Zavrieť

Porady

Drobný hmotný majetok

Chcem sa opytat, kde mám zauctovat v JU drobný hmotný majetok napr.
uhlová brúska v cene 3000,- pre remeselníka?e to rézia, alebo materiál?
pc zostava v cene 20000,- je to rézia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    danka101 Pozri príspevok
    Chcem sa opytat, kde mám zauctovat v JU drobný hmotný majetok napr.
    uhlová brúska v cene 3000,- pre remeselníka?e to rézia, alebo materiál?
    pc zostava v cene 20000,- je to rézia?

    Oboje výdavok OVZ materiál so zápisom do evidencie Kniha DM.

    MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

    MIŠO T
    ak som si kúpil kožený kufrík za 3,500 sk, budem to musieť evidovať v krátkodobom majetku firmy?

    Katkad je offline (nepripojený) Katkad

    zodpovedná, pracovitá, snaživá so zmyslom pre humor ...viac Katkad
    Na zaklade coho mozem vyradit drobny majetok?

    alexa_v je offline (nepripojený) alexa_v

    alexa_v
    Pekné ráno!
    Prosila by som vás o pomoc.
    Mám tiež problém s drobným majetkom. Ešte dávnejšie niekde som čítala že drobný hmotný majetok môže odpisovať naraz do 50.000,-.To viem, že napr.:PC môe odpisovať naraz len do 30.000,- (s DPH). Ale čo keď niekto kúpí veľa zariadení (brúsku za 8000, vrtačku za 6000....spolu 35.000,-). Toto nie je jedno zariadenie, ale všetky fungujú zvlášť. Aj napriek tomu to musím zaradiť do 1. odpisovej skupiny? Účtujem v JU. Dúfam že som zrozumitelne položila otázku.
    ďakujem Vám všetkým za pomoc

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákon o dani z príjomov
    §22
    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    b) budovy a iné stavby106) okrem
    1. prevádzkových banských diel,
    2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
    c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
    d) zvieratá uvedené v prílohe,
    e) iný majetok podľa odseku 6.

    Veci, ktoré si vymenovala brúska , vrtačka sú samostatné hnuteľné veci, ale ich vstupná cena nie je vyššia ako 30 tis. Sk. To znamená, že ich môžeš zaúčtovať jednorazovo do nákladov.


    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte doplním - na to , aby si pochopila základy, je potrebné preštudovať si § 22-29 Zákona o dani z príjmov. Myslím, že potom sa Ti budú ľahšie čítať témy o odpisoch, ktorých je tu veľmi veľa .

    jasper je offline (nepripojený) jasper

    jasper
    A mohol by mi niekto upresnit ako sa ma uctovat drobny majetok prevedeny z osobneho vlastnictva do podnikania v nulovej hodnote? Staci len viest ho v evidencii, alebo to musi byt na zaklade nejakeho ID? Jedna sa mi konkretne o tlaciaren - aby som si mohol uctovat papier a naplne, tak som si ju previedol do podnikania.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Zápisom na kartu drobného majetku,kde vypíšeš názov,dátum zaradenia,množstvo.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Vložiť cez ID do firmy a viesť v knihe drobného majetku. Ten vklad tam cez ID musí byť, lebo nemôže sa niečo objaviť vo firme bez dokladu.

    korela888 je offline (nepripojený) korela888

    účtovník korela888
    Dobry den,

    k tejto teme mam aj ja otazocku: v majetku restauracie mame stoly, pribory taniere. Kupili sa davnejsie a dali sa hned do spotreby je to pochopitelne. Avsak co ak ich pouzivame dlhsie napr. 5 rokov. Koncom roka spravime fyzicku inventuru majetku a tie taniere a pribory a stoly tu fyzicky mame. V akych cenach ich uvediem do inventury? A ako je to s vykazom o majetku a zavazkoch? Tam sa hodnota neuvadza?

    Dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.