Zavrieť

Porady

auto-elegantné vyradenie z majetku

Situácia:
Som živnostník, účtujem v JÚ a práve mi skončil leasing na osobný automobil. Odkupná hodnota auta je 4000,- Sk. Po zaplatení tejto ceny za auto tento výdaj zaevidujem v PD do stĺpca prev. réžia a tiež do knihy drobného majetku. Auto chcem dať bratovi-nepodnikateľovi. Ako to elegantne urobiť, aby to čo najmenej daňovo bolelo?
1)
A/ Darujem auto. Na konci roka 2006 uzávierkovou operáciou vylúčim z nákladov 4000,- Sk a z pohľadu daní je to všetko (zvýšil som len DZ, čo sa premietne v drobnom zvýšení dane) . Správne?
B/ Darujem auto. Predtým ho však vyradím z obchodného majetku z dôvodu, že ho už nepoužívam na podnikanie a potom ho darujem. Z pohľadu daní sa nič nedeje. Správne?
2) Predám auto. Vzhľadom na to, že brat je podľa § 2 písm. n) zákona o DzP blízka osoba auto by som mal predať za cenu obvyklú, ktorú zistím napr. v bazáre. Nech je napr. 100tis. Sk. Tento spôsob sa mi z pohľadu dane z príjmu zdá byť pridrahý. Preto auto vyradím z obchodného majetku z dôvodu, že som napr. zadrel motor alebo že sa mi pokazila prevodovka, čo značne zníži cenu obvyklú a predám ho bratovi za napr. 20tis. Sk. Pred DÚ by som nemal mať problém s cenou, zníženie je odôvodnené. Správne?
Je mi jasné, že predaj nemôže byť oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. d).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Auto pri odkúpení zaradíš do podnikania - čiže mu vystavíš kartu HIM.

    Potom ho vyradíš z podnikania - interným dokladom/ak do osobného vlastníctva /, alebo faktúrou za predaj.

    Oslobodené od dane by bolo až po piatich rokoch po vyradení z podnikania.

    To ostatné /či dar, alebo predaj/ záleží od Teba - ako si to raz obhájiš.
    Možno od nejakého technika - obhliadka - že auto je v takom a takom stave ....preto taká nizka cena.
    Lebo medzi bratmi to trochu zaváňa......

    auto-elegantné vyradenie z majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.