Zavrieť

Porady

dedické konanie

Zdravím Vás potrebovala by som poradiť ohľadom dedického konania, ktoré ešte neprebehlo po mojom manželovi.Sme dvaja dedičia já a syn, ale já sa chcem mojej čiastky zriecť v prospech syna.Nastal však taký problem, že manžel bol ručiteľ jednému známemu na úvere v nebankovke a tá už poslala rozhodnutie z rozhodcovského súdu mne aj synovi.Mohli tak urobiť aj keď ešte neprebehlo dedické konanie vopred rozhodnúť nepodlieha to tiež pod dedické konanie.Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Smrťou ručiteľa zaniká ručiteľský záväzok, pokiaľ do dňa jeho smrti mu nevznikla povinnosť splatiť dlh, ak tak neurobil dlžník, hoci bol na to písomne vyzvaný (§ 548 ods. 1 obč.zák.).
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Odpovedám veľmi zjednodušene, pretože nepoznám ani rozhodnutie rozhodcovského súdu ani iné súvislosti. Nie je mi známy dôvod, prečo poslali z rozhodcovského súdu rozhodnutie Vám a Vášmu synovi, keď ste neboli účastníci konania. Vás by sa to rozhodnutie nemalo týkať. Veriteľ - nebankovka, by si mal uplatniť svoju pohľadávku v rámci dedičského konania.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..očividne dlžník nesplácal svoj dlh a tak nebankovka zariadila súdne konanie o splatení dlhu..a keďže tvoj manžel bol ručiteľom, vy ste pozostalí, idú dlh vymáhať od vás..pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie, nebankovke by som napísala, že treba najprv nájsť dlžníka a dlh vymáhať od neho...lebo nie je predpoklad, že by si ty-(pokiaľ splatíš dlh, na ktorý sa zaviazal dlžník a tvoj manžel ako ručiteľ) niekedy uvidela svoje peniaze...toto nebankovky robia, rýchlosť, s akou sú schopné nájsť ručiteľa-ak dlžník neplatí, je rýchlejšia, než rýchla..
    Ďakujem za odpovede budem to musieť nejako riešiť, ale tiež si myslím, že má najskôr prebehnúť dedické konanie a tam sa majú prerokovať pasíva aj aktíva po zomrelom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.