Zavrieť

Porady

DPH pri vyradení OA z majetku živnostníka

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno je.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

SSAndrea Pozri príspevok
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujem
kuk aj sem - video
http://www.porada.sk/t202578-dph-z-k...ml#post2164036
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Tweety Pozri príspevok
Áno je.
A prečo?
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
No ja si myslím, že sa na neho nevzťahuje žiadne oslobodenie. Veď keby ten majetok kúpil a rovno dal do živnosti od občana a potom ho v roku 2012 predal, tak tiež je povinný odviesť z predaja DPH.
PS ďakujem srska a Tweety za rýchlu odpoveď
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
A prečo?
lebo mení vlastníka
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
lebo mení vlastníka
Vlastník predsa zostáva ten istý. Nepredáva nikomu. Že by sebe?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
Vlastník predsa zostáva ten istý. Nepredáva nikomu. Že by sebe?
hej? a na čo je v osvedčení o evidencii mot. vozidla kolonka "dátum narodenia/ičo"? ja ako szčo mám tam uvedené ičo. ak napr. v 2013 preradím do osobného užívania - bude tam dátum narodenia.
a zo zostatkovej ceny sa neodvádza dph pri preradení do osobného užívania?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

len doplním - to marjankaj: pozri § 8/3 + § 22/5 zákona 222/2004
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
hej? a na čo je v osvedčení o evidencii mot. vozidla kolonka "dátum narodenia/ičo"? ja ako szčo mám tam uvedené ičo. ak napr. v 2013 preradím do osobného užívania - bude tam dátum narodenia.
a zo zostatkovej ceny sa neodvádza dph pri preradení do osobného užívania?
V ktorom zákone je uvedené, že sa to musí prehlasovať na IČO?

Majetok nie je tovar.
§8
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Kúpil od občana, teda bez DPH.
Naposledy upravil marjankaj : 17.10.12 at 11:17
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Ahoj marjankaj - ja som ten § pozerala asi sto krát a veru som si "neuvedomila" hrubo zvýraznené z tvojho príspevku. To má logiku, aj som písala na drsr, takže keď potvrdia, určite zavesím vyjadrenie do príspevku.

A ak môžem, ak by som takýto majetok (môj prípad) nepreviedla do osobného užívania, ale rozhodla sa ho predať, vtedy som povinná odviesť DPH.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...

Teraz som našla takýto článok z PP

http://www.pp.sk/1559/DPH-pri-predaj..._DAU43124.aspx

A môj predchádzajúci názor nie je správny v časti predaja. Podľa toho pri predaji treba odviesť DPH.
Naposledy upravil bea : 17.10.12 at 12:57 Dôvod: Čiastočná zmena názoru....
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
V ktorom zákone je uvedené, že sa to musí prehlasovať na IČO?

Majetok nie je tovar.


Kúpil od občana, teda bez DPH.
- a keď to kupoval rovno na firmu, tak mu to ako zapíšu policajti?
- čo je potom podľa teba vyradený majetok?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
SSAndrea Pozri príspevok
Ahoj marjankaj - ja som ten § pozerala asi sto krát a veru som si "neuvedomila" hrubo zvýraznené z tvojho príspevku. To má logiku, aj som písala na drsr, takže keď potvrdia, určite zavesím vyjadrenie do príspevku.

A ak môžem, ak by som takýto majetok (môj prípad) nepreviedla do osobného užívania, ale rozhodla sa ho predať, vtedy som povinná odviesť DPH.
A čo majú potvrdzovať. Veď v zákone je to jasne napísané.

