Zavrieť

Porady

Dodatočné DP

V roku 2003 bol podnikateľ na paušálnej dani. Od roku 2004 prešiel na podvojné účtovníctvo. Z roku 2003 mu zostala jedna neuhradená odb. faktúra. Pri zaúčtovaní bola urobená chyba. Pohľadávka nebola zaúčtovaná na účet 681.
Prerobila som účtovníctvo za rok 2004 (nebolo toho veľa).

Moja otázka: je podnikateľ povinný podávať dodatočné DP za rok 2004, ked sa mu nezvýšila daňová povinnosť?
dočítala som sa, že môže podať, ak sa mu zníži daňová povinnosť.

čo ale v prípade, ked sa zmení len základ dane?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    ajacik
    V roku 2003 bol podnikateľ na paušálnej dani. Od roku 2004 prešiel na podvojné účtovníctvo. Z roku 2003 mu zostala jedna neuhradená odb. faktúra. Pri zaúčtovaní bola urobená chyba. Pohľadávka nebola zaúčtovaná na účet 681.
    Prerobila som účtovníctvo za rok 2004 (nebolo toho veľa).

    Moja otázka: je podnikateľ povinný podávať dodatočné DP za rok 2004, ked sa mu nezvýšila daňová povinnosť?
    dočítala som sa, že môže podať, ak sa mu zníži daňová povinnosť.

    čo ale v prípade, ked sa zmení len základ dane?

    dakujem
    Tá faktúra bola aj uhradená v 2004?
    Ak áno, zaúčtovať sa mohla iba nejako takto: 221(211)/nejaký výnos.

    Predpokladám, že bola uhradená až 2005, keďže asi uzatváraš 2005 rok a máš takýto problém.

    Podľa z. o dzp je povinnosť opraviť tie obdobia, ktorých sa chyba týka.

    Ja by som to ale nechal tak, keďže ani v prípade kontroly nehrozí nejaké penále. Skôr iba pokuta za porušenie zákona o účtovníctve, zákona o dzp a postupov účtovania
    Spravil by som to asi takto: faktúru by som stratil v roku 2004 a neskôr, keď mi ju uhradia(a jéjé nejaká faktúra, ktorú sme nečakali), napr. v 2005 by som to dal ako výnos z odpísaných pohľadávok alebo prevádzkový výnos.

    Vážne: asi by som sa na to vykašlal. Dôležité je to, že pokuta hrozí najmä vtedy, keď významnou chybou ovplyvníme účtovníctvo, čo v tvojom prípade asi nie je.

    Pekný večer

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    akujem pekne za odpoved.

    aj ked bola tvoja odpoved presvedčujúca, opravila som to. len stále neviem, či musím podať dodatočné DP.
    teraz budem odovzdávať Súvahu a V ZaS. V kolonke "predchádzajúce obdobie" dám sumy z výkazu, ktorý je odovzdaný, alebo sumy z opraveného účtovníctva? Podľa mna by tam mali byť sumy z opraveného.
    čo vy na to?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ajacik
    akujem pekne za odpoved.

    aj ked bola tvoja odpoved presvedčujúca, opravila som to. len stále neviem, či musím podať dodatočné DP.
    teraz budem odovzdávať Súvahu a V ZaS. V kolonke "predchádzajúce obdobie" dám sumy z výkazu, ktorý je odovzdaný, alebo sumy z opraveného účtovníctva? Podľa mna by tam mali byť sumy z opraveného.
    čo vy na to?
    vo výkazoch za rok 2005 musí byť minulé obdobie zhodne s bežným obdobím predchádzajúceho roka. Ak si opravovala účtovníctvo 2004 a zmenily sa stavy na účtoch, odporúčam podať dodatočné výkazy. Ak Ti z opráv nevyplýva vyšší ZD za rok 2004 nemusíš dávať dodatočné priznanie k DP ale MOZES.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    a ešte riešim otázku:
    dodatočné DP mám podať na tlačive platné pre rok 04, alebo na novom tlačive platnom pre minulý rok?

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dakujem. ja som si myslela, ale istota je istota. a hlavne prax........

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.