Zavrieť

Porady

Materska 2013 - max VMZ 3930 EUR od 1.1.2013

Prave citam na stranke soc. poistovne tabulku vymeriavacich zakladov na rok 2013

http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s

Max. vymer. zaklad na nemoc. poistenie sa meni na 3930 EUR.
Znamena to, ze na vypocet materskej sa v roku 2013 pouzije max. VMZ 3930,- EUR ?
Ked by sa teda platili prispevky do soc. poistovne min. 90 dni z noveho prac. pomeru z MVZ 3930 EUR, potom by vysla aj dobra materska.

DVZ by bol 3930/30 = 131 EUR x 65% = 85,15 EUR denne = 2554,5 EUR mesacne
mesacna materska by potom vychadzala 2554,5 EUR ?

Chapem dobre zmenu MVZ z 1153,5 na 3930 EUR ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tešíš sa predčasne

    § 55
    Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky
    Na začiatok

    (1) Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    (2) Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu
    platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

    jalumeka je offline (nepripojený) jalumeka

    jalumeka
    "Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia."
    To je mi jasné, ale ak hrubý príjem napr. v mesiaci december 2012 presiahne max.vymeriavací základ 1153,50 €? Bude presnejšie 2000 eur.
    Ostatné mesiace 2012 je 500 eur/mesiac.
    Bude SP posudzovať priemer za celý rok, alebo samostatne mesiac december 2012 bude brať iba príjem z toho maxima 1153,50???
    Keďže firma zaplati za mesiac 12/2012 nemocenske poistenie iba z maximalneho prijmu 1153,50?
    Ostatne fondy (starobny, invalidny, urazovy, fond zamestnanosti, rezervny) uz zo skutocneho hrubeho prijmu 2000 eur.
    DAKUJEM ZA ODPOVED

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jalumeka Pozri príspevok
    "Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia."
    To je mi jasné, ale ak hrubý príjem napr. v mesiaci december 2012 presiahne max.vymeriavací základ 1153,50 €? Bude presnejšie 2000 eur.
    Ostatné mesiace 2012 je 500 eur/mesiac.
    Bude SP posudzovať priemer za celý rok, alebo samostatne mesiac december 2012 bude brať iba príjem z toho maxima 1153,50???
    Keďže firma zaplati za mesiac 12/2012 nemocenske poistenie iba z maximalneho prijmu 1153,50?
    Ostatne fondy (starobny, invalidny, urazovy, fond zamestnanosti, rezervny) uz zo skutocneho hrubeho prijmu 2000 eur.
    DAKUJEM ZA ODPOVED
    DVZ za rok 2012 bude

    11x 500 = 5500€ a za 12/2012 1153.50 / 365 = 18.22876

    jalumeka je offline (nepripojený) jalumeka

    jalumeka
    Dakujem za expresnu odpoved!
    Kedze som tehotna, tato jednorazova odmena je super, ale pre posudzovanie materskej mi nepomoze
    Uz som vo fore citala rady, ze je lepsie sa zamestnat u noveho zemastnavatela min na 90dni, mat vyssi prijem aspon 1180 eur a hned bude materska krajsia ... je to naozaj tak? Mne to nehrozi, ale rada by som vedela, ci je naozaj takato moznost...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jalumeka Pozri príspevok
    Dakujem za expresnu odpoved!
    Kedze som tehotna, tato jednorazova odmena je super, ale pre posudzovanie materskej mi nepomoze
    Uz som vo fore citala rady, ze je lepsie sa zamestnat u noveho zemastnavatela min na 90dni, mat vyssi prijem aspon 1180 eur a hned bude materska krajsia ... je to naozaj tak? Mne to nehrozi, ale rada by som vedela, ci je naozaj takato moznost...
    nemala si DNP? popr. nemenila si zamestnanie ?

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    ahoj....v polke máj 2013 by som mala ísť na materskú, termín pôrodu je určeny na 04.07.2013.

    chcela by som si zvyšiť materskú, snažila som sa toho už veľa prečítať a došla som k nasledovnému záveru:
    - základnu podmienku 270dní spĺňam
    - snažila som sa preštudovať zo stránky sociálne poisťovne výšku materskej a hlavne to rozhodujúce obdobie

    1. ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
    • v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského
    - tz, ak som nepretržite zamestnaná, resp. od 01.06.2010 som mala živnosť a platila som si prvý rok dobrovolné a potom už povinné, a 16.08.2012 som ukončila živnosť a zamestnala sa......čiže by sa mi bralo RO rok 2012?

    2. ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
    v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

    tz. keby som prerušila nemocenské poistenie, išla sa zahlásiť na 2,3 dni an UPSVaR a potom sa zamestnala u nového zamestnávatela na max VZ, tak aby som tam bola zamestnaná minimálne 90 dní pred nástupom na matersku...tak v tomto prípade by bolo RO u nového zamestnávatela?

    Ďakujem...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    tinkas Pozri príspevok
    tz. keby som prerušila nemocenské poistenie, išla sa zahlásiť na 2,3 dni an UPSVaR a potom sa zamestnala u nového zamestnávatela na max VZ, tak aby som tam bola zamestnaná minimálne 90 dní pred nástupom na matersku...tak v tomto prípade by bolo RO u nového zamestnávatela?

    Ďakujem...
    Ano,
    ale nestačí byť len zamestnaná 90 dní, nedá sa zamestnať a ísť na PN, tých 90 dní musí byť aj platená mzda bez PN ..

    Materska 2013 - max VMZ 3930 EUR od 1.1.2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.