Zavrieť

Porady

Projekt zo zdrojov EÚ - MPC

Dobrý deň prajem! Sme ZŠ zriadená obcou. Zapojili sme sa do projektu "Vzdelávanie pedag.zamestn. k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít". Projek je splufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu. Podľa zmluvy finančné prostriedky sú určené na mzdové prostriedky 610, 620, 640, ktoré škole refunduje MPC.
Program 0AA0301, zdroj 11T1 na 85% a 11T2 na 15%.
Teraz ako?! Výdavky zaúčtujem:
účet: 222
funkčná klasifikácia: 09121
rozpočtová klasifikácia: 610,620,640 rozúčtované na 85% a na 15% podľa zdrojov
kód zdroja: 11T1 na 85 %
11T2 na 15%
program: 0AA0301
Transfér: 357/693 ?
Vynechala som niečo, aspoň v niečom rozmýšľam správne? Účtujeme vo WINIBEU.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Z MPC mám refundované cestovné. Popíšem moje účtovanie, možno sa vyjadria viacerí.
    Výdavky účtujem úplne bežne - 512/222 RK, 357/693. Keď príde refundácia, rovno z výdavkového účtu ju prepošlem zriaďovateľovi (len cez peniaze na ceste/. U neho sa dostane s požadovanými kódmi zdroja do príjmov. Pošle mi ju späť, prijmem ako dotáciu na 357 AE. Potom už len interným dokladom preúčtujem výdavky na správny - požadovaný kód zdroja a správnu analytiku 357. Tento postup odporučila Mgr. Tamášová na školení. UIPŠ sa k účtovaniu nevyjadruje.

    IldiN je offline (nepripojený) IldiN

    IldiN
    ĎAKUJEM! V našom prípade vyplatíme mzdy učiteľom za bežný mesiac z vlastných - prenesených
    fin. prostriedkov a na základe vyúčtovania MPC refunduje tie výdavky. Peniaze v budúcom mesiaci posiela na účet obce a obec nám prepošle. A mám ďaľší problém. Čo s mesiacom december. Lebo keď používame tento spôsob, tak ako vykazujem zdroj a čerpanie prostriedkov určených na mzdy a odvody z prenesených komp. v správe o hospodárení? Veď som použila peniaze z rozpočtu síce na mzdy, ale na iný účel. Aký je Váš názor? Nebolo by lepšie, keby nám obec previedol potrebné financie z vlastných-originálnych, veď v zmluve je bod: Zriaďovateľ sa zaväzuje vytvoriť rezervu fin. prostr. z vlastných zdrojov v prípade potreby na preklenutie časového nesúladu medzi výplatou mzdy a refundáciou mzdy.
    My v ZŠ máme ten istý projekt a účtujem nasledovne:
    Keď vyplatím mzdy tak 222 09121 610 KZ 111
    357/693
    Peniaze prídu z MPC na obec, obec nám pošle peniaze na výdavkový účet a ja zaúčtujem: 222/357 AE ako dotáciu a potom
    222 09121 610 111 suma mínusom
    222 09121 610 11T1 suma plusom 85%
    222 09121 610 11T2 suma plusom 15%
    to znamená, že zaúčtujem ako dotáciu a zároveň presuniem kódy zdroja, lebo najprv som ich vyplatila z prenesených kompetencií a až potom mi prišla dotácia z MPC. A ešte zaúčtujem 357/693 ale to už iba analyticky presuniem. lebo 357/693 som už urobila keď som vyplatila z prenesených.
    Za december tieto mzdy musíme vyplatiť z originálnych kompetencií /keď nám zriaďovateľ navyše nepožičia na tento účel - aj keď je pravda, že sa k tomu zaviazal v zmluve/, to znamená, že nepoužijem KZ 111 ale 09121 41.Keďže použijem na tento iný účel peniaze z riadneho rozpočtu na originálne kompetencie a nevyčerpem ich na ŠJ alebo ŠKD tak keď príde refundácia v januári obec si ju ponecháva, lebo to sú vlastne nevyčerpané originálne kompetencie, ktoré nám ako škole prepadajú./Originálne kompetencie sa musia vyčerpať inak sa musia vrátiť obci./
    Prenesené kompetencie sa takto na prelome rokov nemôžu použiť.

    IldiN je offline (nepripojený) IldiN

    IldiN
    Veľmi pekne ďakujem!!! Veľmi ste mi pomohli, lebo ja som chcela hneď pri vyúčtovaní miezd rozúčtovať podľa kódov zdroja. Bolo by to pohodlnejšie, nemusela by som 2x sa zaoberať s tými mzdami. Ten Váš príspevok mi otvoril oči.

