Zavrieť

Porady

otázka na slovenčinárov

Ahojte, nevedela som kam mám zaradiť túto otázku, keďže sa týka literatúry, tak som ju dala sem. Biť sa o zákazníkov je metafora, alebo metonýmia, alebo keď ani to, tak čo? (ja osobne by som povedala, že metonýmia, ale rada sa poučím ).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..myslím, že metonýmia..

    citujem:

    Metafora:

    Nové slová vznikajú prenesením významu na základe vonkajšej podobnosti.

    Príklady:
    hlava štátu, čas letí, vietor sa kĺže, roky plynú, more šumí, kvety sa prebudili, mesiac sa kúpe.


    Metonymia:

    Nové slová vznikajú prenesením významu na základe vnútorných súvislostí.


    Príklady:
    čítala Hviezdoslava, bola na Titanicu, kúpila Kukučína, zahrala Čajkovského.

    (http://www.oskole.sk/?id_cat=4&clanok=9709



    ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

    medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac ivuliatko
    Na tej stránke http://www.oskole.sk/?id_cat=4&clanok=9709 sú aj nesprávne informácie... napr. "zima máva, jeseň cerí zuby, domček čupí, zvony mlčia, hviezdy pozerajú" sú personifikácie jak vyšité (zosobnenie =prenášanie ľudských vlastností na neživé veci)...
    Metonymia prenáša význam na základe vnútorných súvislostí a dá sa rozoznať podľa zámeny časti a celku, napr. čítať Hviezdoslava (v skutočnosti iba jeho dielo), požiadať ju o ruku (nielen o končatinu, ale o celú osobu), nemajú ani halier, to je múdra hlava, zjedol celý tanier polievky, Poprad vyhral, škola ide do kina, prišli o strechu nad hlavou, kúpila som si nový Desmod...

    Takže výraz "biť sa o zákazníkov" považujem za metaforu.
    Súčasne aj frazeologizmus, lebo je to ustálený, všeobecne známy, zaužívaný výraz.
    Naposledy upravil ivuliatko : 11.09.12 at 19:53
    buchač ...keď metafora , tak metafora .....ja považujem henten výraz za SCI- FI...:-)

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Mňa by tiež zaujímalo skloňovanie mužských priezvisk a ženských priezvisk bez prípony -ová väčší paškvil som nepočul aby bolo nesklonné čo slovenčinári?

    ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

    medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac ivuliatko
    ...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil

    Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton"
    ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza"

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    ivuliatko Pozri príspevok
    ...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil

    Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton"
    ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza"
    to je nič - vlková z ta3 je špička (myslím ako redaktorka)

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    ivuliatko Pozri príspevok
    ...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil

    Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton"
    ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza"
    keď to správne vyskloňujeme tak koho čo? Clintona, Clintonu

    ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

    medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac ivuliatko
    pavol54 Pozri príspevok
    keď to správne vyskloňujeme tak koho čo? Clintona, Clintonu
    myslíš Hillary? dala by sa skloňovať len s príponou -ová... bez prípony by bola tá Clinton - vzor dlaň alebo kosť, koho čo vidím - tú dlaň, tú kosť, tú Clinton... hovadina

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Silvernola Pozri príspevok
    Nech žije matematika! 2x2=4 .
    Hmmmmm.........aj matematika pre ekonómov :
    S DPH, bez DPH,samozdanenie, odpočítanie DPH z ČŠ nárokovateľné, nárokované, nenárokované, do limitu splnenia podmienky pre vrátenie .... alebo čisté /hrubé - zmluva, dohoda, podpísané vyhlásenie..... alebo náklad, investícia, sklad A spôsobom..... alebo časovo rozlíšené...........
    Naposledy upravil Dav : 11.09.12 at 21:28 Dôvod: preklep

    otázka na slovenčinárov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.