Zavrieť

Porady

GPS navigácia - faktúra z EÚ od Sycada a k tomu dobropis od LKW

Dobrý deň, prosím o radu, klient mi doniesol zahraničnú došlú faktúru od firmy SYCADA z Nemecka na GPS navigáciu v sume 229 € + 20 € poštovné.
Tento klient prevádzkuje medzinárodnú dopravu pre Rakúsku firmu LKW. LKW mu vystavila dobropis v sume 229 € s textom "kostebeitrag Telematik". Podľa vyjadrenia klienta, je to dohoda medzi ním a LKW, že keď bude pre nich jazdiť, tak oni za neho tú GPS navigáciu zaplatia". On v konečnom dôsledku uhradil len to poštovné 20,- €.

A ja neviem, ako to mám zaúčtovať hlavne z pohľadu zdanenia DPH.

Faktúru od Sycada považujem za nadobudnutie tovaru, urobím samozdanenie a vstúpi mi to do riadkov 7,8 a 21 priznania DPH.

Ale čo s tým dobropisom od LKW za "kostenbeitrag Telematik"?? Nie je tam žiadna odvolávka na žiadny § zákona, smernice EÚ. Možno sa mýlim, ale nepovažujem to za dodávku ani tovaru ani služby a tak si myslím, že by to nemalo vstúpiť ani do priznania DPH. Doslovný preklad, čo mi poradili je "podielanie sa na nákladoch".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    posúvam

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    skutočne mi nevie nikto poradiť. Prosíííííím.

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    prosím, prosím

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    ty si dostala od lkw dobropis? mne sa to zatial nikdy nestalo. skor to bolo avizo o platbe, ktore som uctovala ako zapocet, a to neraz medzi viacerymi firmami. zauctuj fa od sycady a ten "dobropis" od lkw by som riesila len vylucne v rovine zapoctu, ked ti poslu avizo o platbe.

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    Ahoj evelien ja mám aj dobropis /vystavený doklad s názvom CREDIT NOTE/aj avízo o platbe, ktoré obsahuje tri položky:

    vystavenú faktúru od klienta pre lkw 2000 €
    faktúra od Sycada -249 €
    a dobropis od LKW 229 €
    A na účet klientovi teda poslali len 1980 €.
    Ja už som ten dobropis zaúčtovala a dala som ho nakoniec ako dobropis k nadobudnutému tovaru. Radšej som to "šupla" do priznania a hádam v prípade kontroly mi v najhoršom prípade vytknú, že to tam nemá čo hľadať, ako to tam nedať a.... no neviem, či by mi dali nejakú pokutu...

    GPS navigácia - faktúra z EÚ od Sycada a k tomu dobropis od LKW

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.