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    My sme sa tiež zapojili do projektu MRK. U nás to funguje tak, ako bola uzavretá zmluva medzi MPC, zriaďovateľom a školou, t.zn. že najprv nám na 610, 620 a 640 pošle zriaďovateľ zo svojich zdrojov preddavok (vtedy účtujeme s kódom zdroja 41), a keď pošle MPC refundáciu miezd na účet obce a ona následne nám, my najprv vrátime preddavkový transfer od obce a potom preúčtujeme výdavky podľa zmluvy (85% s kódom 11T1, 15% s kódom 11T2). Z prenesených kompetencií tieto výdavky neuhrádzame, čo však nemožno povedať o výdavkoch z kategórie 630 (tvorba SF, stravovanie týchto pedagogických asistentov, cestovné náhrady, poštovné, ...), na ktoré sa v zmluve pozabudlo a ktoré tak musí znášať škola
    Odkaz IldiN: Áno, platí §5, bod 2 zmluvy, malo by to tak byť, ale asi váš zriaďovateľ zmluvu nečítal, prípadne nedočítal odkaz na §6 ods. 5 tejto zmluvy (ZŠ je povinná použiť finančné prostriedky z vlastných zdrojov zriaďovateľa na preklenutie časového nesúladu medzi výplatou mzdy pedagog. zamestnancov a refundáciou mzdy a vrátiť takto poskytnuté FP zriaďovateľovi prostredníctvom najbližšej refundácie) .

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    Refundácia cestovného z MPC snáď nesúvisí s projektom MRK?! Zmluvne refundujú len 610-tky, 620-tky a 640-tky. Alebo u vás máte protekciu?

    IldiN je offline (nepripojený) IldiN

    IldiN
    Ku § 5 bod 2 - či zriaďovateľ čítal, či nie, sa nechcem vyjadrovať. Práve preto Vás prosím o rady, lebo ešte v mesiacoch počas roka keď máme nejaké ušetrené peňiažky, nejako to vykryjeme, ale za mesiac december keď to tak spravíme, len my budeme mať problém s výkazmi.
    Vo výkaze P1-04 a Správe o hospodárení by sme potom vykazovali, že z prenesených sme čerpali na EÚ projekt, a darmo by nám to refundovali v januári, ja to už neviem spätne vyrovnať.

    aňuša je offline (nepripojený) aňuša

    veselá kopa aňuša
    chcela by som sa ešte vrátiť k téme decembrové mzdy asistentiek a ich refundácia čiže preplatenie v mesiaci január 2013, nieje mi totiž jasne ako zaúčtujem peniaze, ktoré mi požičia obec na výplaty pre asistentky za mesiac december./ lebo v priebehu roku som ich platila z prenesených / Ak ich prijmem cez 354 aj rozpustím v decembri 354/691? a dám na rozpočet s kódom 41? a v januári potom keď ich MPC zašle obci tak mi ich obec pošle ako? a ako ich ja potom prijmem? Ak sa pýtam veľmi hlúpo tak mi to prepáčte, ale ešte som neúčtovala žiadny projekt a už vôbec nie na prechode rokov..Nieje mi totiž jasne kedy použijem kódy zdrojov 11T1 a 11T2
    účtovanie bude v decembri tak ako ste napísali v príspevku. Ale v januári keď MPC pošle obci refundáciu za december, tak obec vám ju neprepošle do ZŠ, pretože ona vám tie peniaze iba požičala a tak si túto refundáciu ponecháva. Vtedy sa T1 a T2 použije v účtovníctve obce /ale to už neviem či v decembri alebo v januári - ja účtujem ZŚ/. Ďalšie mesiace tak ako v priebehu roka.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    V pondelok, chcem zavolať do MPC Prešov. Poprosím ich, aby vydali na www.eduk.sk jednotný pokyn pre účtovníkov- výplaty december, ako máme zaúčtovať. Môže sa potom vyskytnúť problém pri súhrnnej účtovnej závierke za rok 2012. Ako má účtovať škola, ako obec. Malo by to byť jednotné.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Dievčatá, máte niečo nové? Ja som decembrovú výplatu naúčtovala pekne položku po položke podľa % na kód zdroja 41 - zastupiteľstvo nám schválilo prostriedky na preklenutie časového nesúladu. Takže ak si vytlačím čerpanie rozpočtu, tak pekne položky budú s kódmi zdroja 11T1 a 11T2 za sept, okt, nov. a za december s kódom 41. Keď prídu peniaze v januári obci, tak ako to bude? Ona naúčtuje jednotlivé položky podľa kódov zdroja 11T1 a 11T2? Ale to bude duplicita, kto ich vystornuje? Kto nás vyvedie z tohto labyrintu? Máme Urbis.

    IldiN je offline (nepripojený) IldiN

    IldiN
    Ja som to riešila ako uviedla editasara. Keď peniaze prídu v januári na obec, obec ich ponechá. Pravdu povediac ani ma netrápi, čo bude s tými peniazmi na obci. Veď sami vidíte, odkedy riešim tento problém. U mňa inak ani nemôžu byť tie mzdy zaúčtované, len podľa zdrojov, teda sept,okt,nov z EÚ prostriedkov, dec z prostriedkov obce, kód 41. Aké peniaze sme dostali, také sme čerpali. Mzdová účtovníčka vo výkaze P1-04 čerpanie uviedla za všetky 4 mesiace v riadku 131, na KŠÚ nám nevedeli dať nejakú pomoc. A keď príde rad na Správu o hospodárení, si myslím, že vtedy sa to celé bude riešiť. Keď sme niečo zle spravili, v poznámkach to oddôvodníme.

    Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

    Sojka 007
    Pri účtovnej závierke som mala problém s programom 0AA0301 musela som ho zrušiť. Mali ste tiež tento problém?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.