Zavrieť

Porady

Platí sa daň z predaja nehnuteľnosti (FO)?

Pred troma rokmi som kúpil záhradu, a teraz uvažujem o jej predaji. Platila by sa z rozdielu cien - zo zisku nejaká daň z príjmu?
Záhradu vlastním ako fyzická osoba.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností sa zdaňujú s výnimkami.Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.


    zákon 595/2003 o dani z príjmov

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ...


    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa ...

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Anik, Danielle369, betka, Lubaba, terezamaria, Melnick
    6

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Lubomir1 Pozri príspevok
    Medzi preukazateľne vynaložené náklady možno započítať aj úroky z hypotéky? Bez hypotéky - úrokov by som nehnuteľnosť nikdy nezískal.
    Môžeš si započítať úroky z úveru, zaplatené do dňa predaja nehnuteľnosti.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    arizona Pozri príspevok
    Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia...
    /potrebovala by som to polpoatisticky /
    Janka http://www.porada.sk/t169931-p4-pred...ml#post1801410

    Od odvodov na zdravotné poistenie sú oslobodené aj príjmy
    z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku
    • z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa alebo vyradenia z obchodného majetku



    To znamená , že spadáš pod oslobodený príjem a tým je aj príjem oslobodený od platenia do ZP .Takže nenahlasuješ nikde z pohľadu príjmu .

    Doplním: oznamuje na mestský či obecný úrad tento predaj z dôvodu zmeny majiteľa v súvislosti s platbou dane z nehnuteľností ....
    Naposledy upravil Zita5 : 09.10.12 at 06:12
    arizona diky, ten dodatok mi pomohol

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    arizona Pozri príspevok
    Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia...
    /potrebovala by som to polpoatisticky /
    Napr. m.r. si kúpila nehnuteľnosť, ak ju predáš do 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu. Ale ak ju predáš po 5 rokoch napr. v roku 2017, daň už neplatíš.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    mareko Pozri príspevok
    Myslím, že to nie je nutné hlásiť na Daňový úrad. Mne bolo tak povedané, bolo to však dávnejšie. Preto to netvrdím s úplnou istotou. Tiež by ma zaujímalo, či je to ešte stále tak.
    Daňový úrad ma nezaujíma v tejto súvislosti ...

    No na príslušný miestny úrad určite áno - tam je ohlasovacia povinnosť ( myslím , že do 30 dní od predaja - nepamätám a nechce sa mi hľadať info ..)...

    Ide o to , že ak sa táto skutočnosť nenahlási a nedodajú príslušné doklady , tak miestny úrad vyrúbi daň z nehnuteľnosti starému vlastníkovi ...

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Mária27 Pozri príspevok
    Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností sa zdaňujú s výnimkami.Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.
    Medzi preukazateľne vynaložené náklady možno započítať aj úroky z hypotéky? Bez hypotéky - úrokov by som nehnuteľnosť nikdy nezískal.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
    Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    arizona Pozri príspevok
    Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
    Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede
    Máš to pekne uvedené v príspevku č. 2. od Márie27.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tweety Pozri príspevok
    Máš to pekne uvedené v príspevku č. 2. od Márie27.
    Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia...
    /potrebovala by som to polpoatisticky /

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Myslím, že to nie je nutné hlásiť na Daňový úrad. Mne bolo tak povedané, bolo to však dávnejšie. Preto to netvrdím s úplnou istotou. Tiež by ma zaujímalo, či je to ešte stále tak.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tweety Pozri príspevok
    Napr. m.r. si kúpila nehnuteľnosť, ak ju predáš do 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu. Ale ak ju predáš po 5 rokoch napr. v roku 2017, daň už neplatíš.
    Tweety, asik sme sa nerozumeli...
    Ja viem, ze sa dan nebude platit,pisala som to hned v 1.mojom prispevku.

    Len som chcela vediet, ci to treba "niekde" ohlasovat apod.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Arizona, dotyčný mal 10 TP ale bol aj vlastníkom 5 rokov? nečítala som všetky príspevky.....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    arizona Pozri príspevok
    Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
    Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede
    Milka beriem to tak, že bol aj vlastníkom , lebo Janka píše o majiteľovi...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Zita5 Pozri príspevok
    Milka beriem to tak, že bol aj vlastníkom , lebo Janka píše o majiteľovi...
    aj ja to tak beriem, ale vieš ako to chodí, moja mama býva hádam aj 25 rokov a má tam TP ale vlastníčkou je iba 1 rok (byt si odkúpila od bytového družstva) a pri predaji sa na moju mamu nespadá oslobodenie....normálne by zaplatila aj daň a aj ZP .....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mila123 Pozri príspevok
    Arizona, dotyčný mal 10 TP ale bol aj vlastníkom 5 rokov? nečítala som všetky príspevky.....
    Ano, aj vlastnikom, aj majitelom
    /sorry, ak som sa nevyjadrila presne/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.