Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie a autorský honorár

Dobrý deň, vyplňujem daňové priznanie A, a mám tu jedno potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených autorských honorároch. Ďalej je tam vyčíslená suma povinnej zrážky umel. fondu. Poradíte, kde by som to mala zahrnúť do daňového priznania? Ďakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Janette
    Dobrý deň, vyplňujem daňové priznanie A, a mám tu jedno potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených autorských honorároch. Ďalej je tam vyčíslená suma povinnej zrážky umel. fondu. Poradíte, kde by som to mala zahrnúť do daňového priznania? Ďakujem Vám.
    No tak toto nevyzerá na DP A ale na DP B.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    Pepa má pravdu malo by to byť DP B ( § 6 ods. 2 b ) a do príjmov ide celá sumu, t.j. vyplatený honorár + zrážka do umel. fondu.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    bef
    Pepa má pravdu malo by to byť DP B ( § 6 ods. 2 b ) a do príjmov ide celá sumu, t.j. vyplatený honorár + zrážka do umel. fondu.
    Autorský honorár patrí do § 6/2 a - podľa autorského zákona, celá suma, tak ako hovoríš.

    nikinka je offline (nepripojený) nikinka

    nikinka
    Vie mi prosím niekto poradiť?
    Mám pred sebou potvrdenie pre autorské honoráre a potrebujem to vsadiť do daňového.

    V potvrdení je uvedené

    Brutto 2 546,-- Sk
    19% daň 363,-- Sk
    2% liter. fond 51,-- Sk
    Netto 2 132,-- Sk
    25% nezd. časť 636,-- Sk

    Z príjmov autorov za príspevky pre časopi XYZ sa daň vybrala zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písmeno H. Základom pre daň vyrúbanú zrážkov z príjmov uvedených v ods. 3 písmeno H je príjem znížený o 25 % podľa § 6 odsek 1é zákona o dani z príjmov. Pri týchto príjmoch sa daň vyberaná zrážkov považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní.

    Podľa tohto prosím čo mám považovať za preddavky na daň?

    Ďakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Za preddavky na daň máte považovať sumu uvedenú v potvrdení ako "19% daň 363,-- Sk".

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Ďakujem za odpovede, zhrnutie: celú sumu + povinnú zrážku umel. fondu dám do príjmov, do výdavkov 25% paušálom... a samozrejme do DP typu B. Správne?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Janette
    Ďakujem za odpovede, zhrnutie: celú sumu + povinnú zrážku umel. fondu dám do príjmov, do výdavkov 25% paušálom... a samozrejme do DP typu B. Správne?
    Trochu inak:
    celá suma = príjem = 2546
    25% paušálne vádavky = 636
    zisk = 1910
    zaplatená daň = 363

    2%lit fondu sú zbalené v tých 25%

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Ahojte, Likinka píše troška iný príklad, ako mám ja. U mňa je to takto: vyplatenie aut. honoráru 5500,- povinná zrážka umel. fondu 110,-. To je všetko na potvrdení.

    teta je offline (nepripojený) teta

    teta
    A môžem autorský honorár považovať za náhodný, príležitostný príjem (mám to len tento rok raz) a odrátať si od neho sumu 22 900,-- a ešte uplatniť 25%?.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Ahojte, vrátim sa k môjmu problému. Mám potvrdenie, kde mám vyčíslený autorský honorár 5.500,- Sk, povinná zrážka umel. fondu 110,- Sk. Nič viac. Dám to do daň. priznania B, do § 6 od. 2b, a ako uplatním 25% výdavky? Tých 110,- je SÚČASŤOU 25%? Tzn. že 5.500 je príjem a 1.375,- sú konečné výdavky? Prosím poraďte!! Ďakujem veľmi pekne.

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    [quote=Janette Ahojte, vrátim sa k môjmu problému. Mám potvrdenie, kde mám vyčíslený autorský honorár 5.500,- Sk, povinná zrážka umel. fondu 110,- Sk. Tých 110,- je SÚČASŤOU 25%? quote]

    Ano, 2% lit. odvod sa zaratuva do 25 % pausalnych vydovkov.

    Ak si mala tieto cinnosti odporucam danovy urad poziadat o vystavenie DICa

    Ešte dopním ak si mala príjmy 5500,-
    tak pausalne vydavky 25 % 1375,-
    Prijem 4125 (ak neboli povinne odvody)
    19 % dan 784 Sk
    Naposledy upravil stuko : 15.03.06 at 19:08 Dôvod: doplnenie informacii

    patka.bn je offline (nepripojený) patka.bn

    patka.bn
    Prosím, poradte, mam problem - clovek, ktory pobera prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven autorske honorare - ale nie vlastne, ale zdedene, si pri vyplnani DP DzPFO v stlpce vydaje pri autorskych honoraroch uvadza 25% z tychto prijmov? Prosim velmi pekne o rychlu radu. Dik.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.