Zavrieť

Porady

Odchodné do výsluhového dôchodku

Mám takúto otázku. Policajt odišiel do výsluhového dôchodku. Bolo mu vyplatené odchodné, z ktorého mu nebola zrazená daň. Je tento príjem oslobodený od dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    evuša
    Mám takúto otázku. Policajt odišiel do výsluhového dôchodku. Bolo mu vyplatené odchodné, z ktorého mu nebola zrazená daň. Je tento príjem oslobodený od dane?
    Tento príjem nie je oslobodený.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane

    __________________________
    (2) Od dane sú oslobodené aj
    __________________________

    g) dávky výsluhového zabezpečenia a služby sociálneho zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby poskytované podľa osobitných predpisov49) okrem výsluhového príspevku, odchodného a rekreačnej starostlivosti,

    Podľa citovaného § 9, ods. 2, písm. g) nie je oslobodený príjem od dane.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    evuša
    Nepoznáte niekto odpoveď? Ak áno, prosím poraďte. Ďakujem.
    Je to príjem podľa §5 Zákona o dani z príjmov.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pripomínam ešte existenciu § 52 ods.5 ZDP, vďaka tomu v súčasnosti ešte temer každé vyplácané "odchodné" je oslobodené od dane.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Jozef Mihál
    Pripomínam ešte existenciu § 52 ods.5 ZDP, vďaka tomu v súčasnosti ešte temer každé vyplácané "odchodné" je oslobodené od dane.
    ... a zrejme preto nebol onej osobe zrazený preddavok na daň z príjmu zamestnávateľom.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Keď sme už pri policajtoch, veľmi sa mi páči, že pre nich zostala úľava pri platení poistného na to ich starobné poistenie - 0,5% na deti.

    Čiže majú aj vyšší bonus (540) aj im zostal nárok na úľavu pri platení odvodov.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Jozef Mihál
    Keď sme už pri policajtoch, veľmi sa mi páči, že pre nich zostala úľava pri platení poistného na to ich starobné poistenie - 0,5% na deti.

    Čiže majú aj vyšší bonus (540) aj im zostal nárok na úľavu pri platení odvodov.
    Možno to vysvetliť aj ako cielenú politiku štátu podporovať "rozvoj reprodukcie" policajných rodín .
    Na druhej strane sa ich netýka II. pilier, čo je možno na škodu pre "mladistvých policajných dôchodcov", budúcich živnostníkov či zamestnancov.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Peter, už som sa dosmial.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Jozef Mihál
    Pripomínam ešte existenciu § 52 ods.5 ZDP, vďaka tomu v súčasnosti ešte temer každé vyplácané "odchodné" je oslobodené od dane.
    Ahoj, ak som spravne pochopila tento § ak sluzobny pomer k 30.9.2005 trval vyse 13 rokov, cize k 31.12.2003 splnal podmienku min. 5 rokov trvania, je odchodne priznane v r. 2005 oslobodene od dane. Opravte ma ak sa mylim, prosim. Dopredu dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.