Zavrieť

Porady

platca dph

Dobrý deň,

prosím Vás viete mi poradiť, v prípade, že som sa stala platcom dph od apríla a prišla som na to až teraz, ako mám postupovať? registrácia na platcu dph som už odniesla, zvolila som si štvrťročné obdobie, je potrebné spraviť a odovzdať daňove k dph od apríla spätne? Znamená to to, že si od apríla zmením všetky doklady na základ a dph a podám oneskorenú dphčku za 2 kvartál?

ďakujem krásne
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie - platiteľom sa staneš odo dňa, kedy budeš mať vydané osvedčenie - dátum bude na kartičke s ičDPH.
Do 60 dní podáš DP DPH - riadne, kde uvedieš aj DPH za plnenia od apríla- či mája /kedy si splnila obrat a teda mala si byť platiteľom - ten dátum je dosť diskutabilný, vid príspevky tohto typu/.
Doklady už neprerábaš, len cenu na nich uvedenú rozdelíš na ZD a DPH a to bude tvoja DPH na výstupe, zároveň si môžeš spísať doklady od dodávateľov-platiteľov a uplatníť DPH na vstupe.
2 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

KEJKA Pozri príspevok
nie - platiteľom sa staneš odo dňa, kedy budeš mať vydané osvedčenie - dátum bude na kartičke s ičDPH.
Do 60 dní podáš DP DPH - riadne, kde uvedieš aj DPH za plnenia od apríla- či mája /kedy si splnila obrat a teda mala si byť platiteľom - ten dátum je dosť diskutabilný, vid príspevky tohto typu/.
Doklady už neprerábaš, len cenu na nich uvedenú rozdelíš na ZD a DPH a to bude tvoja DPH na výstupe, zároveň si môžeš spísať doklady od dodávateľov-platiteľov a uplatníť DPH na vstupe.
Čiže ak tomu dobre rozumiem, platcom dph sa stanem teraz v auguste, od toho datumu ako budem mat uvedene na kartičke môžem vystavovať faktúry s dph. A obdobie od apríla do augusta opravím doklady na základ a dph suma sa nezmení na výstupe a tie čo sú na vstupe čiže moje náklady? môžem si to spísať ručne alebo mám všetky doklady opravovať aj v účtovnom programe??? Požiadala som o kvartálneho platcu, takže urobím jedno priznanie za 2 kvartál a potom v septembri podám ďalšie 3 kvartál?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

luckkka Pozri príspevok
Čiže ak tomu dobre rozumiem, platcom dph sa stanem teraz v auguste, od toho datumu ako budem mat uvedene na kartičke môžem vystavovať faktúry s dph. A obdobie od apríla do augusta opravím doklady na základ a dph suma sa nezmení na výstupe a tie čo sú na vstupe čiže moje náklady? môžem si to spísať ručne alebo mám všetky doklady opravovať aj v účtovnom programe??? Požiadala som o kvartálneho platcu, takže urobím jedno priznanie za 2 kvartál a potom v septembri podám ďalšie 3 kvartál?
...spätne to urobíš cez ID - aj na vstupe, aj na výstupe....
...a 3. štvrťrok končí až 30. septembra, takže DP podávaš do 25.10.
0 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

Ďakujem, takže jedným zápisom spravím aj vstup aj výstup, a za 3 štvrťrok môžem účtovať doklady normálne už aj s dphčkou, lebo júl ešte nemám zaúčtovaný. Alebo to tiež musím spraviť cez ID?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...nezávisí od toho, či máš alebo nemáš niečo zaúčtované. Účtovať o DPH, tak ako aj vystavovať faktúry s DPH môžeš až od dátumu registrácie (ten čo je na kartičke)
0 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

tictac7 Pozri príspevok
...nezávisí od toho, či máš alebo nemáš niečo zaúčtované. Účtovať o DPH, tak ako aj vystavovať faktúry s DPH môžeš až od dátumu registrácie (ten čo je na kartičke)
takze do toho datumu nascitam vstup aj vystup manualne a preuctujem to cez id?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
luckkka Pozri príspevok
takze do toho datumu nascitam vstup aj vystup manualne a preuctujem to cez id?
áno.
Po dni registrácie si ešte zrekapituluj plnenia cca 15 dní pred registráciou, tovar ani nie, tam ťa dodanie nepustí, ale poskytnuté služby - či nie si oprávnená, alebo povinná fakturovať až po dni registrácie a teda už na nich uplatniť DPH.
Rozpočítanie sa týka aj tržieb v ERP, ktorú treba nechať prenastaviť po dni registrácie.
1 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Nechápem veľmi tejto problematike, prosím objasnite to ešte. My sme splnili hranicu na DPH za mes. júl 2012, a registračná kartička DPH bude pravdepodobne od 1.9.2012. Ja som sa domnievala, že len od tohto dátumu, t.j. od 1.9.2012 si vo štvrťročnom DP budem uplatňovať daň na výstupe a vstupe len za mesiac september, nie spätne za mesiace júl a august. Kde sa o tom píše že aj spätne to treba urobiť, veď sme fakturovali za VII. a VIII. bez DPH, na vstupe sme mali faktúry aj bločky s DPH.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
musíš čítať v súvislostiach.
ak ty si naplnila obrat v júli, podala žiadosť o registráciu v auguste a kartičku-registráciu budeš mať od 1.9.2012, tak od tohto dňa vystavuješ faktúry s DPH, uplatňuješš odpočet DPH, atd..........plus máš v prvom zdaňovacom období nárok odpočítať DPH z majetku /z titulu registrácie/
spätne niečo riešiť musela zadávateľka pred tebou, lebo oni naplnili obrat v apríli, žiadosť mali podať do 20.5. a teda by sa stali platiteľom cca od júna. Neurobili tak, preto aj ked sa registrujú možno teraz ako ty, musia spätne minimálne za jún-august odviesť DPH tak, ako keby sa registrovali správne - načas.
nibiru Pozri príspevok
Nechápem veľmi tejto problematike, prosím objasnite to ešte. My sme splnili hranicu na DPH za mes. júl 2012, a registračná kartička DPH bude pravdepodobne od 1.9.2012. Ja som sa domnievala, že len od tohto dátumu, t.j. od 1.9.2012 si vo štvrťročnom DP budem uplatňovať daň na výstupe a vstupe len za mesiac september, nie spätne za mesiace júl a august. Kde sa o tom píše že aj spätne to treba urobiť, veď sme fakturovali za VII. a VIII. bez DPH, na vstupe sme mali faktúry aj bločky s DPH.
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Ďakujem Kejka, to ma teší že je to tak ako píšeš, asi som nesprávne pochopila predchádzajúce príspevky.
0 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

