100.000,- Sk od 9-12/2005. Daň bola preddavkovo odvedená, pri ročnom zúčtovaní mu vychádza 0, nakoľko nemá nárok ako dôchodca na odpočitateľnú položku. Do 30.6.2006 odvedie do ZP 14.000,- Sk. Keby to bol preddavkovo odvádzal bol by znížený základ dane o poistné?
Áno. ZD by bol znižovaný (znížený) o preddavok na ZP.

Doboska
... tak ako je to u zamestnancov. Môže si odpočítať z úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov tento odvod poistného ?, ale kedy?, Dajme tomu, že už v roku 2006 nebude pracovať na dohodu.
Zrejme by bolo jednoduchšie nerobiť mu RZD, ale podal by priznanie "A". Vec trochu skomplikovalo meškanie predpisu a posun termínu do 30.06. (vyúčtovanie ZP). Až toto bude známe, tak podá opravné priznanie so zníženým ZD o uhradené ZP.
Naposledy upravil vladan : 19.02.06 at 20:31 Dôvod: úprava citácie
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

inuš
V daň.priznaní typ A je na strane 4 poznámka č. 7, ktorá sa viaže k riadku 53 daň. priznania - píše sa tam : ak daňovník neuplatňuje nárok na daň. bonus a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % podľa § 11 ods.1 písm. a zákona, na r. 53 sa uvádza nula. Takže na riadku 53 sa uvádza daňová povinnosť a kedže dôchodca zarobí menej ako 43 968,- sk , na r.53 uvedie nulu a tým pádom mu daňový úrad preplatky na dani vráti. Táto zmena v zákone je už so spätnou platnosťou na rok 2005, nakoľko to bolo vydané v tlačivách, tak daň. úrad to bude akceptovať. Nám tá prac. daň.úradu povedala, že už aj za rok 2005 sa dôchodcom vrátia zrazené preddavky. Ja mám napr. v roku 2005 dohodára, ktorý zarobil cca 23000,-, z toho mu boli zrážané preddavky cca 4300 Sk a teraz som mu podala daň. priznanie a tých 4300 mu vrátia. /Teda aspoň dúfam/. Ale kedže je to uverejnené na tlačive, tak daň. úrad to musí vrátiť. Čo vy na to?
Platí to od 1.1.2006. V čase kedy sa DP podáva, je tento zákon v platnosti, tak asi už v DP za rok 2005 je to možné uplatňovať. Bez záruky, iba môj názor.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K tomu čo píše inuš.
Myslím, že ide o jeden z problémikov, ktorý sa podaril v decembrovo-januárovej novele ZDP.

Pôvodné znenie novely, predložené do NRSR, hovorilo o platnosti zmeny § 46 ZDP (bod 93 predloženej novely) skutočne už k 15.12.2005.

Zrejme na základe tohto predpokladu boli pripravené tlačivá a napr. v type A znie odkaz 7 tak, ako to vyššie cituje inuš.

Schválené znenie novely však obsahuje zmenu § 46 ZDP ako bod 104, ktorý platí až od 1.1.2006. A preto by sa v DP za rok 2005 podľa nového znenia ešte nemalo postupovať.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Jozef Mihál
Schválené znenie novely však obsahuje zmenu § 46 ZDP ako bod 104, ktorý platí až od 1.1.2006. A preto by sa v DP za rok 2005 podľa nového znenia ešte nemalo postupovať.
Jozef, mňa napadla taká paralela s bonzákmi do 100 000 (namiesto pôvodných do 10 000). Tiež bola účinnosť od 1.1.2005 a už za rok 2004 sa táto výška uplatňovala, lebo sa nahlasovalo, keď bol už zákon v platnosti. DP sa podáva tiež v čase, kedy je § 46 ZDP bod 104 už v platnosti.
Logika mnohých je niekedy nevyspytateľná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK, asi ale súhlasíš, že napr. paušálne výdavky si SZČO vo výške 40% z príjmov môže uplatňovať až v daň.priznaní za rok 2006 a to tiež ide o bod novely, ktorý platí od 1.1.2006.

Túto našu debatu ale treba brať naozaj vážne, týka sa totiž nielen daňových priznaní ale i ročných zúčtovaní dane.

Ako vypočíta daň zamestnávateľ zamestnancovi - dôchodcovi - v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005, ak úhrn príjmov je do 43968 Sk?

Idem na MF SR zisťovať....
0 0
tristana tristana

tristana je offline (nepripojený) tristana

Prosím vás, poraďte mi kto a v akej výške odvádza odvody do fondov SP za invalidného dôchodcu /pokles do 70%/, ktorý je nezamestnaný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať