Zavrieť

Porady

Prenájom

Zdravím poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. Fyzická osoba nepodnikateľ vlastní nehnuteľnosť, ktorá nikdy nebola vložená do obch.majetku. Túto nehnuteľnosť prenajíma.
Pri podaní DP ide o príjem podľa § 6 dos. 3? alebo v jeho prípade ide o príjem podľa § 8 ods. 1? Je možné uplatniť 25% výdavky?

Ďakujem mne vychádza, že by malo byť podľa § 6 ods. 3 ale nie som si istá už ničím!!!!!


Ďakujem

Branka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    branka
    Zdravím poraďákov,

    chcela by som poprosiť o radu. Fyzická osoba nepodnikateľ vlastní nehnuteľnosť, ktorá nikdy nebola vložená do obch.majetku. Túto nehnuteľnosť prenajíma.
    Pri podaní DP ide o príjem podľa § 6 dos. 3? alebo v jeho prípade ide o príjem podľa § 8 ods. 1? Je možné uplatniť 25% výdavky?

    Ďakujem mne vychádza, že by malo byť podľa § 6 ods. 3 ale nie som si istá už ničím!!!!!


    Ďakujem

    Branka
    § 6 ods.3 a môžeš uplatniť 25% výdavky .

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Súhlasím so Zitou je to presne tak a len doplním, že § 8/1a hovorí o príležitostnom nájme hnuteľných vecí a ty máš nehnuteľnosť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte Ťa upozorňujem na § 9 odst.1 písm.h zákona o dani z príjmov - môžeš uplatňovať aj tento postup podľa ktorého sú od dane oslobodené príjmy
    okrem iného aj " z prenájmu nehnuteľností."

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    Ak ešte môžem, ohľadom § 9 ods. 1 písm.h. ZDP - ide o to že § 6 ods. 3 napr. príjem za prenájom v roku 2005 je 800 000,-. Tento príjem sa zníži o 5 násobok živ.minima = oslobodená časť a zvyšok sa zdaňuje? alebo je možné na zvyšok ešte uplatniť 25% výdavky a až takýto základ dane zdaniť?

    Ďakujem

    Branka

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    http://www.porada.sk/t18459-9-ods1-p...li-ste-si.html

    Pozri tento link

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Z 800.000 Sk vypočítaš 25 % výdavky t.j. 200.000 Sk

    800.000 Sk znížiš o 22.900 Sk, takže zdaniteľný príjem je 777.100 Sk.

    Teraz vypočítame podiel oslobodených príjmov na celkových príjmoch
    22.900 : 800.000 x 100 = 2,86 %.
    Vypočítané výdavky znížime o 2,86 %
    200.000 x 2.86 % = 5.720
    200.000 - 5.720 = 194.280 Sk môžeš uplatniť ako výdavky

    Základ dane = 777.100 - 194.280 = 582.820 Sk

    gonad je offline (nepripojený) gonad

    gonad
    Dobrý deň!

    Chcem sa spýtať na definíciu pojmu "príležitostný prenájom hnuteľných vecí"!

    Ak budem ako FO-nepodnikateľ prenajímať svojmu rodinnému príslušníkovi
    moje vlastné motorové vozidlo dva-tri krát do týždňa po celý rok, pôjde o príležitostný prenájom alebo pôjde o sústavný prenájom a budem si musieť otvoriť živnosť?

    Ďakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    gonad
    Dobrý deň!

    Chcem sa spýtať na definíciu pojmu "príležitostný prenájom hnuteľných vecí"!

    Ak budem ako FO-nepodnikateľ prenajímať svojmu rodinnému príslušníkovi
    moje vlastné motorové vozidlo dva-tri krát do týždňa po celý rok, pôjde o príležitostný prenájom alebo pôjde o sústavný prenájom a budem si musieť otvoriť živnosť?

    Ďakujem.
    pôjde o príležitostný prenájom.:p

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.