Zavrieť

Porady

Dan z podielu dedičstva

Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Nebude platiť daň z príjmu. Kludne to môže byť uvedené v konaní o dedičstve, že ju vyplatíš z podielu bytu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
[jump=hore]Na začiatok[/jump]


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

http://www.porada.sk/t199411-zakon-o...-2012-a.html#9
Naposledy upravil Xanti : 07.11.12 at 06:44

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
momoastra Pozri príspevok
Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Daň z dedičstva je už dlhšiu dobu zrušená.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
momoastra Pozri príspevok
Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Nie nemusí, lebo dedí v priamom rade a otec vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.
momoastra Viete mi povedať v ktorm zákone to najdem aby som jej to vedel otrepať o hlavu

momoastra je offline (nepripojený) momoastra

momoastra
viem že daň z dedičstva je zrušená jedná sa mi o to že či s tej sumy ktorú jej vyplatím bude platiť daň. Ona v tom byte nebýva čiže ako keby predávala svoj podiel. Peniaze chce mimo zápisu do dedičského konania,aby nemusela platiť daň. S čím ja nesúhlasím.
AnitaMartinska
Tweety Pozri príspevok
Daň z dedičstva je už dlhšiu dobu zrušená.
Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
AnitaMartinska Pozri príspevok
Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?
Áno, už platilo.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
AnitaMartinska Pozri príspevok
Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?
Daň z dedičstva v tom roku nebola, kedže nepíšeš nič bližšie tak sa nedá povedať na 100% že žiadnu daň z príjmu vo vašom prípade netrebalo platiť.

A zahlasovať po dedení, trebalo mestu obci .. na platenie dane z nehnuteľnosti.
AnitaMartinska
Vdaka za rychle reakcie.
Konkretne sa jedna o to, ze po zomrelom otcovi sa 2 surodenci vzdali svojho podielu, matka ma dozivotne pravo v dome a treti surodenec vsetko zdedil,teda dom aj nejake pozemky.
Jasne,ze obci sa dan plati.
Skôr sa mi jedna o to ,ci nebolo treba urobit nejake danove priznanie.
Naposledy upravil AnitaMartinska : 07.11.12 at 06:55

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Ak sa vzdali, tak nemajú z čoho platiť daň
A otec iste vlastnil nehnuteľnosti viac ako 5 rokov.
AnitaMartinska
Xanti Pozri príspevok
Ak sa vzdali, tak nemajú z čoho platiť daň
A otec iste vlastnil nehnuteľnosti viac ako 5 rokov.
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
AnitaMartinska Pozri príspevok
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.
Nie, už sme písali, že dedičstvo podľa uvedeného §9 Zákona o DzP nie je predmetom dane., resp. je od nej oslobodené.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
AnitaMartinska Pozri príspevok
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.
Nie nemusel.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.