Zavrieť

Porady

Ako účtovať drobný hmotný majetok????

Prosím Vás aby ste mi poradili, čo mám urobiť s hmotným drobným majetkom /cena pod 1700,- eur a doba pout. nad 1 rok/, ktorý som po minulé roky zaúčtovala v JU priamo do výdavkov a viedla som evidenciu tzv. DHIM - ktorá sa nepremietla v ziadnych záverečných výkazoch.
Dnes som došla na to /dosť skoro/, že som to mala účtovať ako zásoby /a tým pádom to malo
byť vo Výkaze MaZ/. Čo mám s tým teraz urobiť - mam si urobiť int.úct.doklad a celý "DHIM, ktorý tam evidujem" prijať ako zásoby na sklad / s tým že v pen.denníku nebudem robiť nič/ a zvýši sa mi iba stav zásob? Alebo AKO ????? Fakt neviem - chodia na to nejaké kontroly?


ZA ODPOVED FAKT PEKNE DAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LuciaV86 Pozri príspevok
    O.K. - ale v zákone nie je nikde nutné viesť evidenciu drobného majetku - alebo hej?
    Cize podľa teba:
    - kúpim strojček - je to výdavok ovpl.ZD
    - zaevidujem si ho do evidencie DhiM /iba pre seba/, a ďalej sa mi to už v budúcich rokoch nikde nepremietne do výkazov?


    A ako je to teraz z pohonnými hmotami ? účtujú sa po novom ako zásoby?

    Dakujem
    Evidenciu drobného majetku vyžadujú aj kontrolori pri kontrole DPH.
    Nákup drobného majetku sa ti tiež premietne vo Výkaze príjmov a výdavkov - v členení materiál.

    PHM-ky účtuješ ako spotrebu materiálu. Vo výkaze o majetku uvedieš len konečný zostatok, nie spotrebu. Spotreba sa ti premietne do Výkazu o príjmoch a výdavkoch, v členení materiál.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LuciaV86 Pozri príspevok
    Prosím Vás aby ste mi poradili, čo mám urobiť s hmotným drobným majetkom /cena pod 1700,- eur a doba pout. nad 1 rok/, ktorý som po minulé roky zaúčtovala v JU priamo do výdavkov a viedla som evidenciu tzv. DHIM - ktorá sa nepremietla v ziadnych záverečných výkazoch.
    Dnes som došla na to /dosť skoro/, že som to mala účtovať ako zásoby /a tým pádom to malo
    byť vo Výkaze MaZ/. Čo mám s tým teraz urobiť - mam si urobiť int.úct.doklad a celý "DHIM, ktorý tam evidujem" prijať ako zásoby na sklad / s tým že v pen.denníku nebudem robiť nič/ a zvýši sa mi iba stav zásob? Alebo AKO ????? Fakt neviem - chodia na to nejaké kontroly?


    ZA ODPOVED FAKT PEKNE DAKUJEM
    V zásobách /vo VoMaZ) eviduješ iba drobný hmotný majetok, nezaradený do používania (teda na zásobách).

    LuciaV86 je offline (nepripojený) LuciaV86

    LuciaV86
    Nechápem !!!! V postupoch účotvanie v JU je v § 12, ods.26 napísané ze hmotný majetok, ktorého hodnota je rovná alebo nižšia ako 1700,- eur a má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok /teda DhIM/ a ktorý zároven nebol zaradení do dlhodobého hmot. majetku, sa účtuje ako ZÁSOBY. To platí aj pre hnuteľný majetok s dobou použit. do 1 roka. Tak fakt neviem, či sa všetko musí viesť akože na sklade - lebo aj v prípade, že si uč.jednotka určí smernicou §11 ods.8 /postupov/ - že sa niektoré druhy majetku môžu dať do priamej spotreby , avšak pri uzatváraní úč.kníh na v knihe zásob sa majú vykázať aj nespotrebované zásoby /ktoré sme si teoreticky uviedli v tej smernici - kde ich vynímame z povinnosti evidovat v knihe zásob/. §8, ods.5..

    Nemá náhodou niekto skúsenosť, či tou smernicou môžem vyňať okrem takých vecí /ako čistiace prostriedky, kancelárske potreby, pohonné hmoty / aj DhIM /teda telefony, rebríky atd./ z povinnosti viesť ich ako zásoby.

    Doposiaľ sa mi DhiM nikdy nedostal do výkazov /iba priamo v tom roku v ktorom som ho kupila - v prev.réžii/ - vie mi niekto povedať, ako to má byť naozaj - teda podľa zákona???? Mám pocit, že ten DhiM má byť fakt súčasťou zásob a ukazať sa vo výkaze Majetku a záväzkov v podstate z roka na rok pokiaľ sa nieco nevyradí.

    D A K U J E M

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Pozri si aj par. 11, ods. 8 postupov JU....zásoby určené na priamu spotrebu sa neúčtujú v knihe zásob.
    Ale ich nákup sa v peňažnom denníku účtuje rovnako ako nákup zásob (par 10, ods. 26).

    LuciaV86 je offline (nepripojený) LuciaV86

    LuciaV86
    To akože ked si kúpi kaderníčka strojček na strihanie vlasov za 350,- Eur, alebo mobilný telefon - tak to má byť považované za priamu spotrebu ??? / ja som si mylsela,že to sa iba opotrebováva - a spotreba sa týka iba takých vecí ako čistiace prostriedky a pod.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LuciaV86 Pozri príspevok
    To akože ked si kúpi kaderníčka strojček na strihanie vlasov za 350,- Eur, alebo mobilný telefon - tak to má byť považované za priamu spotrebu ??? / ja som si mylsela,že to sa iba opotrebováva - a spotreba sa týka iba takých vecí ako čistiace prostriedky a pod.
    Ano, ak ho používa. Vedieš ho v evidencii drobného majetku.

    LuciaV86 je offline (nepripojený) LuciaV86

    LuciaV86
    O.K. - ale v zákone nie je nikde nutné viesť evidenciu drobného majetku - alebo hej?
    Cize podľa teba:
    - kúpim strojček - je to výdavok ovpl.ZD
    - zaevidujem si ho do evidencie DhiM /iba pre seba/, a ďalej sa mi to už v budúcich rokoch nikde nepremietne do výkazov?


    A ako je to teraz z pohonnými hmotami ? účtujú sa po novom ako zásoby?

    Dakujem

    Ako účtovať drobný hmotný majetok????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.