Zavrieť

Porady

Daňovník registrovaný podľa par.7 a dovoz technológie z EÚ

Dobrý deň, prosím o radu.

Mám klienta, ktorý bol minulý rok registrovaný platiteľ DPH. Keďže nedosahoval potrebný obrat a navyše každý štvrťrok platil vysokú DPH, odhlásil sa. Tento rok však doviezol technológiu z ČR (bude v majetku), ktorej hodnota presiahla 13 941,45 eura. Takže sa registroval predtým podľa par. 7 a podávame daňové priznanie s tým, že uhradí DPH. Chcela by som sa opýtať: Ak sa v blízkej budúcnosti (tento alebo budúci rok) opäť zaregistruje na platiteľa DPH bude si môcť túto DPH odpočítať podľa par. 55?

Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ale ak sa bude registrovať budúci rok, tak DPH bude krátená - úmerná daňovej zostatkovej cene.
    Aj v takom prípade bude táto DPH daňovým nákladom?

    Úmerná daňovej zostatkovej cene znamená znížená o daňové odpisy? Je tak možné urobiť aj keby sa registrovali aj ďalší rok (pokiaľ bude majetok odpisovaný)?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DPH nebude daňový náklad, ved budeš mať OC včítane DPH, takže do nákladov sa dostane prostredníctvom odpisov /de facto, áno, bude daňový náklad/.
    Ak sa zaregistruje tento rok, tak odpočíta celú DPH a odpisy bude počítať zo zníženej OC
    Ak sa zaregistruje budúci rok, tak OC zníži len o časť DPH a túto zníženú DPH si odpočíta v prvom zdaňovacom období po registrácii.
    Dobrý deň, chcela by som opäť poprosiť o radu.
    Pre zmenu mám klienta s opačným prípadom. Je platiteľ DPH a uvažuje nad zrušením registrácie (obraty by to umožňovali). Ale má v majetku technológiu (z ČR), DPH si uplatnili, stále ju odpisujú. Keby zrušili registráciu na DPH, museli by uplatnenú DPH-čku vrátiť?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    giovannajana Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som opäť poprosiť o radu.
    Pre zmenu mám klienta s opačným prípadom. Je platiteľ DPH a uvažuje nad zrušením registrácie (obraty by to umožňovali). Ale má v majetku technológiu (z ČR), DPH si uplatnili, stále ju odpisujú. Keby zrušili registráciu na DPH, museli by uplatnenú DPH-čku vrátiť?

    áno, ale nie celú. Pomernú časť, ktorá pripadá na neodpísanú časť zaraiadenia
    Chcela by som sa opýtať: ako mám zaúčtovať DPH vypočítanú daňovníkovi registrovanému podľa par. 7?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    giovannajana Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať: ako mám zaúčtovať DPH vypočítanú daňovníkovi registrovanému podľa par. 7?
    5xx/343
    DPH je súčasťou ocenenia tovaru, služby.

    Daňovník registrovaný podľa par.7 a dovoz technológie z EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.