Zavrieť

Porady

Stavba kancelarie/predajne na "cudzom" pozemku - legislativa+ekonomika

Zdravim poradaci,

pohravam sa s myslienkou postavit si vlastne kancelarske priestory aj s malou predajnou.
Rodicia maju domcek na frekventovanom a dostupnom mieste (tam ma sidlo aj moja sro). Zacal som uvazovat nad postavenim predajnu/kanclik v prednej casti - od cesty. RD bude trosku v uzadi od cesty a zaroven aj sro ziska vlastne priestory v dobrej lokalite. A ja budem castejsie doma ;-) Takze hadam win-win-win situacia . (nehovoriac o spolocnom internete a vymozenosti blizkosti domu) Este bonus ak by som v buducnosti stahoval firmu, budova by mohla sluzit na garaz ci sklad...

Velkost predajni je dilema. Cca 25m2 by mohlo stacit na malu predajnu a kanclik (aby som sa vyhol stavebnemu povoleniu). Idealne by bolo samozrejme viac ale rad by som to zrealizoval rychlo bez natahovaciek s povolenim.

Legislativa
Otazka 1 - chcel by som ho dat co najblizsie ku ulici - idealne az na hranicu chodnika pred domom - neviem zial ake podmienky a odstup by som pri tom mal dodrzat. Riadi to zakon alebo nejake vseobecne zavazne nariadenia mesta?

Otazka 2 - je stavebne povolenie vacsi problem? Mam sa radsej uskromnit s 25m2 alebo prejst stavebnym povolenim za cenu zopar m2?

Ekonomika:
mozem zahrnut stavbu do nakladov firmy? Ak by sa stavalo na "cudzom" pozemku... alebo riesit to musim nejako zmluvne s prenajmom ci odkupenim casti pozemku?

Samotna realizacia:
Co by ste odporucali na takyto typ stavby? Murovana asi zbytocne skor nejake prefabrikovane, montovane dielce s izolaciou...


Dakujem za kazdy napad a nasmerovanie uz skusenejsich...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    83gene je offline (nepripojený) 83gene

    83gene
    Mam podobny problem, preto si dovolim pridat otazku: ak by stavebne povolenie mali jeho rodicia nie matote, mohol by tiez stavat a davat si ,,veci,, do uctovnictva?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Odpoveď získate na stavebnom úrade resp. v územnom pláne
    2. Drobná stavba má len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, preto sa stavebnému povoleniu nevyhnete. Okrem toho túto stavbu budete stavať vy a nie vlastník hlavnej stavby (domu)
    Ekonomika: Náklady na stavbu sa dávajú do nákladov formou ročných odpisov (teda nie naraz). Na stavbu na cudzom pozemku budete potrebovať súhlas jeho vlastníka (môžte uzavrieť zmluvu o odplatnom vecnom bremene, výdavok si dáte do nákladov)

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Keďže by to nebol jeho majetok, tak by to do nákladov ísť nemohlo. Mohol by si hotovú stavbu prenajať od rodičov, tí by však z toho platili dane.

    Stavba kancelarie/predajne na "cudzom" pozemku - legislativa+ekonomika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.