Bola som na daňovom úrade, od 22.8 sme sa stali platcami dph, no keď som sa opýtala a chcela si overiť či mám podávať dph za 2Q - čiže apríl, máj, jún. Pani na daňovom mi povedala, že nie, nakoľko sme v apríli zistili že sme presiahli obrat, zákonom máme stanovených 20 dní aby sme sa registrovali čiže v máji som to mala oznámiť a pravdepodobne by ma registrovali za platcu až v máji. Takže mi povedala, že mám podať dph len za jún. Lenže stala som sa kvartálnym platcom. Moja otázka znie, za jún mám podať ako keby som bola mesačný platca, ale čo 3Q? mám podať mesačné aj za mesiac júl? Alebo to mám spraviť tak, že júl si nasčítam, preúčtujem to jednou sumou cez ID a od augusta začnem účtovať už s dph a podám to v jednom priznaní v oktobri? Prosím napíšte mi Váš názor ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked si kvartálny, tak jul-september bude jedno DP DPH a to kvartálne do 25.10.
aj keby si sa riadne stala platiteľom v juni, budeš podávať Q-ne, akurát že tam by si mala doklady len za jun a aj to možno nie celý.
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Kejka, chcem sa ešte spýtať, tým že sa staneme plátcami DPH asi od 1.9.2012 mám túto skutočnosť oznámiť listom našim odberateľom, ktorým sme doteraz fakturovali bez DPH? A ešte mám otázku k nájmu pozemkov, ktoré máme pre plátcov aj neplátcov DPH, ale zákon umožňuje tento nájom taktiež fakturovať s DPH? aj neplátcom? to by sme radi faktur. kvôli koeficientu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nibiru Pozri príspevok
Kejka, chcem sa ešte spýtať, tým že sa staneme plátcami DPH asi od 1.9.2012 mám túto skutočnosť oznámiť listom našim odberateľom, ktorým sme doteraz fakturovali bez DPH? A ešte mám otázku k nájmu pozemkov, ktoré máme pre plátcov aj neplátcov DPH, ale zákon umožňuje tento nájom taktiež fakturovať s DPH? aj neplátcom? to by sme radi faktur. kvôli koeficientu.
Iste - teda odberateľom, ak máš snimi dohodnuté ceny a spôsob fakturácie aj pre prípad, že sa stanete platiteľom DPH - tak oni túto skutočnosť vezmú na vedomie už pri prvej faktúre, kedže tam DPH uvedieš a uvedieš svoje ičDPH.
Hlavne to musíš oznámiť dodávateľom, aby oni na faktúry začali uvádzať tvoje ičDPH, je to povinný údaj, ak si chceš uplatniť odpočítanie DPH.
nájom pozemkov od DPH oslobodený nie je - ak teda ide o stavebné pozemky, nepíšeš, aké to sú....
0 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

Chcela by som sa opýtať, obdobie spatne, teda jun, jul, august, ked som oficialne nebola platcom dph, si mozem uplatnit dph len na vystupe, ale tam mam zahrnut aj dph na vstupe.. Pretoze jedna moja znama mi tvrdi, ze dph na vstupe si uplatnovat nemozem kedze som nebola platcom dph. Viete mi to prosím niekto vysvetliť? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
luckkka Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, obdobie spatne, teda jun, jul, august, ked som oficialne nebola platcom dph, si mozem uplatnit dph len na vystupe, ale tam mam zahrnut aj dph na vstupe.. Pretoze jedna moja znama mi tvrdi, ze dph na vstupe si uplatnovat nemozem kedze som nebola platcom dph. Viete mi to prosím niekto vysvetliť? Dakujem
spätne riešiš DPH len ak si mala byt platiteľom. A uplatníš DPH na vystupe aj na vstupe. Zaplatis len rozdiel.
1 0
luckkka luckkka

luckkka je offline (nepripojený) luckkka

KEJKA Pozri príspevok
spätne riešiš DPH len ak si mala byt platiteľom. A uplatníš DPH na vystupe aj na vstupe. Zaplatis len rozdiel.
Dakujem pekne.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Dobrý deň, mám otázku: Od 1. októbra 2012 je každý povinní byť mesačným platcom DPH? Nesleduje sa už obrat? Kvartálnym platcom sme už niekoľko rokov.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

nikula Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázku: Od 1. októbra 2012 je každý povinní byť mesačným platcom DPH? Nesleduje sa už obrat? Kvartálnym platcom sme už niekoľko rokov.
nie
1. novoregistrovaný subjekt po 1.10.2012 - mesačný platca (minimálne na 12 mesiacov, kým spĺňa podmienky)
2. subjekt registrovaný do 30.09.2012 - mesačný platca ak prekročí obrat
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať