Zavrieť

Porady

Prekladateľ a daňové priznanie

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu, do ktorého riadku daň. priznania mám dať príjem za preklad knihy z vydavateľstva Ikar, mám živnostenský list na prekladateľské a tlmočnícke služby, či do príjmov zo živnosti alebo príjmy podľa autorského zákona ( r. 5?) Chcem si uplatniť paušálne výdavky, kde do príjmu dám celý príjem vrátanie 2 % do LF a 25 % výdavky a neviem do ktorého riadku mám dať odvody. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Máš živnosť na prekladateľské a tlmočnícke služby, tak príjem za preklad knihy môžeš dať do príjmov zo živnosti. Potom si vypočítaš paušálne výdavky a k tomu pripočítaj výdavky na odvody a túto sumu si dáš ako výdaj.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Eva M
    Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu, do ktorého riadku daň. priznania mám dať príjem za preklad knihy z vydavateľstva Ikar, mám živnostenský list na prekladateľské a tlmočnícke služby, či do príjmov zo živnosti alebo príjmy podľa autorského zákona ( r. 5?) Chcem si uplatniť paušálne výdavky, kde do príjmu dám celý príjem vrátanie 2 % do LF a 25 % výdavky a neviem do ktorého riadku mám dať odvody. Ďakujem.
    Pokiaľ si prácu vykonávala na základe živnostenského listu a sú to príjmy z podnikateľskej činnosti , tak podľa môjho názoru musíš ich zahrnúť do príjmov zo živnosti .Uplatnenie výdavkov je na Tvojom rozhodnutí .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A mala si zmluvu podľa Autorského zákona ?......Ja osobne by som to /teda ak je to podľa Autorského zákona/ dala radšej § 6 odst. 2......vyhneš sa z toho príjmu platbám poistného do SP.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A odvody pripočítaš k tým 25 % a celú sumu dáš do stĺpca výdaj, do všetkých riadkov /poznámky sú v DP dosť zmätené/

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Muška , nebolo by to v rozpore so živnostenským zákonom , ja iba kvôli tomu , že má na to živnosť .Nie je to na úvahu . Iné by bolo keby nemala .

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zitka, ja len preto, že na vykonávanie činnosti podľa Autorského zákona sa nedáva živnosť.......je dosť možné, že sa nejednalo len o čistý preklad /keď sa zadávateľka témy pýta na Autorský zákon/, ale možno aj o nejaké vlastné /autorské/ úpravy a v tom prípade by to mohlo byť podľa Autorského zákona.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dovolím si citáciu z Autorského zákona 618/2003:

    § 11
    Spracovanie a preklad diela

    (1) Predmetom autorského práva je aj nové pôvodné dielo, ktoré vzniklo osobitným tvorivým spracovaním iného diela.

    (2) Predmetom autorského práva je aj preklad diela do iného jazyka a adaptácia diela.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    No Jožko,
    tak ako by si to riešil.....keď zadávateľka má živnosť na preklady /osobne by som si to zrušila zo živnosti/.
    Podľa Autorského, alebo podľa Živnostenského ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa Autorského, Naďa.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Zita5
    Muška , nebolo by to v rozpore so živnostenským zákonom , ja iba kvôli tomu , že má na to živnosť .Nie je to na úvahu . Iné by bolo keby nemala .
    Je to príjem podľa § 6 ods 2a. Veď sama pisateľka hovorí o odvode 2% do LF.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Muška
    No Jožko,
    tak ako by si to riešil.....keď zadávateľka má živnosť na preklady /osobne by som si to zrušila zo živnosti/.
    Podľa Autorského, alebo podľa Živnostenského ?
    To by som aj bola rada , keby pán Mihál zadal svoje stanovisko . Ale ako potom môžu na tú činnosť vydávať živnosť ?. Skutočne, ako potom
    v tomto prípade postupovať .?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Zita5
    To by som aj bola rada , keby pán Mihál zadal svoje stanovisko . Ale ako potom môžu na tú činnosť vydávať živnosť ?. Skutočne, ako potom
    v tomto prípade postupovať .?
    Ja myslím, že pisateľka zadania má ŽL už z dávnejšej doby. Dnes by jej do ŽL ani takúto činnosť nezapísali, lebo medzi živnosťami nie je.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Jozef Mihál
    Podľa Autorského, Naďa.
    Chosééé, ďakujeme za odpoveď
    Naďulienka

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Evanka
    Ja myslím, že pisateľka zadania má ŽL už z dávnejšej doby. Dnes by jej do ŽL ani takúto činnosť nezapísali, lebo medzi živnosťami nie je.
    Evanka asi to bude tak , ale som rada , že v tom mám aspoň jasno .

    Lenže , podľa mňa sa to malo zrušiť , pretože to môže zavádzať u SZČO , ktorý túto živnosť majú . Aj ja mám jedného , ktorý má takúto živnosť od roku 2004. Ale zatiaľ na tú činnosť nič nerobí .

    Och,čo sa ja tu pri Vás všetko naučím

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Prekladať môže aj iné dokumenty (napr. obchodnú korešpondenciu, ...) ako knihy a to by už bolo na základe ŽO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.