Zavrieť

Porady

Nakup sluzieb z krajin EU paragraf 7a

U nas som neplatitel DPH.
Som zaregistrovany podla paragrafu 7a, kvoli nakupu a poskytovani sluzieb s krajinami EU.
Moja otazka znie ked nakupujem sluzbu z krajiny v EU aku fakturu mi je povinny vyystavit dodavatel sluzby?
Ma na nej uvadzat DPH?
Pripadne ak si tu sluzbu u neho zakupim bez DPH, musim podat danove priznanie k DPH, ci staci aj nadalej podavat kvartalne suhrnne vykazy?
Dakujem za info
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri nákupe máš dostať faktúru bez DPH-EU, na faktúre maju byť ičDPH tvoje aj dodávateľa.
Dopočítaš DPH_SR a za ten mesiac podáš DP DPH, pričom vypočítanú DPH zaplatíš. DPH je tvoj náklad=výdavok.
SV podávaš Q-ne, tam uvádzaš nie nákupy ale predaje do EU, to je niečo iné.
0 0
vladismenko vladismenko

vladismenko je offline (nepripojený) vladismenko

platíš bez DPH, DPH potom zaplatíš na Slovensku (do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po príjme služby musíš podať dańové priznanie)
ak poskytuješ službu - štvrťročne suhrnny vykaz

Niekedy je potrebné druhú stranu upozorniť, aby vystavili faktúru bez DPH, nie všetci to vedia. Mne sa to stalo už 2 krát
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

Presne tak firma mi vystavila normalne fakturu asi o tom nevedeli:
Cena bez DPH + DPH = Celkovo (to znamena normalne nahodila na to DPH).
Mam ich teda upozornit nech mi tam nehadzu tu DPH, ze ja si ju vypocitam a dam u nas statu?
A este taka mini otazka. Ich sluzba funguje na systeme kreditov. Cize zakupim si kredity napr. za 500€ k tomu mi daju fakturu a potom nakupujem dalej ale tie dalsie faktury su stale nulove a je tam uvedene platba kreditom. Znamena to, ze to DPH staci vyriesit len raz a to pri dobiti kreditu?

A co sa tyka suhrnnych vykazov to ze sa to tyka napr. poskytovania sluzieb do EU to som pochopil ale k tomu sa uz neviaze nic ohladom DPH, kedze nie som platitelom v SR?
0 0
vladismenko vladismenko

vladismenko je offline (nepripojený) vladismenko

Áno, je treba ich upozorniť, inak budeš musieť zaplatiť DPH 2krát. Zvyšné DPH by ti mali vrátiť.
DPH platíš iba k faktúre, kde si tých 500 eur zaplatil. Z faktúr, kde nie je suma, nemáš z čoho platiť DPH.

K výkazu ti odporučím prečítať tento článok:
http://www.pp.sk/7982/Povinnosti-oso...DUPP40270.aspx
je to tu pekne zhrnuté
a ešte - podľa zákona je povinnosť podávať daňové priznanie elektronicky, ale keď nemáš elektronický podpis alebo identifikátor, môžeš aj napriek tomu podávať poštou, pretože majú už niekoľko mesiacov chybu v systéme. To je info od pracovníčky úradu.
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

Identifikator budem mat nabuduci tyzden.

Este jedna vsuvka cize po spravnosti na fakture by mi mali uvadzat len cenu bez dph (napr: cena bez dph: 100, dph: 0 celkovo: 100) - a 20 dam statu?

Vdaka za info velmi mi to pomohlo.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DP nepodávaš elektronicky povinne, ale môžeš.
Povinne podávaš elektronicky SV DPH.
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

Este ma napadlo ze mozu nastat asi taketo situacie a co spravit v danych situaciach aby to bolo spravne podla legislativy. Vo vsetkych pripadoch ide o sluzby.


1. Ja neplatitel DPH vystavujem fakturu neplatitelovi do ineho clenskeho statu EU:


- podavam kvartalne suhrnny vykaz? Moj nazor: nie
- musim na fakture uvadzat tu formulku ze podla paragrafu 15 atd...? Moj nazor: nie
- musim tam vobec uvadzat to pridelene IC DPH? Moj nazor: nie


2. Neplatitel DPH z ineho clenskeho statu EU vystavuje fakturu mne ako neplatitelovi DPH:


- neuvadza na nej DPH ale konecnu sumu s DPH, ktoru mam uhradit.
- nepodavam danove priznanie k DPH najneskor do 25 dna


3. Ja neplatitel DPH vystavujem platitelovi fakturu do ineho clenskeho statu EU:


- podavam kvartalne suhrnny vykaz? Moj nazor: ano
- musim na fakture uvadzat tu formulku ze podla paragrafu 15 atd...? Moj nazor: ano
- musim tam vobec uvadzat to pridelene IC DPH? Moj nazor: ano


