Zavrieť

Porady

materská dovolenka - nárok na dovolenku

Poprosím radu ohľadne nároku zamestnankyne na dovolenku za rok 2006, ktorá je do 31.01.2006 na materskej dovolenke a od 01.02.2006 čerpá rodičovskú dovolenku, pričom predpokladáme, že ju bude čerpať do konca tohto roka. Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    TOTO NIE JE SPRÁVNA ODPOVEĎ:
    nárok na dovolenku za kalendárny rok 2006 nemá žiadny ... neodpracuje ani jeden deň, takže žiadny nárok jej nevznikne
    Naposledy upravil vladan : 17.02.06 at 15:53 Dôvod: NESPRÁVNA ODPOVEĎ

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    vladan
    nárok na dovolenku za kalendárny rok 2006 nemá žiadny ... neodpracuje ani jeden deň, takže žiadny nárok jej nevznikne
    Nesúhlasím.
    Nárok vznikne na 1/12. Za odpracované sa bude považovať 22 dní, ktoré boli v januári. Materská dovolenka sa považuje na účely dovolenky za odpracovanú dobu.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    endrju
    Za odpracované sa bude považovať 22 dní, ktoré boli v januári. Materská dovolenka sa považuje na účely dovolenky za odpracovanú dobu.
    Pridám aj odkaz na §, z ktorého to vyplýva:

    §144 ods 4) Zákonníka práce.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    endrju
    Pridám aj odkaz na §, z ktorého to vyplýva:

    §144 ods 4) Zákonníka práce.
    Prikladám uvedený odst. 4
    4) Na účely dovolenky sa ako výkon práce neposudzuje čas výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby namiesto tejto služby a čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ak sa neuvádzajú v tomto zákone. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.

    Simi233 je offline (nepripojený) Simi233

    Simi233
    V špeciálnej prílohe PMPP č. 1/2006 na str. 12 bod 4. Dovolenka teraz čítam, že obdobie rodičovskej dovolenky po vyčerpaní 28-týždňovej MD sa pre účely dovolenky už nepovažuje za výkon práce. Je to preklep?
    Ako je to vlastne? Nastupujem 20. 3. na materskú dovolenku, teraz čerpem dovolenku celoročnú? A počas rodičovskej dovolenky po 6 mesiacoch mám nárok na dovolenku do 3 rokov dieťaťa. T. j. kedď nastúpim v r. 2009 do práce, vyčerpem si dovolenku za 2 roky?

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Je rozdiel materská dovolenka a rodičovský príspevok.
    MD- 28 týždňov až 35, dovolenka je podľa vyššie páísaného zákona
    RP - do 3 rokov až 6 dieťaťa, dovolenka nič, prerušené obdobie poistenia, žena sa musí sama prihlásiť na sociálke

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Simi233
    V špeciálnej prílohe PMPP č. 1/2006 na str. 12 bod 4. Dovolenka teraz čítam, že obdobie rodičovskej dovolenky po vyčerpaní 28-týždňovej MD sa pre účely dovolenky už nepovažuje za výkon práce. Je to preklep?
    Ako je to vlastne? Nastupujem 20. 3. na materskú dovolenku, teraz čerpem dovolenku celoročnú? A počas rodičovskej dovolenky po 6 mesiacoch mám nárok na dovolenku do 3 rokov dieťaťa. T. j. kedď nastúpim v r. 2009 do práce, vyčerpem si dovolenku za 2 roky?
    Je to tam správne. Nastúpiš na MD, ktorá sa ti počíta do doby odpracovania, potom zhruba po 6 mesiacoch na RD, ktorá sa už do doby nepočíta.( kráti sa aj dovolenka za každých 100 dní). Bližšie § 109 ZP-krátenie dovolenky.

    D123 je offline (nepripojený) D123

    D123
    Mozete mi prosim poradit? Zamestnankyna odisla na MD v 2005, ostalo jej 27 dni nevycerpanej dovolenky. Materska jej skoncila 10.2.2006, teraz cerpa dovolenku, spolu ma teda "akoze odpracovanych" 86 kalendarnych dni. Zrejme ma narok aj na dovolenku za 2006 ..........na 5 dní pri naroku 20 dni/rok? Spravne? Dakujem za radu
    Naposledy upravil D123 : 12.03.06 at 16:31

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    D123
    Mozete mi prosim poradit? Zamestnankyna odisla na MD v 2005, ostalo jej 27 dni nevycerpanej dovolenky. Materska jej skoncila 10.2.2006, teraz cerpa dovolenku, spolu ma teda "akoze odpracovanych" 86 kalendarnych dni. Zrejme ma narok aj na dovolenku za 2006 ..........na 5 dní pri naroku 20 dni/rok? Spravne? Dakujem za radu
    Kedže má nárok ročne na 20 dni, logicky nemôže mať nevyčerpaných 27 dní, z predchádzajúceho obdobia. Obdobie MD sa na účely riadnej dovolenky počíta ako odpracované. Bude mať v roku 2006 nárok na 20 dní RD. Samozrejme, ak odpracuje celý rok, ak nie, pomernú časť tejto dovolenky za kalendárny rok.
    Naposledy upravil Tweety : 12.03.06 at 17:08

    D123 je offline (nepripojený) D123

    D123
    Tweety
    Kedže má nárok ročne na 20 dni, logicky nemôže mať nevyčerpaných 27 dní, z predchádzajúceho obdobia. Obdobie MD sa na účely riadnej dovolenky počíta ako odpracované. Bude mať v roku 2006 nárok na 20 dní RD. Samozrejme, ak odpracuje celý rok, ak nie, pomernú časť tejto dovolenky za kalendárny rok.
    Urcite ma narok na 27 dni........zostatkova 2004=7dni (par 113 ods.2)+ 2005 cely narok 20 dni = 27. 2006 nepracuje vobec - z MD ide na RD, tu prerusuje, cerpa 27 dni dovolenky a opat pokracuje v RD.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    D123
    Urcite ma narok na 27 dni........zostatkova 2004=7dni (par 113 ods.2)+ 2005 cely narok 20 dni = 27. 2006 nepracuje vobec - z MD ide na RD, tu prerusuje, cerpa 27 dni dovolenky a opat pokracuje v RD.
    Z roku 2004 ? Prečo nevyčerpala. Ak nebola na MD, potom na ňu už nemá nárok.

    D123 je offline (nepripojený) D123

    D123
    Tweety
    Z roku 2004 ? Prečo nevyčerpala. Ak nebola na MD, potom na ňu už nemá nárok.
    Bola na MD 2005 (citam )..........zamestnavatel cerpanie dovolenky z 04 v nasledujucom roku nepovolil, potom uz nebolo kedy docerpat......toto vsak neriesim, je to v sulade uz s citovanym ZP (par113)........vycerpa teraz, alebo moze PODLA TOHTO PAR. AJ PO VYCERPANI RODICOVSKEJ DOVOLENKY, takze aj o 3 roky..............preplati ju teraz........neriesim-vola zamestnavatela. NEVIEM SI VSAK PORADIT S NAROKOM NA 2006. Dakujem

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    D123
    NEVIEM SI VSAK PORADIT S NAROKOM NA 2006. Dakujem
    Za rok 2006, keďže odpracované dni v roku 2006 (čerpanie materskej dovolenky a dovolenky za rok 2005) ako píšeš, boli 86 dní, vznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok. V tom prípade jej patrí pomerná časť dovolenky za každý celý odpracovaný mesiac 1/12 výmery dovolenky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.