Zavrieť

Porady

Predaj starého stroja s DPH?

Spoločnosť - platiteľ DPH predáva stroj, nadobudnutý delimitáciou v r. 1991, s nulovou zostatkovou cenou.
Ide o príležitostný predaj plne funkčného, ale roky nepoužívaného zariadenia.
Predávajúca spoločnosť nie je obchodník s použitým tovarom, a zariadenie sa nepredáva ako kovový šrot.
Je možné použiť §42 zákona o DPH a predať tento DHM bez DPH?
Prípadne prosím inú oporu v zákone.
Vopred vďaka za ústretovosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Ak spĺňa podmienky uvedené v §42, tak áno - tzn. ak ten stroj bol používaný výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa §28-41, prípadne kúpený za účelom repre alebo ako prechodná položka (§49/7) . Myslím si, že ani jedna z podmienok nie je dodržaná, takže, podľa mňa musíte normálne predať s DPH.

    silver je offline (nepripojený) silver

    silver
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    Stroj podmienky §42 nespĺňa.
    Ale zároveň pri jeho obstaraní nebol uplatnený nárok na odpočet DPH - teda nemám vedomosti ani prehľad o tom, čo sa v tých rokoch 1991 a ďalej pri delimitáciách dialo podľa vtedy platných zákonov, či tam bola možnosť pri registráciách za platiteľov DPH uplatniť si spätne nejakú formu dane z obratu alebo inej dane ... toto je čistá moja improvizácia

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    pokiaľ viem, tak okrem §42 sú osobitne riešené len osobné automobily, pri ktorých nebolo možné odpočítať daň podľa starého zákona.

    silver je offline (nepripojený) silver

    silver
    práve som zistila že dani z obratu pred r. 1992 nepodliehali investície - to len na magro mojej nevedomosti
    ak tomu rozumiem správne, tým že zákon o DPH v platnom znení dnes túto problematiku nerieši, je daňová povinnosť v tomto prípade považovaná za samozrejmosť
    ešte raz Vám ďakujem

    Predaj starého stroja s DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.