Zavrieť

Porady

orná pôda na stavebný pozemok

Zdravím, Potreboval by som poradiť s pozemkom. Ja mám pozemok ktorý je v intraviláne a v územnom pláne obce určený na výstavbu RD. Zatiaľ ho mám v liste vlastníctva vedený ako orná pôda. Pozemok sa skladá z dvoch parciel. Najprv treba urobiť geometrický plán a potom podať žiadosť o vyňatie alebo čo treba najprv urobiť aby som z neho urobil stavebný pozemok? aby som mohol začať riešiť projekt a vyjadrenia inštitúcií potrebné k získaniu stavebného povolenia? Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    - na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy, v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza - príslušný Obvodný pozemkový úrad
    - rozhodnutie o odňatí sa nevydáva, ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce (intravilán so stavom k 1.1.1990) - príslušný Obvodný pozemkový úrad vydáva stanovisko k pripravovanému investičnému zámeru na poľnohospodárskej pôde na základe kópie katastrálnej mapy
    -
    stanovisko sa vydáva na druh pozemku C KN parcely a nie druh pozemku E KN parcely
    - prílohou žiadosti o stanovisko k plánovanej stavebnej činnosti je: kópia z katastrálnej mapy, list vlastníctva, situácia osadenia stavby z projektovej dokumentácie (ak je vyhotovená) a kolková známka v hodnote 3 €
    - doporučujem skontaktovať sa s príslušným správnym orgánom, ktorý vás v danej veci odborne usmerní

    - uvedené stanovisko sa predkladá stavebnému úradu ako príloha žiadosti o začatie územného a stavebného konania
    - po porealizačnom zameraní zrealizovanej stavby sa vyhotoví geometrický plán, zápisom ktorého zmenu druhu pozemku z poľnohospodárskej pôdy na zastavanú plochu vykoná správa katastra
    - v prípade, že nepožiadate o zmenu druhu pozemku pred začatím výstavby a zrealizujete stavbu na poľnohospodárskej pôde, správa katastra vám geometrický plán nezapíše, pozastaví konanie a pošle vás na Obvodný pozemkový úrad, kde žiadosťou o usporiadanie nezákonného stavu na poľnohospodárskej pôde sa zmení druh pozemku - tu je kolková známka už 33 € + rôzne prílohy
    - nakoľko ste sa dopustili priestupku, že ste zabrali poľnohospodársku pôdu na nepoľnohospodársky účel vám bude v priestupkovom konaní uložená pokuta
    Naposledy upravil olybaba : 08.11.12 at 12:43

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    Najprv projekt. Potom všetko ostatné, môže byť riešené aj spolu so stavebným povolením. Hlavné je, že v územnom pláne je pozemok určený na výstavbu RD.

    ttmarek je offline (nepripojený) ttmarek

    ttmarek
    Áno pozemok je v územnom pláne ale je to pozemok ktorý mám zatiaľ ako ornú pôdu v stave E. Nemusím ju pred projektom dostať do stavu C?

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    Nie, stačí všetko vybavovať naraz. Projekt s tým vlastne vôbec nesúvisí, projekt je len medzi projektantom a Vami. Dôležité je, že tam možno stavť RD.
    Pozri aj
    http://www.porada.sk/t146118-orna-po...y-pozemok.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ttmarek Pozri príspevok
    Zdravím, Potreboval by som poradiť s pozemkom. Ja mám pozemok ktorý je v intraviláne a v územnom pláne obce určený na výstavbu RD. Zatiaľ ho mám v liste vlastníctva vedený ako orná pôda. Pozemok sa skladá z dvoch parciel. Najprv treba urobiť geometrický plán a potom podať žiadosť o vyňatie alebo čo treba najprv urobiť aby som z neho urobil stavebný pozemok? aby som mohol začať riešiť projekt a vyjadrenia inštitúcií potrebné k získaniu stavebného povolenia? Ďakujem za pomoc.
    Tento pozemok máte len Vy , alebo je Vás viac?
    Pýtam sa preto, lebo aj my máme pozemok , ktorý je orná pôda, nachádza sa v intraviláne a v územnom pláne je určený na výstavbu RD .Je tam už aj urbanistická štúdia vypracovaná .Čakáme už 4 roky , že sa s tým niečo bude robiť , toho času prebieha parcelovanie a viem, že keby sme tam chceli stavať , tak nám nedajú stavebné povolenie , nakoľko nie sú tam vybudované siete a tie má budovať obec .

    Ale ako to potom bude, či každý vlastník musí požiadať o vyňatie pôdy , to netuším.

    ttmarek je offline (nepripojený) ttmarek

    ttmarek
    Obidve parcely z ktorých sa skladá môj pozemok už vlastním iba ja a spolu to je 630 m2. Pred pozemkom vedú všetky inžinierske siete a na konci cesty ktorú mám pred týmto pozemkom dokonca už sú postavené 3 rodinné domy. Ja by som chcel na jar začať stavať len neviem čo mám začať vybavovať ako prvé? V tejto oblasti sa vôbec nevyznám. Vedeli by ste mi heslovite poradiť čo začať vybavovať?

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    S týmito otázkami zájdi na stavebný úrad tvojej obce, tam ťa usmernia, dajú tlačivá a informácie. Ak si vedený v registri E, musíš to dať zamerať novým geometrickým plánom, pretože tvoja parcela môže byť trocha posunutá, až geodet ti presne povie, čo je tvoje a označí to vytyčovacími znakmi. Potom si to dáš na katastri zapísať ako parcelu evid. v reg. C.

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    Pozri si to na katastrálnom portáli , Lehota na vykonanie záznamu je 60 dní od doručenia listiny.

    http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_detail&id=167&navigation_id=167

    ttmarek je offline (nepripojený) ttmarek

    ttmarek
    Zdravím
    Vcera som dostal do ruky od geodeta geometrický plán overený katastrálnym úradom. Neviete mi poradiť ako ďalej postupovať aby som parcelu stavu E dostla do stavu C?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.