Klikni na posledný odkaz
http://www.google.sk/#hl=sk&sclient=...w=1280&bih=933

Je tam aj toto

§ 42

Otázka:
Spoločnosť s ručením obmedzeným, platiteľ DPH chce predať osobný automobil, ktorý bol zaradený do majetku spoločnosti po ukončení finančného leasingu . Pri danom osobnom automobile nebol podľa § 49 ods. 7 uplatnený nárok na odpočet DPH. Bude predaj osobného automobilu fakturovať s DPH, alebo bez DPH?
Odpoveď:
Podľa § 42 zákona o DPH je oslobodené od dane dodanie tovaru, ktorý sa výlučne používal na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri nadobudnutí ktorého nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a/, b/, c/ a e/. T.j. predaj osobného automobilu, pri ktorého kúpe si platiteľ nemohol odpočítať daň, je oslobodený od dane.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
- a keď to kupoval rovno na firmu, tak mu to ako zapíšu policajti? Tak ako si to nahlási sám.
- čo je potom podľa teba vyradený majetok? To je aj tak v tomto prípade irelevantné.
Daňovému úradu je to jedno. FO jeden občiansky preukaz, jedno DIČ, Jedna a tá istá osoba.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
bea Pozri príspevok
Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...
A ktorý § mi hovorí práve o tom predaji??? Ja pozerám do zákona už celý deň ale nič som nenašla. Prosím o usmernenie Preradenie mi marjankaj vysvetlil, ale nejde mi do hlavy predaj- rada by som vedela ako postupovať, ak by som mala takýto prípad v budúcnosti.

Veď ak zoberiem iný príklad, mám obchod som platiteľ DPH. Nakupujem tovar od platiteľov DPH aj neplatiteľov - ale nevyčleňujem, že tovar nakúpený od neplatiteľa DPH predávam bez DPH. A v zmysle § 8 ods 1 sa za dodanie tovaru považuje aj pre prevod práva nakladať s hmotným majetkom.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

SSAndrea Pozri príspevok
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujem
Áno, je povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny. V § 8/3 je síce uvedené, že...a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná,..." no toto ustanovenie sa podľa § 85i/2 vzťahuje na autá, ktoré boli kúpené do 31.12.2009, pretože v znení platnom do 31.12.2009 zákon vylučoval odpočítanie dane z motor. vozidiel (podľa §49/7 nebola odpočítateľná). Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode) zákon neumožňuje. Keďže od 1.1.2010 je možnosť DPH odpočítať, je teda pri predaji (preradení) je povinnosť odviesť DPH, bez ohľadu nato, či ho kúpil od platiteľa alebo neplatiteľa DPH. To, že podľa § 49 nemôže využiť právo odpočítať DPH, lebo to kúpil od neplatiteľa nie je v zmysle DPH daň neodpočítateľná.
2 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Ešte k tomu § 49 ods 7 tam sú už predsa od roku 2010 len tovary na účely pohostenia a prechodné položky. Toto sa týka predsa osobných automobilov nadobudnutých do 31.12.2009. Ale ja som kúpila v 2010????
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Ahoj Janka písali sme príspevok súčasne
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

bea Pozri príspevok
Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...
no neviem, s tym vyradenim suhlasim, predsa ak som si neodpocitala tak nemam preco vracat. Ale ked predavam, tak je jedno ci som nieco kupila od platitela DPH alebo neplatitela, ja som platitel a cenu musim navysit o DPH, resp. z predajnej ceny odviest DPH. Zoberte napr. mam maly obchodik(som platitel DPH) a kupim nejaky tovar u neplatitela DPH, nemam narok na odpocet, ale ked ten tovar predavam musim z predajnej ceny DPH odviest. Tak je to aj s majetkom....

Andrejka, prepac ale mala som rozpisane a nevidela som tvoj prispevok (priklad)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JankaO Pozri príspevok
Áno, je povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny. V § 8/3 je síce uvedené, že...a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná,..." no toto ustanovenie sa podľa § 85i/2 vzťahuje na autá, ktoré boli kúpené do 31.12.2009, pretože v znení platnom do 31.12.2009 zákon vylučoval odpočítanie dane z motor. vozidiel (podľa §49/7 nebola odpočítateľná). Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode) zákon neumožňuje. Keďže od 1.1.2010 je možnosť DPH odpočítať, je teda pri predaji (preradení) je povinnosť odviesť DPH, bez ohľadu nato, či ho kúpil od platiteľa alebo neplatiteľa DPH. To, že podľa § 49 nemôže využiť právo odpočítať DPH, lebo to kúpil od neplatiteľa nie je v zmysle DPH daň neodpočítateľná.
Teda ak je odpočítateľná, akú daň si mal odpočítať pri kúpe?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať