Zavrieť

Porady

ukončenie leasingu z pohľadu DPH

Chcel by som vedieť ako to je s finančným prenájmom. V marci 2012 FO obstarala ťahač+náves formou finančného leasingu. V tom istom roku mesiac neskôr uhradila akontačnú splátku a aj uhrádza mesačné splátky prenájmu. Lenže teraz končí ako FO a chce ten istý predmet finačného leasingu, ťahač + náves, využívať ako PO v s. r. o. Ako to je vlastne z pohľadu DPH? Musí vrátiť DPH z akontačnej a ďalších splátok, prípadne z niečoho ďalšieho? Poraďte mi prosím. Čo je potrebné urobiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ale prečo? Pretože mi bolo povedané, že DPH z predmetu finančného prenájmu, ktorú som si uplatnil pri odpočte v DP, musím vrátiť ako FO a zase späť si to narokujem ako PO. Že vraj je to potrebné takto vykonať aj z pohľadu predčasného ukončenia leasingu z dôvodu porušenia jeho podmienok, že som nepokračoval a nedodržal som dobu prenájmu. Tak preto chcem vedieť, či je to osobitne vymedzené. A ak nie tak ako zistím, že to tak je?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    DPH neriešiš, už to bolo napísané, musíš mať cez leasingovú spoločnosť vykonané postúpenie leasingu a PO si bude nárokovať DPH už len zo svojich splátok, FO vystaví faktúru na odpredaj predmetu leasingu, kde bude suma s DPH.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Mám situáciu. PO (platca DPH) ide postúpiť leasing FO-občanovi. Je potrebné vystaviť faktúru na nesplatené splátky aj s DPH? Odplatu nebudeme požadovať. Ďakujem.
    Naposledy upravil michelle84 : 24.01.13 at 12:23

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Aj mňa toto zaujíma. Tiež mám presne tento prípad konateľ s.r.o. postúpil leasing na seba ako súkromnú osobu. Ako súkromná osoba uhradil už len poslednú splátku. Do s.r.o. tiež nedal žiadnu odplatu. Keďže žiadna odplata nebola, tak podľa mňa by nemal ani odviesť žiadnu DPH. Uvažujem správne?
    A ako dostanem z účtovníctva zostatok 474?
    Ďakujem.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    cacka Pozri príspevok
    Aj mňa toto zaujíma. Tiež mám presne tento prípad konateľ s.r.o. postúpil leasing na seba ako súkromnú osobu. Ako súkromná osoba uhradil už len poslednú splátku. Do s.r.o. tiež nedal žiadnu odplatu. Keďže žiadna odplata nebola, tak podľa mňa by nemal ani odviesť žiadnu DPH. Uvažujem správne?
    A ako dostanem z účtovníctva zostatok 474?
    Ďakujem.
    Nesplatenú istinu zaúčtuješ takto: 474/648

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Ďakujem za odpoveď. A s tou DPH, keďže nebola žiadna odplata (alebo odstupné) za predmet leasingu, rozmýšľam správne, že sa neodvádza?

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    cacka Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. A s tou DPH, keďže nebola žiadna odplata (alebo odstupné) za predmet leasingu, rozmýšľam správne, že sa neodvádza?
    Áno, DPH sa neodvádza, lebo nemá z čoho. DPH bolo uplatňované mesačne z mesačných splátok? Ak áno, tak DPH sa vôbec nerieši.

    ukončenie leasingu z pohľadu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.