Zavrieť

Porady

exekúcia na ručiteľa

Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o radu, či neviete ako riešiť daný problém. Moja matka bola spolu s otcom ručiteľkou na stavebný úver matkinmu bratovi. Matka cca pred 4 rokmi zomrela, a všetky záväzky som zdedila po nej. Podotýkam že tento úver a ona ako ručiteľka nie je spomenutý v dedičskom konaní. Strýko samozrejme úver dlhodobo neplatí, v inej exekúcii prišiel aj o byt. Je dlhodobo nezamestnaný ale poberá invalidný dôchodok. Dlh je tam niečo cez 5000eur. Ja si momentálne nemôžem riešiť ani hypotéku, nakoľko v úverovom registri figurujem ako dlžník danej sumy. Viete mi poradiť či stavebná sporiteľňa môže začať exekúciu aj voči mne alebo to bude len strhávať strýkovi z dôchodku? Alebo ako ho ja môžem prinútiť aby to začal platiť? V úverovom registri už budem týmto pádom vždy evidovaná ako nespoľahlivý klient - aj keď to nie je zavinené mojou vinou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

    Emka Roman
    sjuuu Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcela by som vás poprosiť o radu, či neviete ako riešiť daný problém. Moja matka bola spolu s otcom ručiteľkou na stavebný úver matkinmu bratovi. Matka cca pred 4 rokmi zomrela, a všetky záväzky som zdedila po nej. Podotýkam že tento úver a ona ako ručiteľka nie je spomenutý v dedičskom konaní. Strýko samozrejme úver dlhodobo neplatí, v inej exekúcii prišiel aj o byt. Je dlhodobo nezamestnaný ale poberá invalidný dôchodok. Dlh je tam niečo cez 5000eur. Ja si momentálne nemôžem riešiť ani hypotéku, nakoľko v úverovom registri figurujem ako dlžník danej sumy. Viete mi poradiť či stavebná sporiteľňa môže začať exekúciu aj voči mne alebo to bude len strhávať strýkovi z dôchodku? Alebo ako ho ja môžem prinútiť aby to začal platiť? V úverovom registri už budem týmto pádom vždy evidovaná ako nespoľahlivý klient - aj keď to nie je zavinené mojou vinou?
    A otec ?
    Ťažko.
    (iba dávať info veriteľovi, ako som ja v podobnom prípade / len tam dlžník ešte pracoval )

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..tvoj strýko má predsa dôchodok, ten vypláca sociálna poisťovňa a tak exekútor, keď skúma majetkové pomery dlžníka, dozvie sa, alebo mu daj informáciu, aký príjem má dlžník a tam sa urobia zrážky z dôchodku...ty nie si ručiteľ a teda ani dlžník...
    ....ak ťa už exekútor oslovil, napíš mu, aký príjem má tvoj strýko a nech si vymáha od neho..ty sama ho neprinútiš nijako, ...

    sjuuu je offline (nepripojený) sjuuu

    sjuuu
    otec to nemá z čoho platiť nakoľko nevlastní žiadnu nehnuteľnosť a mmt je nezamestnaný..

    sjuuu je offline (nepripojený) sjuuu

    sjuuu
    práveže ma exekútor ani nikto iný neoslovil ohľadne tohto...ja som kontaktovala PSS s tým ,že ručenie som zdedila a že teda by som to chcela urovnať a pokračovať v splácaní namiesto strýka, lenže v PSS mi povedali že úver je odstúpení a je tam daný návrh na dražbu. Môžu dať oni návrh na dražbu môjho majetku bez toho, aby ma niekto z PSS alebo exekúcie kontaktoval??

    exekúcia na ručiteľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.