Zavrieť

Porady

dohodár

Zdravim,
mám otázku. Zamestanal som jedného človeka, ktorý má TPP a u mňa pracuje na dohodu. Dohoda bola že mu vyplatím po cca 3 mesiacoch určitú sumu peňazí, ale neviem kto má z toho odviesť daň. Mám to odviesť ja ako zamestnávateľ alebo to odvedie od v daňovom priznaní. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Ako zamestnávateľ mu zrazíš daň a poukážeš daňovému úradu. Eviduje Ťa DÚ ako zamestávateľa?
    Dohodára si prihlásil v sociálnej poisťovni? Si ako zamestnávateľ evidovaný v tejto inštitúcii?

    Pýtam sa preto, lebo keď nevieš čo s daňou, možno nevieš, že z dohody treba zaplatiť aj malinké odvody do SP...

    maaato je offline (nepripojený) maaato

    maaato
    Dakujem..
    Ale este otazka, dohodar s tpp je v evidencii u mna od 07/2012 a teraz v oktobri mu chcem vyplatit mzdu, dohodli sme sa stvrtrocne, a neviem kam a co vsetko mam za neho odviest? staci len urazove a garancne poistenie alebo len 1% so sumy do SP? A kolko mu mam dat, ked sme sa dohodli na 1000e stvrtrocne a mam z 1000e odvist dan a dat mu 1000e? alebo mu mam dat sumu po zdaneni 19%???

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Účet SP - nemenil sa
    VS - pridelené ident.číslo sociálnou poisťovňou.
    ŠS - mesiac, za ktorý platbu odvádzaš

    Daň za neho odvádzaš na nové pridelené číslo účtu, ktoré si mal dostať poštou, za predpokladu, že dohodár nemá u Teba podpísané "Vyhlásenie ....", keďže ten Tvoj "dohodár" má TPP a "Vyhlásenie ... " určite podpísané u zamestnávateľa na TPP, Ty mu zrazíš 19% z celej odmeny, ktorú získal u Teba .
    Naposledy upravil Melnick : 14.10.12 at 07:49

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Je to " Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo záv. činnosti ... " toto vyhlásenie daj podpísať všetkým, ktorí u Teba pracujú a je na nich čo si vo vyhlásení uplatnia.
    Spravidla je to tak, že ak má niekto TPP aj dohodu, tak u zamestnávateľa na TPP si uplatní NČZD a u toho zamestnávateľa, kde pracuje na dohodu vyznačí, že si neuplatňuje nárok na NČZD(tam má potom zdanenú celú výšku odmeny 19%.).
    Do tohoto vyhlásenia si potom vpisuješ rôzne zmeny, ak nastali a zapíšeš si tam aj to, aké potvrdenia si mu v jednotlivých rokoch vydal. On Ti to podpíše a Ty máš všetko v poriadku. Samozrejme okrem ďalších tisíc vecí spojených so zamestnávaním .

    maaato je offline (nepripojený) maaato

    maaato
    danushka Pozri príspevok
    Ako zamestnávateľ mu zrazíš daň a poukážeš daňovému úradu. Eviduje Ťa DÚ ako zamestávateľa?
    Dohodára si prihlásil v sociálnej poisťovni? Si ako zamestnávateľ evidovaný v tejto inštitúcii?

    Pýtam sa preto, lebo keď nevieš čo s daňou, možno nevieš, že z dohody treba zaplatiť aj malinké odvody do SP...
    som evidovany v soc.poistovni a taktiez aj dohodar je tam zaregistrovany, odvadzam za neho UP a GP. A na aky ucet alebo aky VS mam uviest podla tychlo ich novych pravidiel?
    Dakuujem

    maaato je offline (nepripojený) maaato

    maaato
    Melnick Pozri príspevok
    Účet SP - nemenil sa
    VS - pridelené ident.číslo sociálnou poisťovňou.
    ŠS - mesiac, za ktorý platbu odvádzaš

    Daň za neho odvádzaš na nové pridelené číslo účtu, ktoré si mal dostať poštou, za predpokladu, že dohodár nemá u Teba podpísané "Vyhlásenie ....", keďže ten Tvoj "dohodár" má TPP a "Vyhlásenie ... " určite podpísané u zamestnávateľa na TPP, Ty mu zrazíš 19% z celej odmeny, ktorú získal u Teba .
    Ake vyhlasenie by mal mat podpisane??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.