Zavrieť

Porady

Zdaňovanie paušálnych náhrad

Konateľ spoločnosti (zároveň zamestnanec) má na základe Zmluvy o výkone funkcie stanovenú aj náhradu za používanie vlastného auta a telefónu. Táto náhrada sa mu vypláca spolu vo výplate. Podlieha táto náhrada dani z príjmu, alebo je možnosť ju nezdaňovať ? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    v zákone o dani z príjmov:
    (5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani: a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov,15) okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste, to znamená ak by si písal cesťáky!
    f) náhrada za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov potrebných na výkon práce podľa osobitného predpisu,18) ak výška náhrady je určená na základe kalkulácie skutočných výdavkov, (Za podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi náhrady za používanie vlastného náradia, vlastného zariadenia a vlastných predmetov potrebných na výkon práce, ak ich využíva s jeho súhlasom.) čo sa týka mobilu

    Bubka9 je offline (nepripojený) Bubka9

    Bubka9
    Dobrý deň,
    ja sa chcem opýtať, ak mám od kamarátky požičané jej súkromné auto a denno-denne ho využívam na služ.cesty, tak v účtovníctve si uplatňujem Cestovné náhrady alebo len PHM? Ak mi chýbajú bločky, môžem využiť cenu PHM zo Štatistického úradu?
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    mali by sa dokladovať bločky s nákupom PHM. V takom prípade radšej napísať si cestovné príkazy, môže sa použiť aj PHM zo štatistického. Bude treba zaplatiť za obdobie pracovných ciest daň z motorových vozidiel, vždy do nasledujúceho roka, do 31.01.. Predpokladám, že auto ste nenahlasoval na daňový úrad. Treba si spísať zmluvu o nájme dopravného prostriedku pokiaľ nemáte.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Bubka9 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    ja sa chcem opýtať, ak mám od kamarátky požičané jej súkromné auto a denno-denne ho využívam na služ.cesty, tak v účtovníctve si uplatňujem Cestovné náhrady alebo len PHM? Ak mi chýbajú bločky, môžem využiť cenu PHM zo Štatistického úradu?
    Sadzbu základnej náhrady (0.183€/km) si môžeš uplatňovať len pri vlastnom osobnom mot.vozidla (nezaradenom do podnikania), alebo v BSM.
    V tvojom prípade - VOZD bude nájomné za mot.vozidlo+spotreba PHM podľa preukazatelne nejazdených km súvisiacich s podnikaním. Spotrebu preukazuješ dokladom o nákupe PHM (nestačia údaje zo ŠU).

    Zdaňovanie paušálnych náhrad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.