Zavrieť

Porady

Podnikateľ a PN!!!

Prosím o radu....otec je podnikateľ - živnostník. Má zdravotné problémy, doktorka ho vypísala na PN teraz je to druhý mesiac. Poberá nemocenské dávky. Vo firme teraz pomáham ja - jeho dcéra. Vypisujem faktúry v jeho mene. Môže otec vystavovať faktúry a byť zároveň na PN a poberať dávky? Vlastne má príjem zo SZČ a aj dávky od štátu. Je to v poriadku? Ďakujem pekne za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
    ja sa chcem spýtať na podobnú ale trochu odlišnú situáciu, môže živnostník byť na PN a vystavovať za to obdobie faktúry ak by mal zamestnancov ? lebo bez zamestnancov by asi nemal aj ked práve v tejto téme je riešená situácia kedy by to nemal byť problém lebo sa len dopredáva čo bolo vyrobené či nakúpené... a ak sa vyznate v tejto situácii tak ešte jedna otázka v tejto súvislosti: ak by tomuto živnostnikovi bol schávelý invalidný dôchodok môže dalej vykonvať podnik. činnosť (kde bude kvôli zdrav. stavu obmedzovaný) a zároveň podnikať ?
    na obe otázky - odpoveď - áno

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    O akú činnosť ide ? Otec je povinný počas PN-ky dodržiavať liečebný režim.

    Ty si študentka, alebo inak dôchodkovo poistená ? Vypisuješ len faktúry, alebo vykonávaš činnosť za neho ?

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Ja som na materskej. Vypisujem faktúry a urobím čo vo firme treba...môže ma nejako splnomocniť, aby som vykonávala za neho činnosti vo firme? Alebo dá sa to aj nejako inak vyriešiť?

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Ešte doplním...ide o výrobu a predaj rakiev....sklad má plný, takže vlastne teraz ide len o predaj. Dodržiava liečebný režim...preto túto prácu vykonávam za neho ja...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    mikat Pozri príspevok
    Prosím o radu....otec je podnikateľ - živnostník. Má zdravotné problémy, doktorka ho vypísala na PN teraz je to druhý mesiac. Poberá nemocenské dávky. Vo firme teraz pomáham ja - jeho dcéra. Vypisujem faktúry v jeho mene. Môže otec vystavovať faktúry a byť zároveň na PN a poberať dávky? Vlastne má príjem zo SZČ a aj dávky od štátu. Je to v poriadku? Ďakujem pekne za všetky odpovede.
    Môže.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mikat Pozri príspevok
    Ja som na materskej. Vypisujem faktúry a urobím čo vo firme treba...môže ma nejako splnomocniť, aby som vykonávala za neho činnosti vo firme? Alebo dá sa to aj nejako inak vyriešiť?
    Nemusí ťa splnomocňovať, počas materskej aj rod.dovolenky si dôchodkovo poistená, nepôjde o nelegálnu prácu. Môžeš vypomáhať otcovi.

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede....ešte by som sa chcela opýtať, či mi viete podariť niektorý zákon alebo niečo, čo by som si mohla prečítať ohľadom tejto situácie - podnikateľ a PN. Ďakujem...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mikat Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede....ešte by som sa chcela opýtať, či mi viete podariť niektorý zákon alebo niečo, čo by som si mohla prečítať ohľadom tejto situácie - podnikateľ a PN. Ďakujem...
    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2012-a.html#31

    ohľadom nárokov na nemocenské popozeraj aj na stránke www.socpoist.sk

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Prosím Vás, keby ste mi ešte vedeli niekto poradiť....týka sa to mojej predošlej otázky. Otec je PN, je podnikateľ - živnostník. Ja ako jeho dcéra vystavujem faktúry na jeho meno. Teda otec má príjem. Musí si platiť odvody. Hneď ako mu prišlo vyrozumenie zo SP, tak som trvalý príkaz na odvody do SP aj ZP zrušila. Malo by to byť v poriadku, keď je na PN. Ale neviem, či je to v poriadku aj vtedy, keď má príjem zo ZČ. Ďakujem za odpoveď. Katarína

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mikat Pozri príspevok
    Prosím Vás, keby ste mi ešte vedeli niekto poradiť....týka sa to mojej predošlej otázky. Otec je PN, je podnikateľ - živnostník. Ja ako jeho dcéra vystavujem faktúry na jeho meno. Teda otec má príjem. Musí si platiť odvody. Hneď ako mu prišlo vyrozumenie zo SP, tak som trvalý príkaz na odvody do SP aj ZP zrušila. Malo by to byť v poriadku, keď je na PN. Ale neviem, či je to v poriadku aj vtedy, keď má príjem zo ZČ. Ďakujem za odpoveď. Katarína
    ÁNo, je to OK.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tweety Pozri príspevok
    ÁNo, je to OK.
    predsalen doplním, že v ZP to nebude v poriadku ... pretože tam treba doložiť, že je na PNke (treba vyžiadať v SP potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky, alebo teraz akceptujú aj Rozhodnutie, čo posiela SP domov). Inak tam bude figurovať ako neplatič !!!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katy a R Pozri príspevok
    predsalen doplním, že v ZP to nebude v poriadku ... pretože tam treba doložiť, že je na PNke (treba vyžiadať v SP potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky, alebo teraz akceptujú aj Rozhodnutie, čo posiela SP domov). Inak tam bude figurovať ako neplatič !!!
    To áno, samozrejme. Otázku som pochopila skôr ako takú samotnú, či nebude problémom, ak má počas PN príjem, kedže vystavuje faktúry.

    Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

    www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac Z.E.Ú.S.
    ja sa chcem spýtať na podobnú ale trochu odlišnú situáciu, môže živnostník byť na PN a vystavovať za to obdobie faktúry ak by mal zamestnancov ? lebo bez zamestnancov by asi nemal aj ked práve v tejto téme je riešená situácia kedy by to nemal byť problém lebo sa len dopredáva čo bolo vyrobené či nakúpené... a ak sa vyznate v tejto situácii tak ešte jedna otázka v tejto súvislosti: ak by tomuto živnostnikovi bol schávelý invalidný dôchodok môže dalej vykonvať podnik. činnosť (kde bude kvôli zdrav. stavu obmedzovaný) a zároveň podnikať ?

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Dakujem za odpovede. Samozrejme, do zdravotnej poistovne som hned zaniesla doklad zo SP - vyrozumenie o poberani nemocenskeho, tam to maju zaevidovane. Je to naozaj od Vas pekne, ze nam - "neznalcom" - poradite. Dakujem este raz...Pekny den.

    neostar je offline (nepripojený) neostar

    neostar
    Dobrý den, som živnostník, tvorím a administrujem webové stránky. Mám zopár odberateľov, ktorím vystavujem faktúry aj mesačne. Čaká ma menší op. zákrok, po ktorom budem práceneschopný asi 2 mesiacov. Do sociálnej poistovne platím minimálne odvody. Chcem sa spýtať akú sumu dostaňem ak budem na PN, a či môžem vystavovať naďalej faktúry. Ďakujem.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    PN je cca 180 € mesačne....

    fa môžeš vystavovať v pohode, nesleduje sa to......

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Dobrý večer

    Môže si podnikateľ uplatniť odpisy na auto, ak bol PN 4 meisace a nemal za toto obdobie príjmy? Alebo ich má uplatniť čiastočne?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.