4. Platitel DPH vystavuje fakturu mne ako neplatitelovi DPH z ineho clenskeho statu EU:


- fakturu mi ma vystavit bez DPH.
- podavam danove priznanie k DPH najneskor do 25 dna....A zaplatim statu dan.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
predchádzajúced odpovede si nečítal?
zbytočne rozlišuješ platiteľa, neplatiteľa, ked zákon hovorí jasne /týka sa služieb podľa §15, ods.1/
PRED prvým poskytnutím služby do EU, PRED prvým nákupom služby z EU si povinný sa registrovať podľa §7a)
a následne máš ičDPH, ktoré vo vzťahu k EU používaš, v tuzemsku nepoužívaš, t.j. naďalej vystupuješ ako neplatiteľ DPH v tuzemsku, bez nároku na odpočítanie DPH.
Jediné, čo sa zmení, že z obchodov vždy platí daň príjemca služby a vzájomne si fakturujú bez DPH.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Tak a teraz mi prosím niekto vysvetlite toto, podnikateľ registrovaný podľa § 7a poskytuje služby firme z Anglicka, podáva súhrnný výkaz, odcestuje pracovne do ČR a tam nakúpi benzín - čo s tým bločkom z pokladne a s tou DPH som z toho tak trochu mimo. Doma je neplátca DPH je registrovaný iba podľa§7a . Keď odcestuje do Srbska, Poľska, Maďarska a tam natankuje benzín tak čo s tymi blokmi a DPH na nich ?
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

Ano cital som tie prispevky ale predsa by som bol rad aby si mi zodpovedala presne podla toho co som napisal.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KlaudiaKK Pozri príspevok
Tak a teraz mi prosím niekto vysvetlite toto, podnikateľ registrovaný podľa § 7a poskytuje služby firme z Anglicka, podáva súhrnný výkaz, odcestuje pracovne do ČR a tam nakúpi benzín - čo s tým bločkom z pokladne a s tou DPH som z toho tak trochu mimo. Doma je neplátca DPH je registrovaný iba podľa§7a . Keď odcestuje do Srbska, Poľska, Maďarska a tam natankuje benzín tak čo s tymi blokmi a DPH na nich ?
ak nakúpi v rámci EU s DPH a splní limit, môže požiadať o vrátenie tejto DPH.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Ďakujem, ale to mi nie je jasné, že či naďalej len podáva súhrnný výkaz a tým to pre neho hasne, lebo nie je u nás plátca DPH takže priznanie k DPH a samozdanenie nerobí keď už tú DPH v inom členskom štáte zaplatil priamo pri nákupe nie ? Pochopila som, či ?
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

Citujem tvoju vetu: "Jediné, čo sa zmení, že z obchodov vždy platí daň príjemca služby a vzájomne si fakturujú bez DPH."

Mozem mi este raz vysvetlit spojenie "vzajomne si fakturuju bez DPH"? Ja mu nemozem predsa vystavovat fakturu bez DPH. Ci?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Olve_Eikemo Pozri príspevok
Citujem tvoju vetu: "Jediné, čo sa zmení, že z obchodov vždy platí daň príjemca služby a vzájomne si fakturujú bez DPH."

Mozem mi este raz vysvetlit spojenie "vzajomne si fakturuju bez DPH"? Ja mu nemozem predsa vystavovat fakturu bez DPH. Ci?
Ty keď si neplatiteľ DPH, nemôžeš vystavovať faktúry s DPH. Nemáš na to nárok. Zaregistrovaný pre DPH a pridelené IČ DPH máš len preto, aby si ho uvádzal na faktúrach a aby si podával súhrnné výkazy.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Nella_2 Pozri príspevok
Ty keď si neplatiteľ DPH, nemôžeš vystavovať faktúry s DPH. Nemáš na to nárok. Zaregistrovaný pre DPH a pridelené IČ DPH máš len preto, aby si ho uvádzal na faktúrach a aby si podával súhrnné výkazy.
....a prípadne zdaňoval prijaté služby zo zahraničia....
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

Ak som platiteľ DPH a poskytujem asistenčné služby a podklady k zákazke (zákazka je na Slovensku-projekty...) pre krajiny EU-partneri sú platcami DPH, tak faktúry sú s DPH alebo bez.
0 0
fue fue

fue je offline (nepripojený) fue

Aj keby si bol plátcom dph, predsa ak poskytuješ služby do IČŠ zdaniteľnej osoby ( a napr. by bol aj neplatcom dph ) takisto je povinný sa pred prvým prijatím služby registrovať za plátcu dph. Keďže je tvoj odberateľ plátca resp. zdaniteľná osoba - tak ako príjemca služby je povinný uplatniť na tvoju faktúrovanú čiastku bez dph daň platnú v jeho krajine.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

aké asistenčné služby? pri čom? aké podklady? k akej zákazke? čoho sa týka projekt? pozri § 16, keď sa nenájdeš, tak § 15 ods. 1. Ak chceš odpoveď definuj presne
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

asistenčné služby v rámci verejného obstarávania. Do VO sa prihlásil zahraničný subjekt, poskytneme mu materiály (projekty...) za poplatok.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

saminka6 Pozri príspevok
asistenčné služby v rámci verejného obstarávania. Do VO sa prihlásil zahraničný subjekt, poskytneme mu materiály (projekty...) za poplatok.
VO na nákup traktorov? bez DPH
0 0
Načítať ďalšie